• glowna-konkursambasada
image

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność w naszej szkole. Czytaj więcej
image

Wymiany

Wymiany międzynarodowe młodzieży szkolnej Czytaj więcej
image

Konkursy

Konkursy z udziałem naszych uczniów Czytaj więcej
image

Po lekcjach

Oferta szkoły dla uczniów aktywnych także po lekcjach. Zajęcia dodatkowe, kółka, programy itp. Czytaj więcej
 • 1
Drukuj

15.05.2015 R. WARSZTATY W COLLEGIUM BOBOLANUM „DZIEŃ KARMIENIA TWOJEGO EGO”

15 maja uczniowie klas II b’ oraz II d uczestniczyli w warsztatach kompetencji i umiejętności w Collegium Bobolanum. Wybrali jeden spośród 6 warsztatów o następującej tematyce:

Warsztat nr 1 – „Komunikacja damsko-męska w pigułce”,

Warsztat nr 2 – „Wybór drogi zawodowej. Jak odnaleźć i zacząć robić to, co kochasz?’,

Warsztat nr 3 - „Kolory świadomości – Mój design zewnętrzny i wewnętrzny”,

Warsztat nr 4 –„Jasna strony niezgody, czyli jak ujarzmić konflikt…”

Warsztat nr 5 – „Jak dojść do celu – i to nie byle jakiego?’

Warsztat nr 6 – „Lider młodzieżowy. Jak wyznaczyć i precyzować wspólne cele grupy?”

W tym samym czasie nauczyciele wzięli udział w warsztatach pt. „Słodki smak tu i teraz”,  podczas których ćwiczyli uważność i poznawali metody na atrakcyjne, wspólne aktywności pozwalające odciągnąć młodzież od wirtualnego świata. Jak widać tematyka zajęć była bardzo interesująca i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Uczniowie i nauczyciele z zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach otrzymując od organizatorów certyfikaty uczestnictwa.

Opiekun: p. Edyta Gałązka

Drukuj

01-03.05.2015 R.. WYSTĘPY CHORĄGWI

Przełom kwietnia i maja był pracowitym czasem dla Chorągwi Warszawskich działających przy XLVI LO, które wystąpiły na dwóch dużych imprezach w Warszawie: pikniku historycznym "Królewska Wola" w Parku Moczydło i na szóstej edycji Festiwalu Chorągwi w Pałacu w Wilanowie. Chorągwie wystąpiły obok utytułowanych zespołów chorągwiarzy: grupy Pavane z węgierskiego miasta Szeged i Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba. Był to jednocześnie debiut nowych kostiumów naszej grupy, nawiązujących stylem i barwą do historii Warszawy. Występy spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności. Przed nami jeszcze co najmniej kilka występów w tym roku. Będziemy o nich informować na naszym proflu facebook'owym: https://www.facebook.com/ChoragwieWarszawskie

Drukuj

30.04.2015 R. MŁODZIEŻOWE WYBORY PREZYDENCKIE

W ramach projektu CEO ,,Młodzi Głosują” w ostatni czwartek kwietnia przeprowadziliśmy w naszej szkole młodzieżowe wybory prezydenckie. Głosować mogli wszyscy uczniowie, niezależnie od wieku.

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

frekwencja: 40,39%

 1. Kukiz Paweł Piotr – 26,9%
 2. Korwin – Mikke Janusz Ryszard – 25%
 3. Ogórek Magdalena Agnieszka -15,8%
 4. Komorowski Bronisław Maria – 13,4%
 5. Duda Andrzej Sebastian – 7,9%
 6. Palikot Janusz Marian – 6,1%
 7. Kowalski Marian Janusz – 1,8%
 8. Wilk Jacek – 1,8%
 9. Braun Grzegorz Michał – 1,3%
 10. Jarubas Adam Sebastian – 0%
 11. Tanajno Paweł Jan – 0%

Koordynator akcji – p. Barbara Mrozowska

Drukuj

27.04.2015 R. NAJEPSI NA TARGÓWKU!!

27 kwietnia 2025 r w Sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek miał miejsce finał konkursu ,,Omnibusy Targówka -  odkrywamy naszą dzielnicę”, którego organizatorami byli Młodzieżowa Rada Dzielnicy i Wydział Edukacji i Wychowania.

