• glowna-dzienotwarty
 • glowna-rr
 • glowna-konkursambasada
image

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność w naszej szkole. Czytaj więcej
image

Wymiany

Wymiany międzynarodowe młodzieży szkolnej Czytaj więcej
image

Konkursy

Konkursy z udziałem naszych uczniów Czytaj więcej
image

Po lekcjach

Oferta szkoły dla uczniów aktywnych także po lekcjach. Zajęcia dodatkowe, kółka, programy itp. Czytaj więcej
 • 1
Drukuj

OGÓLNOPOLSKI i WARSZAWSKI KONKURS HISTORYCZNY HETMANY 2015/ 2016

KONKURS HISTORYCZNY ,,HETMANY”

Po raz dziewiąty zapraszamy wszystkie szkoły  w Polsce noszące imię Stefana Czarnieckiego do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym HETMANY.

Równolegle odbędzie się VI Warszawski Konkurs Historyczny HETMANY, skierowany do uczniów warszawskich gimnazjów.

Regulaminy obu konkursów w zakładce ,,KONKURSY”

Zapraszamy do udziału i życzymy sukcesów.

Drukuj

13.01.2016 R. KONKURS HISTORYCZNY „35 LAT NSZZ SOLIDARNOŚĆ”

Organizatorem konkursu jest NSZZ „Solidarność” Białołęka, Targówek oraz Praga Północ. Przedsięwzięcie ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania i działalności NSZZ „Solidarność”, upowszechnianie znajomości historii oraz inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do wytworzenia więzi międzypokoleniowych. Wielu uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie. Pod opieką nauczycieli wykonali prace plastyczne oraz literackie. Dnia 13 stycznia wszyscy uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na uroczyste rozdanie nagród i dyplomów do Gimnazjum 145 im. Jana Pawła II. Uroczystość uświetniła część artystyczna, w której zaprezentowała się młodzież naszej szkoły. Uczniowie do wystąpienia przygotowywali się pod czujnym okiem nauczycieli historii – p. Anny Rudzkiej i p. Jolanty Świderskiej – Kanarek. Wszyscy z zapartym tchem wsłuchiwali się w słowa utworu „Mury” w wykonaniu Zenona Klausa oraz podziwiali profesjonalne wykonanie innych pieśni i wierszy. Wśród laureatów konkursu nie zabrakło naszych uczniów.

Oto wyniki w kategorii szkoła średnia:

KONKURS PLASTYCZNY

I miejsce – Kamila Skorupka  kl. 3 C

II miejsce – Kinga Strzałkowska  kl. 2 BM

III miejsce – Paulina Kiszel  kl. 1 F

Wyróżnienie - Natalia Kostrzewa  kl. 2 B

KONKURS LITERACKI

I miejsce – Zuzanna Kalicka  kl. 1 F

II miejsce - Maria Zielińska  kl. 3 B’

III miejsce – Damian Kubiak  kl. 2 BM

                   Agata Turowska  kl. 2 B

 

Opiekunowie: p. Anna Rudzka, p. Barbara Mrozowska, p. Jolanta Świderska – Kanarekp. Edyta Gałązka

 

Zwycięzcom konkursu gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdeczne dziękujemy za udział i zaangażowanie.

Opracowała: Edyta Gałązka

Drukuj

6.01.2016 R. ORSZAK TRZECH KRÓLI

W Święto Trzech Króli młodzież 46. LO uczestniczyła w zorganizowanym po raz siódmy Orszaku Trzech Króli na Targówku. Oto fotograficzna relacja.

