• glowna-dzienotwarty
image

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność w naszej szkole. Czytaj więcej
image

Wymiany

Wymiany międzynarodowe młodzieży szkolnej Czytaj więcej
image

Konkursy

Konkursy z udziałem naszych uczniów Czytaj więcej
image

Po lekcjach

Oferta szkoły dla uczniów aktywnych także po lekcjach. Zajęcia dodatkowe, kółka, programy itp. Czytaj więcej
  • 1
Drukuj

20.11.2014 R WYKŁAD NR 2 Z MATEMATYKI

W czwartek 20 listopada 2014 r. klasa 2d uczestniczyła w wykładzie dla szkół ponadgimnazjalnych p.t. „Nie trzeba aż tyle” wygłoszonym przez dr Joannę Jaszuńską. Tradycyjnie wykład miał miejsce w zaprzyjaźnionym XIII LO im. płk L. Lisa-Kuli.

Opieka nad grupą – p. Monika Ząbecka

Drukuj

15.11.2014 R SPOTKANIE W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W sobotę 15.11.2014 r. o godzinie 11:00 odbyło się spotkanie z Sławomirem Pocztarskim ps „Bóbr”, żołnierzem kampanii AK „Żbik”. Miejscem spotkania była sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie przy ul. Grzybowska 79, wejście od ulicy Przyokopowej. Spotkania z cyklu "Świadkowie historii" odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca o 11:00. Wspomnienia p. Sławomira Pocztarskiego znajdują się na stronie: http://ahm.1944.pl/Slawomir_Pocztarski

Koordynator comiesięcznych spotkań: Małgorzaty Muter

Drukuj

14.11.2014 R. UN LUGAR LEJANO LLAMADO PERÚ

Daleki kraj o nazwie Peru - to tytuł wykładu, który wygłosił w naszej szkole Roberto Pimentel Nita w dniu 14 listopada. Gość z Peru przybył do nas w towarzystwie polskiego archeologa – doktora Wiesława Więckowskiego, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Współpraca polskich i peruwiańskich archeologów związana jest z odkryciem, którego dokonali naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego w 2013 roku na terenie Peru. Około 300 kilometrów na północ od Limy w pobliżu miejscowości Huarmey odkryto mauzoleum z epoki preinkaskiej, zawierające artefakty z kultury Tiwanaku – Wari. Amerykański Instytut Archeologii uznał je za jedno z 10 najważniejszych odkryć na świecie 2013 roku.

Roberto Pimentel Nita w bardzo interesującym wykładzie, bogato ilustrowanym zdjęciami i filmem animowanym, przybliżył młodzieży kraj, z którego pochodzi. W prezentacji znalazły się informacje o geografii, faunie, kulturze Peru. Najbardziej obszerna część wykładu dotyczyła obrzędów religijnych i kultu zmarłych wyrastających z kultury Tiwanaku – Wari, kultywowanych następnie przez Inków.

W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas dwujęzycznych i klas trzecich z bloku języka hiszpańskiego. Gości zaprosiła pani Halina Kwiatkowska, zaś organizatorem i gospodarzem spotkania był pan German Santos.

 

Drukuj

13.11.2014 R. AKADEMIA POŚWIĘCONA 96. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W czwartek 13 XI 2014 r. w XLVI LO im. Stefana Czarnieckiego odbyła się akademia poświęcona 96. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademia miała formę montażu słowno-muzycznego, w którym ukazano:

  1. okoliczności, w jakich Polacy podjęli działania zmierzające do odzyskania Niepodległości
  2. postaci wybitnych Polaków zasłużonych dla Niepodległości
  3. droga Polaków do wolnej Polski
  4. wiersze: „Byłeś jak wielkie stare drzewo” (K.K. Baczyński)

- „Kim jestem” (P. Shelley)

   e. teksty z epoki: - Przemówienie Józefa Piłsudskiego do Pierwszej Kadrowej

i jako Tymczasowego Naczelnika Państwa

- Akt 5 listopada 1916 r.

- Odezwa wielkiego księcia Michała i inne

    f. pieśni: - „Kompania Kadrowa”, „Hymn I Brygady”, „Maszerują strzelcy”,

„O mój rozmarynie”, „Rota”

W akademii udział wzięli uczniowie następujących klas: II c ( czternaście osób), III b’ (jedna uczennica), III d (dwóch uczniów), chórzyści.