Uczniowie wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zmagali się w kilku kategoriach. Konkurencja duża. Nie było łatwo, ale wróciliśmy z sukcesami:

I miejsce w kategorii ,,Nasza wiedza o Targówku” wywalczył zespół w składzie: Natalia Decewicz (1cf), Karolina Łukasiewicz (1cf) i Piotr Kempisty (1b)

II miejsce w kategorii plastycznej ,,Barwy Targówka” uzyskała Kinga Strzałkowska z klasy 1 bm ,

Zwycięzcom GRATULUJEMY !!!

Przygotowanie do konkursu – p. Barbara Mrozowska

Drukuj

27.04. 2015R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

 Tym razem w warsztatach uczestniczyli uczniowie klas IIb’ oraz I cf. Przedmiotem pracy były następujące eksponaty: tasak myśliwski pochodzący z XV lub XVI wieku z Niemiec lub Austrii, miecz Flammebergh z XVI w., pałasz z XVI/XVII w. – broń treningowa, nóż z XVIII/XIX w. – do wykonywania egzekucji, miecz katowski z XVIII w. – „szlachetne” narzędzie egzekucji. Jak zwykle zajęcia urozmaiciły ciekawe opowieści historyczne w wykonaniu prowadzących warsztaty: p. Tomasza i p.Łukasza.

Opiekun: p. Edyta Gałązka  

Drukuj

24.04.2015 R. „SPORT W KRAJOBRAZIE TARGÓWKA”

Konkurs „Sport w krajobrazie Targówka” został zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Targówek, Spółdzielnię Mieszkaniową "Bródno" oraz Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową "Praga". Jego wyniki ogłoszono podczas uroczystego podsumowania w dniu 24 kwietnia 2015 r. Wydarzenie uświetniły pokazy sportowe uczniów Szkoły Podstawowej nr 277oraz zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego "Chojrak". Na konkurs wpłynęły 342 prace wykonane przez dzieci i młodzież ze szkół oraz z klubów osiedlowych z terenu Dzielnicy Targówek.

Uczennica naszej szkoły z klasy 1AN Agnieszka Galas zajęła III miejsce w kategorii wiek 16-18 lat. Gratulacje!!!

Drukuj

21.04.2015 R. XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS BIBLIJNY

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” po raz 19 było organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej składającego się z trzech etapów. W konkursie z terenu diecezji Warszawsko-Praskiej wzięło udział około 70 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych. 21 kwietnia 2015 roku zwycięzcy etapu szkolnego przybyli ze swoimi katechetami do auli kurialnej przy ulicy Floriańskiej 3. Etap diecezjalny złożony był z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. W pierwszej części uczestnicy odpowiadali na pytania testowe obejmujące zakres materiału z ksiąg biblijnych: Jonasza, Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich. Taki był zakres tegorocznego materiału Biblijnego. Do drugiej części konkursu zakwalifikowało się siedmioro uczestników, którzy zdobyli najwyższe wyniki w pierwszym etapie konkursu. Wśród nich jest Arkadia Pastewka z kl. III ANH naszego liceum, która zdobyła III miejsce. Zwyciężczyni gratulujemy a zarazem zachęcamy do ponownego wzięcie udziału w przyszłorocznym etapie.

Opiekun – p. Maria Cimochowska

Drukuj

21.04.2015R. WARSZTATY Z UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Uczniowie klas I d, I d’, I bm, II ah oraz II d wzięli udział w warsztatach z ubezpieczeń społecznych. Spotkanie poprowadziła p. Marlena Likos – Zastępca Naczelnika Wydziału Organizacji i Analiz. Warsztaty to kolejne wydarzenie w ramach współpracy naszej szkoły z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Tematyka spotkania nie była zupełnie obca, ponieważ uczniowie brali już udział w programie pt. Lekcje z ZUS, uczestniczyli w konkursie o ubezpieczeniach oraz odbyli jednodniowe praktyki w ZUS. Mimo, że z ubezpieczeniami społecznymi młodzież spotka się osobiście dopiero za kilka lat, uczniowie wykazywali zainteresowanie tematyką. Byli aktywni, zadawali pytania oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Były to ciekawe zajęcia przedsiębiorczości prowadzone przez eksperta ds. ubezpieczeń. Liczymy na więcej takich spotkań.

Opiekun: Edyta Gałązka

 

Drukuj

20-29.04.2015 R. WYMIANA ZE SZLEZWIKIEM

W dniach 20-29 kwietnia 2015 r. gościliśmy po raz kolejny liczną grupę młodzieży z zaprzyjaźnionego gimnazjum Domschule w Szlezwiku. Nasi goście mieli okazję skonfrontować swoje wyobrażenia o nowoczesnej Polsce i Polakach. Wspólnie w mieszanych polsko-niemieckich grupkach pracując nad projektami odkrywali Warszawę i jej wybrane aspekty: zieleń, architekturę, kulturę i sztukę, gastronomię oraz transport.