Koordynator – p. Bożena Sołdek

Drukuj

28.12.2015 R. AKCJA „NAKRĘTKA” KRĘCI SIĘ DALEJ !!!

Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły włączają się w akcję „Nakrętka”.  Dzięki tej inicjatywie Żoliborskie Stowarzyszenie Dom-Rodzina-Człowiek zakupuje wózki inwalidzkie ręczne i z napędem elektrycznym oraz protezy. Wielu podopiecznym udało się pomóc, jednak na naszą pomoc czekają 53 osoby ciężko doświadczone przez życie.   Obecnie zbierane nakrętki pozwolą sfinansować zakup wózka dla p. Ewy i protez dla p. Wojtka. Prosimy w ich imieniu, nie wyrzucajcie nakrętek do śmietnika!!! Przynieście je do szkoły i wrzućcie do pudeł z napisem „Nakrętka”. Gorąco zapraszamy do udziału w akcji, a wszystkim, którzy się w nią już włączyli serdecznie dziękujemy. 

Szkolny koordynator – p. Edyta Gałązka

 

 

Drukuj

18.12.2015 R. USTNY EGZAMIN DSD II

Dnia 28.12 odbył się  w naszej szkole ustny egzamin DSD II. Wszyscy uczniowie klasy III AN przystąpili do egzaminu i uzyskali wyniki na poziomie B2/C1. W pracach komisji uczestniczyli Karl Martin Everding, Mirosława Chmielewska Dryszel, oraz Joanna Bożek.

Drukuj

16.12.2015 R. AKCJA „SZKOŁO, POMÓŻ I TY” PO RAZ KOLEJNY

Dnia 16 grudnia po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji „Szkoło, pomóż i ty!”. Pieniądze, które zostały zebrane przekazane będę na ufundowanie  Kubie Nowakowskiemu specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego- rowerowózka. Koszt takiego urządzenia to około 25 tysięcy złotych. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie i okazane zainteresowanie. Po raz kolejny nie zawiedliście! Wspólnie udało się nam zebrać 248 złotych. Z pewnością okazane dobro powróci ze zdwojoną siłą!

Oczywiście - do zobaczenia na kolejnym zebraniu.

Maria Zielińska, Angelika Pypczyńska - 3b’

 

Drukuj

16.12.2015 R. WIGILIA I AN

Dnia 16 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne w gronie uczniów klasy 1AN wraz z wychowawczynią Mirosławą Chmielewską- Dryszel oraz rodzicami. Spotkanie rozpoczęło się od kolęd i dzieleniem się opłatkiem. Następnie przedstawiony został spektakl po niemiecku pt. „Das Rotkäppchen im Wald der Werbung” czyli „Czerwonego Kapturka w lesie reklam". Po tak pięknym i zabawnym przedstawieniu nastąpił poczęstunek. Na stole pojawiły się potrawy kuchni polskiej, ukraińskiej oraz armeńskiej. Klasa wzajemnie rozdała sobie prezenty, które przygotowała w mikołajki. Nastrój był bardzo świąteczny. Każdy ze spotkania wigilijnego wyszedł bardzo zadowolony. 

Drukuj

16 i 22.12.2015 R. JASEŁKA W CZARNIECKIM

W ostatnich dniach nauki, 16 i 22 grudnia, młodzież z klas teatralnych (i nie tylkoJ) oraz szkolny chór wystawili szkolne jasełka.  W środę przedstawienie oglądali Rodzice naszych artystów!!!

Przygotowanie przedstawienia – p. M. Wojciechowska i B. Sołdek 

Drukuj

14.12.2015 R. WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

 

Uczestnikami dzisiejszych warsztatów byli uczniowie klasy 1 c oraz 1 d. Młodzież  opisywała następujące eksponaty:

  • Kulę armatnią z 1831 r – znalezioną pod Olszynką Grochowską,
  • Granat artyleryjski z I połowy XIX wieku,
  • Pistolet skałkowy pochodzący z Francji z XVIII wieku
  • Pistolet tzw. bandolet z zamkiem skałkowym z XVIII wieku.