Autor montażu słowno-muzycznego – p.Jolanta Świderska – Kanarek

Oprawa muzyczna – p. Małgorzata Wojciechowska

Drukuj

08.11.2014 R. WOLONTARIAT Z XLVI LO NA BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI

W sobotę, 8 listopada, z okazji Święta Niepodległości odbyły się w naszej dzielnicy,

na terenie Lasu Bródnowskiego, biegi i marsze przełajowe zorganizowane przez Urząd Dzielnicy Targówek. Przy organizacji imprezy pomagała grupa naszych wolontariuszy. Do ich zadań należało wydawanie flag i nagród oraz pomoc podczas organizowanych biegów dla uczestników zawodów.

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !

Koordynator – p. Joasia Respondek

Drukuj

04.11.2014 R - TARGI PRACY NA TARGÓWKU

Dnia 4 listopada uczniowie klasy I d wzięli udział w VII Targach Pracy organizowanych przez Urząd Dzielnicy Targówek i Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek. Inicjatywa była skierowana do osób poszukujących pracy, a także firm chcących pozyskać wartościowych pracowników.

Podczas Targów Pracy uczniowie mieli możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu

z pracodawcami oraz zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy, również dla młodocianych.

Młodzież zaprosiła na zajęcia podstaw przedsiębiorczości przedstawiciela Wydziału Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Dzielnicy Targówek. Dużym zainteresowaniem wśród chłopców cieszyło się stanowisko Wojskowej Komendy Uzupełnień. Udział w Targach umożliwił młodzieży poznanie wymagań pracodawców oraz był próbą skutecznego poruszania się po rynku pracy.

Była to wartościowa lekcja przedsiębiorczości w praktyce.

Opiekun – p. Edyta Gałązka

 

Drukuj

28.10.2014 R WYKŁAD „MATEMATYKA DLA HUMANISTÓW”

We wtorek 28 października 2014 r. klasa 2b’ uczestniczyła w wykładzie dla szkół ponadgimnazjalnych p.t. „Matematyka dla humanistów” wygłoszonym przez p. Wiesława Włodarskiego. Wykład miał miejsce w zaprzyjaźnionym XIII LO im. płk L. Lisa-Kuli. Był bardzo ciekawy.

Opieka nad grupą – p. Kamila Cholewa

Drukuj

27.10.2014 R DRUGIE SPOTKANIE MZM

Dnia 27 października po raz kolejny uczestniczyliśmy w MZM w Muzeum Wojska Polskiego. Tym razem tematem zajęć były eksponaty muzealne z XVII i XVIII wieku.  Uczniowie opisywali: szablę saską, koncerz, ładownicę  i karabelę. Zespoły pracowały według ustalonych wcześniej zasad biorąc pod uwagę technikę wykonania eksponatu, materiał oraz zdobienia. Młodzież z zapałem pracowała nad eksponatami słuchając ciekawych opowieści historycznych prowadzących warsztaty -  pana Tomasza i pana Łukasza.

Opiekun: p. Edyta Gałązka

Drukuj

22.10.2014 R. - PODSUMOWANIE VI RAJDU „SZLAKIEM HYMNU 2014”

W środę 22 października 2014 r. w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek odbyło się uroczyste podsumowanie VI Rajdu „Szlakiem Hymnu 2014". Uroczystość prowadziła nasza uczennica Kasia Jabłońska z kl. III F. Było to przepiękna relacja z kolejnego rajdu historycznego, w którym uczestniczymy od 2008 roku.

http://ww.katecheza.xn--floriaska3-10b.pl/artykul/pielgrzymka-maturzyst%C3%B3w-na-jasn%C4%85-g%C3%B3r%C4%99-relacja

 

Drukuj

21.10.2014 R. PIERWSZE MIEJSCE W PŁYWANIU

W dniu 21 października 2014 roku drużyna XLVI Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego uczestniczyła w dzielnicowym trójboju sportowo-obronnym dla szkół ponadgimnazjalnych zorganizowanym przez XIII Liceum Ogólnokształcące im. płk. L. Lisa Kuli. Zawody rozegrano w trzech konkurencjach: strzelanie z karabinka sportowego, test fizyczny i pływanie. Drużyna w składzie Marika Frączek IIIan, Bartek Dudziński IId, Michał Zaczykiewicz IId oraz zawodnik rezerwowy Jacek Pietrzycki IId zajęła pierwsze miejsce w konkurencji pływanie.