Podczas tygodniowego pobytu nasi goście odwiedzili również atrakcyjne nowoczesne muzea związane z historią i kulturą naszego miasta, jak również zapoznali się z zabytkami Krakowa, kopalnią soli w Wieliczce i Muzeum Auschwitz.

Czas prywatny wypełniony sportowymi atrakcjami i towarzyskimi spotkaniami stworzył możliwości przełamania barier językowych i nawiązania głębszych znajomości. Wyjazd gości oznacza jedynie krótkie rozstanie, gdyż z prawdziwą radością czekamy na drugą część wymiany, ponowne spotkanie i okazję do poznania pięknego regionu Niemiec.

Koordynator – p. Joanna Bożek

Drukuj

20.04.2015 R. KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

W kolejnym spotkaniu zespołów muzealnych wzięli udział uczniowie klas I b, I cf, oraz II c.

Młodzież pracowała nad bronią orientalną słuchając ciekawych opowieści o krajach orientu.

Uczestnicy warsztatów opisywali następujące eksponaty: szablę perską, szablę turecką, sztylet kaukaski, handżar, rytualny miecz o nazwie Kris.

Poniżej kilka zdjęć z warsztatów.

Opiekun: Edyta Gałązka

 

Drukuj

19-25.04. 2015 R. WYMIANA MŁODZIEŻOWA Z DARMSTADT

W dniach 19-25 kwietnia odbyła się młodzieżowa wymiana z partnerską szkołą Gutenbergschule z Darmstadt. Naszych gości powitaliśmy w niedzielę na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Oficjalne powitanie miało miejsce w naszym liceum w poniedziałek. Podczas tygodniowego pobytu uczniowie z Niemiec mieli okazję poznać naszą szkołę, obejrzeć lekcje języków obcych oraz zwiedzić Warszawę. Niemieccy i polscy uczniowie z klasy 2d odwiedzili Sejm Rzeczypospolitej  Polskiej, Łazienki Królewskie, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Starówkę oraz  podziwiali widok Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Ważnym punktem programu była wycieczka do Płocka. Płock to miasto partnerskie miasta Darmstadt. W Płocku zwiedziliśmy najstarszą szkołę w Polsce: Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. Stanisława Małachowskiego, w Urzędzie Miasta ciepło powitał nas zastępca prezydenta, który opowiedział krótko, ale bardzo interesująco o współpracy miasta Płock i Darmstadt. Na koniec wizyty każdy z uczestników wycieczki otrzymał pamiątkowy prezent. W dobrych humorach wracaliśmy do stolicy. Sobota 25 kwietnia była ostatnim dniem naszej wymiany, poświęcona na poszukiwania ostatnich pamiątek i prezentów. O 18.tej pożegnaliśmy naszych miłych gości. Cdn… J    

Koordynator wymiany – p. Katarzyna Grzegorczyk

Drukuj

16.04.2015 R. ZE SZTANDAREM XLVI LO

W dniu 16 kwietnia 2015 r. uczniowie naszego liceum wraz ze sztandarem szkoły uczestniczyli w uroczystości upamiętnienia polskich i żydowskich ofiar II wojny światowej pod Pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie przy ulicy Gibalskiego 21.

Opiekun – p. P. Karczmarczyk

Drukuj

15.04.2015 R. DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W ZUS

Dzień 15 kwietna spędzony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez uczniów klasy Id jest kontynuacją programu „Dzień Przedsiębiorczości”. Młodzież odbyła jednodniową praktykę w II Oddziale ZUS oraz w Inspektoracie Praga Północ w Warszawie. Każdy z uczniów miał przydzielonego swojego konsultanta – opiekuna. Młodzież zapoznała się z pracą na różnych stanowiskach, między innymi na st. do realizacji polityki pieniężnej, st. do spraw ewidencji, st. do spraw konta ubezpieczonego, st. do spraw orzecznictwa. Uczniowie obejrzeli również prezentację przedstawiającą etapy rozwoju systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz historię ZUS, a to już 80 lat istnienia Zakładu. Młodzież wróciła z  praktyk zadowolona oraz bogatsza o nowe doświadczenia i zdobyte umiejętności. Również konsultanci – opiekunowie wyrażali się o naszych uczniach bardzo pozytywnie, dostrzegając w nich potencjał na przyszłych pracowników.