Warsztaty zakończyły się miłym akcentem – życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Opieka -  p. Edyta  Gałązka

Drukuj

9.12.2015 WIZYTA PRZEDSTAWICIELA BIURA EDUKACJI HISZPANII

W środę 9 grudnia, przyjechał do XLVI LO nowy Radca ds. edukacji z Ambasady Hiszpanii - Joaquin Tamara Espot. Celem jego wizyty było kontynuowanie współpracy między naszym liceum a Radą ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii.
Pan Radca odbył z Dyrekcją XLVI LO rozmowę dotyczącą sekcji dwujęzycznej i o jej rozwoju na płaszczyźnie związanej z językiem hiszpańskim. Następnie zaprosiliśmy gościa na krótki występ przygotowany przez uczniów klas dwujęzycznych. W programie znalazły się flamenco, prezentacja o wymianie pomiędzy młodzieżą kolumbijską i polską oraz dwie piosenki w języku hiszpańskim wykonane przez uczennicę klasy III ANH.
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Nasz gość opowiedział nam o swoim pobycie w Warszawie i o współpracy między naszą szkołą a Ambasadą. Korzyści z naszych relacji są obopólne, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.
Dziękujemy panu Joaquinowi Tamara Espot za wizytę w naszej szkole i bardzo interesujące spotkanie.

Drukuj

7.12.2015 WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Dzisiejsze spotkanie miało nieco inny charakter niż poprzednie. Różnica tkwi w opisywanych eksponatach muzealnych. Uczniowie  po raz pierwszy opisywali zbiory sztuki:  medale, obrazy i  rzeźby. Jedna z rzeźb przedstawiała żołnierza Pierwszego Pułku Ułanów Legionów Polskich, druga – żołnierza NRD  z lat 60. Opisywane medale pamiątkowe były datowane  na lata 1986 - 1987. Przedmiotem pracy były również dwa obrazy. Pierwszy przedstawiał Bitwę pod Wiedniem ( kopia z pocz. XIX wieku), natomiast drugi to portret generała Z. Bochusz – Szyszko – bohatera bitwy o Narwik.
Opieka – Edyta Gałązka

Drukuj

9 i 17.12.2015 R. „KOLEJ NA PRAGĘ” – KONTYNUACJA PROJEKTU

W dniach 9 i 17 grudnia  uczniowie klas 2d, 2b, 2aan oraz 2bm i 2aah  udali się na „zimową wycieczkę” ulicami Pragi w ramach projektu „Kolej na Pragę”. Młodzież obejrzała trzy obiekty, które mają  niepowtarzalny klimat, jednak ze względu na swój stan wymagają rewitalizacji. W oparciu o te obiekty będzie realizowany następny etap projektu – młodzieżowe projekty rewitalizacji dla zabytków Pragi. Życzymy uczestnikom programu  ciekawych pomysłów i owocnej pracy pod okiem ekspertów Fundacji Hereditas.

Szkolny koordynator programu –  p. Edyta Gałązka 

Drukuj

7.12.2015 PROJEKT „TRZEŹWY MŁODY KIEROWCA”

W poniedziałek 7 XII klasa III ANH i III D, na zaproszenie Urzędu Dzielnicy Targówek, uczestniczyła w projekcie „Trzeźwy młody kierowca”, który miał na celu przeciwdziałanie zdarzeniom drogowym z udziałem młodych kierowców pod wpływem alkoholu. W programie znalazł się: panel dyskusyjny „Pijany na drodze” prowadzony przez osoby osadzoną w zakładzie karnym za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego oraz panel tematyczny związany z bezpieczeństwem. Wśród uczestników rozlosowano atrakcyjne nagrody. Uczniowie wysoko ocenili projekt.

Opieka – p. K. Bogdaniuk, p. A. Gilewska, p. B. Połacik

Drukuj

4-5.12.2015 NOCHE DE PELÍCULA Y ... NOC FILMOWA I ..

Tuż przed Mikołajkami z 4 na 5 grudnia odbyła się pierwsza noc filmowa klasy I dwujęzycznej w szkole. Oglądaliśmy filmy hiszpańskojęzyczne: dwie części romantycznego filmu „Tres Metros Sobre El Cielo” i „Los ojos de Julia” z polskimi napisami.  W przerwach miedzy filmami śpiewaliśmy karaoke połączone z zabawami ruchowymi. Nocny pobyt w szkole zaliczamy do udanych i z niecierpliwością czekamy na kolejną noc.