Opiekun – p. Piotr Karczmarczyk

Drukuj

20.10.2014 R. PIERWSZE W TYM ROKU SZKOLNYM MZM

Dnia 20 października w Muzeum Wojska Polskiego odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym MZM. Wzięła w nich udział grupa młodzieży z naszej szkoły. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pod okiem kustoszy opisywali następujące eksponaty muzealne:

  • Katar- broń kolna z XVIII/XIX wieku,
  • Patha z XVIII/XIX wieku,
  • Bałta z XIX wieku,
  • Tasak – broń sieczna z XIX wieku,
  • Katar nożycowaty

Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w Młodzieżowych Zespołach Muzealnych.

Opiekun warsztatów – Edyta Gałązka 

Drukuj

18.10.2014 R - SPOTKANIE W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W sobotę 18.10.2014 r. o godzinie 11:00 odbyło się spotkanie z prof. Leszkiem Żukowskim ps „Antek”, żołnierzem batalionów AK „Chrobry I” i „Łukasiński”. Miejscem spotkania była sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie przy ul. Grzybowska 79, wejście od ulicy Przyokopowej. Spotkania z cyklu "Świadkowie historii" odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca o 11:00. Wspomnienia prof. Leszka Żukowskiego znajdują się na stronie: http://ahm.1944.pl/Leszek_Zukowski/

Koordynator comiesięcznych spotkań: Małgorzata Muter

 

Drukuj

17.10.2014 R. NOCE FILMOWE W CZARNIECKIM

17 listopada odbyła się w naszej szkole kolejna Noc Filmowa. W sali prób klas teatralnych obejrzeliśmy dzieła oparte na biografiach słynnych artystów - "Amadeusz" Milosa Formana, impresję o życiu i twórczości kompozytorów - Salierego i Mozarta, "All that jazz" w reżyserii wybitnego tancerza i choreografa, Boba Fossego oraz "Fosse" - broadwayowski musical stworzony z najsłynniejszych fragmentów jego dzieł, złożony w hołdzie przez współpracujących z nim tancerzy

.Opiekun i organizator – p. Małgorzata Wojciechowska (wiedza o kulturze, warsztaty teatralne)

nocfilmowa

Drukuj

15.10.2014 R. AKCJA „SZKOŁO, POMÓŻ I TY”

Po raz kolejny bierzemy udział w akcji „Szkoło, pomóż Ty”. 15 października, podczas zebrania z rodzicami uczennice klasy II b’ rozprowadzały cegiełki – pomoce naukowe. Tegoroczna akcja stawia za cel pomoc 17-letniemu Kamilowi Dominiak, który od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Każdego dnia stawia czoło nowym wyzwaniom, dlatego oprócz systematycznej rehabilitacji potrzebuje zakupu sprzętu do edukacji i obsługi komputera za pomocą ruchów gałek ocznych. Koszt ok. 22 000 zł przewyższa możliwości finansowe rodziny Kamila. Na ten szczytny cel uczennice zebrały 188,70 złotych.

Wszystkim, którzy wsparli akcję serdecznie dziękujemy!

(Dystrybucja cegiełek potrwa do końca roku szkolnego)

Szkolny koordynator akcji – p. Edyta Gałązka

 

Drukuj

15-17.10.2014 R. WYCIECZKA PO GOŚCINNEJ ZIEMI KIELECKIEJ

W dniach od 15 do 17 października, klasy III c i III d pod "czujnym okiem" opiekunów - pani Hanny Serkowskiej oraz pana Marka Kowalczyka wzięły udział w wycieczce po gościnnej Ziemi Kieleckiej. W drodze do Chęcin odwiedziliśmy Szkołę Podstawową im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy. Zwiedziliśmy Izbę Pamięci Hetmana oraz Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana, w którym znajduje się krypta naszego patrona. Wykład księdza o życiu Stefana Czarnieckiego przypominał nam o rycerskich ideałach jakimi kierował się w swoim życiu Hetman, a które my Czarniecczycy powinniśmy naśladować.