Dziękujemy pracownikom ZUS za umożliwienie naszym  uczniom odbycia praktyk w ramach Dnia Przedsiębiorczości oraz za otwartość na młodzież.

Szkolny koordynator „Dnia Przedsiębiorczości” – p. Edyta Gałązka

 

Drukuj

09.04.2015 R. WYCIECZKA DO GIETRZWAŁDU I NA GRUNWALD

Dnia 9 kwietnia młodzież, która wystawiała misterium wielkopostne „ Oczekujemy na Mesjasza” oraz inni uczniowie klas I AH, IIB’, IIID uczestniczyli w religijno – historycznej wycieczce do Gietrzwałdu i na Grunwald. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej oraz Pola Bitwy pod Grunwaldem.

Był to naprawdę udany dzień, wszyscy byli bardzo zadowoleni, tym bardziej, że dopisała nam piękna pogoda i dobre humory.

Opieka: ks. Roman Kot, p. Edyta Gałązka 

Drukuj

08.04.2015 R. V OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI ROSYJSKIEJ OD TRADYCJI DO WSPÓŁCZESNOŚCI

Już po raz piąty w Łodzi organizowany jest Festiwal Piosenki Rosyjskiej. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Мыжелаемсчастьявам!...”. Nasza uczennica Malwina Wieteska (kl. II BM) z piosenką „Шарманка zakwalifikowała się do tego festiwalu i 29 maja wystąpi w finale na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi.

Do udziału w konkursie Malwinę przygotowały:

 • pod kątem językowym – Nadzieja Andrzejczuk,
 • pod względem wokalnym – Małgorzata Nogańska.

Malwinie życzymy sukcesu i, jak mówią w Rosji, – „нипуха, нипера”.

 

 

5 fest obraz

Drukuj

1.04.2015 R. MISTRIUM WIELKOPOSTNE „OCZEKUJĄC NA MESJASZA”

W środę 1 kwietnia 2015 r. grupa młodzieży z XLVI LO wystawiła misterium wielkopostne pt. „Oczekujemy na Mesjasza”. Przedstawienie wystawiono również w kościele św. Faustyny w dniu 20 marca 2015 r., gdzie zobaczyło je wielu parafian. Jak co roku odpowiedzialnym za przygotowanie misterium był katechizujący w XLVI LO ks. Roman Kot.

Drukuj

31.03.2015 R DZIEŃ OTWARTY W XLVI LO

We wtorek 31 marca 2015 r. XLVI LO gościło w swoich murach gimnazjalistów z warszawskich i podwarszawskich gimnazjów. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z ofertą edukacyjną szkoły w roku 2015/2016. Dodatkowo była to sposobność do zaprezentowania możliwości i osiągnięć naszych licealistów. Dzień otwarty cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży i ich rodziców.

Drukuj

29.03.2015 R. AKCJA JAJO 2015

W Niedzielę Palmową wzięliśmy udział w akcji charytatywnej ,,Jajo'' organizowanej przez Bank Żywności SOS. Akcja miała na celu zebranie świeżych jaj na wielkanocne stoły dla osób ubogich i potrzebujących. W tym roku wolontariusze zebrali 508 jaj.

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!

Koordynatorki zbiórki - Sylwia Raszyńska i Kinga Gąsiorowska z klasy 2B'

 

Drukuj

26.03.2015 R. WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE RECYTACJI PO NIEMIECKU

26 marca 2015 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. J. W. Goethego odbył się doroczny konkurs recytacji poezji niemieckiej. Uczennica klasy 3an, Magda Węcławska, zdobyła wyróżnienie, prezentując bardzo trudną językowo balladę Fryderyka Schillera „Der Handschuh” („Rękawiczka”). Opanowanie tekstu oraz interpretacja romantycznej poezji znalazły uznanie w oczach jury.

Gratulujemy!

Drukuj

25.03.2015 R. DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

To już 12 edycja programu Dzień Przedsiębiorczości. Projekt znalazł swoje stałe miejsce w kalendarzu naszej szkoły. Również w tym roku 25 marca uczniowie klas o profilu menedżersko-informatycznym - Id i Id’ wzięli udział w jednodniowych praktykach w ramach realizowanego projektu. Dzięki gościnności firm, młodzież ten dzień spędziła w Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji – BRE Ubezpieczenia TUiR, w salonie fryzjersko – kosmetycznym „Uroda”, w firmach: VIA SMS PL, PGNiG, Law and Advice, ROYALMED, CAR-DROOM. Przez kilka godzin pod okiem konsultantów – opiekunów uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki wybranego zawodu. Praktyki pomogły młodzieży zweryfikować swoje wyobrażenia o danym zawodzie oraz pozyskać informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania. Praktykanci mogli również przekonać się jak duże znaczeniu mają relacje interpersonalne w dobrym funkcjonowaniu w miejscu pracy. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z odbytych praktyk. Ten jeden dzień w firmie zapewne znajdzie odzwierciedlenie w świadomym planowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej i drogi zawodowej.

Szkolny koordynator Dnia Przedsiębiorczości: p. Edyta Gałązka

 

Drukuj

22-27.03.2015 R. SPRAWOZDANIE Z POBYTU MŁODZIEŻY W ESSEN

W dniach 22-27.03.2015 r. uczniowie 46. LO oraz 145. Gimnazjum w Warszawie pod opieką Dyrektora 46. LO, Pana Marka Nocuły oraz nauczycielek języka niemieckiego, Pani Marii Tawrel i Pani Bożeny Sołdek gościli z wizytą młodzieżowej wymiany w Hauptschule am Stoppenberg w Essen/Północna Nadrenia Westfalia.

Celem pobytu była integracja młodzieży polsko-niemieckiej, odwiedzenie grobu ojca byłego burmistrza dzielnicy Warszawa Targowek, Pana Bogdana Soporowskiego, wizyta u burmistrza miasta Essen, Pana Rudolfa Jelinka, praca nad wspólnymi projektami, zwiedzenie muzeum kopalni w Essen, światowego dziedzictwa kultury Unesco, wieczór polsko-niemiecki oraz wycieczka do Kolonii.

Wszystkie zamierzone cele wyjazdu zostały osiągnięte z ogromną satysfakcją zarówno młodzieży polskiej i niemieckiej, jak i opiekunów polskich i gospodarzy goszczących polską delegację.

Sprawozdanie przygotowała mgr Maria Tawrel

Bericht über den Aufenthalt der Jugend in Essen

Vom 22. bis zum 27. März 2015 waren Schüler des 46. Lyzeums und des 145. Gymnasiums in Obhut vom Schuldirektor des 46. Lyzeums, Hern Marek Nocuła sowie Deutschlehrerinnen, Frau Maria Tawrel und Frau Bozena Sołdek zu Besuch in der Hauptschule am Stoppenberg in Essen/Nordrhein-Westfalen.

Das Ziel des polnisch-deutschen Schüleraustausches war Integration der Jugendlichen, Besuch des Grabes vom ehemaligen Bürgermeister des Stadtteils Warschau-Targowek, Herrn Bogdan Soporowski, Besuch beim Bürgermeister der Stadt Essen, Herrn Rudolf Jelinek, Arbeit an gemeinsamen Projekten, Besuch des im ehemaligen Kohlenwerk befindlichen Museums, Unesco-Weltkulturerbe, polnisch-deutscher Abend sowie der Ausflug nach Köln.

Alle Schwerpunkte des Besuches wurden erfolgreich erreicht, sowohl zu großer Zufriedenheit der polnischen und deutschen Jugendlichen als auch der polnischen Betreuer und der deutschen Gastgeber.

Bericht zusammengestellt von Mgr. Maria Tawrel

 

Drukuj

21.03.2015 R. Z „ORTOGRAFIĄ NA MEDAL”

W sobotę 21 marca odbyła się uroczysta gala będąca podsumowaniem XV edycji konkursu ortograficznego „Ortografia na medal” organizowanego przez Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Konkurs ten od wielu lat współorganizuje także XLVI Liceum Ogólnokształcące, na terenie którego odbywa się etap dzielnicowy. W tym roku III miejsce zarówno na etapie rejonowym, jak i wojewódzkim zdobyła uczennica klasy Ib Lidia Stefańczuk pokonując uczniów z kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych z obszaru Warszawy i województwa mazowieckiego.

Lidii serdecznie gratulujemy wielkiego sukcesu, a pozostałych uczniów zainteresowanych ortografią zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

Organizatorzy : p. Magdalena Urwan, p. Łukasz Rokicki

Drukuj

20.03.2015 R. MISTRIUM WIELKOPOSTNE W PARAFII ŚW. FAUSTYNY

W piątek 20 marca o godz. 16.30 grupa młodzieży z XLVI LO wystawiła misterium wielkopostne pt. „Oczekujemy na Mesjasza”. Przedstawienie, które wystawiono w kościele św. Faustyny, zobaczyło wielu parafian. Jak co roku odpowiedzialnym za przygotowanie misterium był katechizujący w XLVI LO ks. Roman Kot.