Miejscem naszego zakwaterowania było Młodzieżowe Schronisko w Chęcinach. Malownicza miejscowość usytuowana u podnóża ruin zamku, przywitała nas cudowną pogodą oraz niepowtarzalnymi widokami odchodzącej polskiej jesieni. Spacer z przewodnikiem PTTK po Chęcinach pozwolił nam poznać historię tego wielokulturowego miasteczka. Pobyt w Kielcach cofnął nas do czasów dzieciństwa. Przebywając w Muzeum Zabawek i Zabawy podziwialiśmy porcelanowe lalki, koniki na biegunach, armie ołowianych żołnierzyków, modele samolotów, czołgów. Duże wrażenie wywarła na nas również piękna fotograficzna wystawa pt "Zabawki afrykańskich dzieci".            Zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku było dla nas kolejną lekcją patriotyzmu. Ciekawy wykład przewodniczki, zdjęcia pisarza, jego rzeczy osobiste oraz liczne podarunki od wdzięcznych czytelników wprowadziły nas w odległe czasy pozytywizmu, a wystawa malarska o bohaterach "Trylogii" była przydatną "powtórką" przed maturą.

Wiele się działo na tej naszej wycieczce: dyskoteka, wieczór filmowy, kołysanki, itp, itd.

Żałujcie, że Was z nami nie było.

Opieka – p. Hanna Serkowska i p. Marek Kowalczyk

 

Drukuj

14.10.2014 - Z WIZYTĄ W LICEUM JOSE MARTI

W dniu święta Edukacji Narodowej (14 października) Liceum im. Jose Marti obchodziło 10- lecie sekcji dwujęzycznej. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym tak ważnym dniu dla naszych kolegów. Z przyjemnością wysłuchaliśmy programu, który poprowadzili uczniowie liceum. Cały program był przedstawiony w języku polskim oraz hiszpańskim (jak na sekcje dwujęzyczną przystało). Słuchaliśmy uważnie przeżyć i doświadczeń kolegów, aby móc również z podobnym powodzeniem dochować się "naszego hiszpańskiego dwujęzycznego dziecka". Nasza sekcja z końcem tego roku szkolnego osiągnie wiek 4 lat i mamy nadzieję, że będą to pierwsze z następnych 8, 16, ... lat działania w naszym liceum sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim. 

Przygotowała – p. Ewelina Pawlikowska 

Drukuj

12.10.2014 R Z WIZYTĄ W AMBASADZIE HISZPANII

Z okazji Narodowego Święta Hiszpanii, obchodzonego 12 października, upamiętniającego dzień, w którym Krzysztof Kolumb przybył do Ameryki, w Ambasadzie Hiszpanii zorganizowano uroczyste obchody wspomnianego święta. Uroczystość odbyła się w piątek, 11 października, przybyło na nią wielu znakomitych gości. Jedna z naszych nauczycielek języka hiszpańskiego również miała okazję przebywać w tym doborowym towarzystwie. Podniosłą atmosferę święta, uprzyjemniała muzyka i hiszpańskie przysmaki, mi. in. hiszpańskie wędliny, sery, wina i oczywiście "paella".

Drukuj

10 PAŹDZIERNIKA 2014 R. - JESIENNE SPOTKANIA Z POWSTAŃCAMI NA TARGÓWKU

W piątek 10 października 2014 roku XLVI Liceum Ogólnokształcące po raz kolejny miało okazję gościć uczestników Powstania Warszawskiego. W tym dniu w ramach cyklu „Jesienne spotkania z Powstańcami Warszawskimi” do Czytelni Publicznej Nr 1 w Dzielnicy Targówek przybyli zaproszeni goście: pani Jolanta Kolczyńska, pani Barbara Rumianek, pan Stanisław Rumianek, pan Jerzy Antypowicz.

Spotkanie poprowadziła pani Kamila Cholewa- nauczyciel historii, która do uczestnictwa zaprosiła klasy: I CF i II AH. W imprezie udział wzięła także pani wice dyrektor Małgorzata Muter oraz nauczyciele pani Barbara

Mrozowska, pani Małgorzata Konopacka i pan Łukasz Murawski. Podczas uroczystości panowała bardzo przyjemna atmosfera. Odbył się pokaz filmu pt. „Oni odeszli, my pamiętamy”, którego autorkami są dwie

uczennice XLVI LO z klasy II C: Fabia Teodorowicz i Beata Wiśniewska. Uczniowie wykazali się wysoką kulturą osobistą i pokazali duże zainteresowanie Powstaniem Warszawskim. Odpowiadając na zadawane pytania, goście podzielili się swoimi osobistymi - czasami bolesnymi, czasami wesołymi (bo takie też się zdarzały) doświadczeniami z czasów powstania i okupacji, zdradzając wiele nowych i interesujących faktów. Wyjaśnili między innymi jak powstańcy w swoim żargonie nazywali różne rodzaje amunicji i broni. Żal było kończyć tak ciekawe i sympatyczne spotkanie. Uczniowie podziękowali gościom za ich obecność gromkimi brawami i patriotycznymi bukietami kwiatów. Szkoda, że następna jesień dopiero za rok.

Koordynator spotkania – p. Kamila Cholewa

 

Drukuj

10.10.2014 R. - FORUM MŁODZIEŻY

Dnia 10 października uczennice klasy II b’ uczestniczyły w III edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Forum Młodzieży. Tematem tegorocznej edycji była „Aktywność Obywateli w przestrzeni publicznej”. Spotkanie odbyło się Wyższej Szkole Menadżerskiej. Projekt jest realizowany w ramach wsparcia Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i programu Erasmus +. Celem Forum Młodzieży jest zainteresowanie młodych ludzi uczestnictwem w życiu społecznym oraz stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy i inspiracji do działania. Podczas Forum uczniowie mogli poznać działalność i ofertę organizacji pracujących z młodzieżą (Strefa Partnerów). Po oficjalnym otwarciu młodzi ludzie z całej Polski prezentowali projekty w następujących tematach: „Nasza szkoła nasze miejsce”, „Strefa młodych mieście”, „Polska Europa Świat”, „Seniorzy i młodzi”, „Daleko i blisko. Młodzi młodym polecają”. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na spotkanie z aktorami filmu Miasto 44 - Anną Próchniak, Filipem Gurlacz, Józefem Pawłowskim oraz na występy DJ Wiki i DJ Anusza. Niespodzianką było spotkanie z absolwentem naszej szkoły – Patrykiem Nawolskim, który prezentował pokaz YoYo.

Organizator wyjścia: p. Edyta Gałązka

Drukuj

10.10.2014 R. - WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA „PLENER SKUDY 2014”

W piątkowy wieczór w budynku Domu Kultury „Świt” przy ul. Wysockiego odbył się wernisaż wystawy malarstwa „Plener Skudy 2014”. Jest to projekt wymyślony przed kilku laty przez p. Edwarda Karasiewicza, znanego warszawskiego plastyka. Wernisaż zgromadził nie tylko uczestników letnich warsztatów w Skudzie, ale również przedstawicieli życia publicznego i kulturalnego na Targówku. Nasza szkołę reprezentowała p. Małgorzata Muter – wicedyrektor. Pan E. Karasiewicz prowadzi w XLVI LO warsztaty plastyczne „Quchnia ARTYSTYCZNA”, które cieszą się dużym uznaniem.

Drukuj

10.10.2014 R NAUCZYCIEL Z PODRÓŻNICZĄ PASJĄ W CZARNIECKIM

W piątek 10 października 2014 w Teatrze Rampa uroczyście otwarto wystawę „NASZE PASJE, FASCYNACJE, MARZENIA”. Wśród prezentowanych prac, znalazły się między innymi fotografie autorstwa p. Piotra Karczmarczyka - nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa i WF w XLVI LO - które są, jak mówi autor, próbą pokazania piękna niezwykłych miejsc. Prezentowane zdjęcia powstały podczas podróży do  Kirgistanu, Rosji, Nepalu, Gruzji i Armenii. Przepiękne fotografie wkrótce ukażą się w postaci Katalogu „Pasje nauczycieli Targówka”.