Patrycja Maliszewska 1AH i Magdalena Pawlikowska 2AH

Drukuj

3.12.2015 NA BIAŁO

3 grudnia nasi uczniowie i nauczyciele przyłączyli się do akcji „Bądź niezależny- zerwij krępujące więzy” w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Każdy wyraził swoją solidarność z niepełnosprawnymi i tego dnia ubrał się na biało lub dodał biały kolor do ubrania. 

nabialo

 

Drukuj

Zapraszamy na „Podwórkową Gwiazdę na Bródnie 2015”

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek w imieniu własnym i w imieniu przedstawicieli „Partnerstwa na Targówku”, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej lokalnej inicjatywy zapraszają serdecznie mieszkańców Targówka do udziału w dwóch świątecznych spotkaniach sąsiedzkich.

Organizatorzy, a wśród nich przedstawiciele mieszkańców z grupy sąsiedzkiej „Zjednoczone Pokolenia” zamieszkujący w z budynkach znajdujących się u zbiegu ulic
Św. Wincentego, Żuromińskiej i Bolivara przygotowali szereg atrakcji m.in.: wspólne przygotowywanie ozdób świątecznych prezentów i prezentów z filcu, manufaktura kartek świątecznych, kolędowanie przy gitarze i innych instrumentach muzycznych, świąteczny konkurs karaoke.

A wszystko to odbywać się będzie w dniach 8 i 9 grudnia (wt. i śr.) w godz.
17:00-19:00 w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Targówku”, przy
ul. Św. Wincentego 85
(wejście do budynku jak do  Czytelni Naukowej Nr 1).

„Podwórkowa Gwiazdka na Bródnie 2015” została objęta patronatem honorowym Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy i Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Plakat w załączeniu.

Opracowała: Izabela Kurach

gwiazdka

Drukuj

30.11.2015 MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

W dzisiejszych warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 1 d oraz 2 cf.  Najstarszy z opisywanych eksponatów -  miecz pochodzi z początków XV wieku. Jest to znalezisko archeologiczne z Czerwińska nad Wisłą. Przedmiotem pracy były również – rapier z XVI/XVII wieku, szabla turecka tzw. Pala z pocz. XIX wieku, miecz myśliwski z XVI/XVII wieku oraz dwie szable z Niemiec z XIX wieku. Prowadzący warsztaty p. Tomasz i p. Łukasz opowiadali ciekawostki związane z eksponatami muzealnymi.

Opieka – Edyta Gałązka

Drukuj

27.11 - 4.12. 2015 R. WYMIANA Z VIGO (HISZPANIA)

Poczuć się jak w Hiszpanii? W Polsce? W grudniu?  Namiastkę ciepła i słonecznego nastroju przywieźli nam nasi goście z Hiszpanii. Przyjechali do nas z Vigo, z Galicji, pięknego miasta położonego nad zatoką Atlantyku. Pomimo chłodu i innych niedogodności pogodowych, nie zważając na szarówkę już o czwartej po południu spędziliśmy ten tydzień niezwykle pracowicie. Oczywiście nie tylko pracowaliśmy nad naszymi umiejętnościami językowymi ale chcieliśmy przez ten tydzień pokazać naszym gościom nasz kraj, naszą kulturę i historię. Dlatego też jednego dnia wybraliśmy się na zwiedzanie Starówki z przewodnikiem, panem Mirkiem, który tak bardzo zaciekawił uczniów swoimi opowieściami, że na pytanie „kończymy?”, mimo zimna i wiatru, młodzież jednogłośnie zdecydowała o dalszym zwiedzaniu, tak więc opatuleni aż po nos zwiedzaliśmy nadal, słuchając z wielką przyjemnością ciekawostek o naszej stolicy. Innego dnia mieliśmy wspaniałą możliwość uczyć się przez zabawę w Centrum Nauki Kopernik. Chcieliśmy też aby nasi goście zobaczyli Kraków, miasto królów Polski. Po wyczerpującym zwiedzaniu i zakwaterowaniu się w hostelu, wybraliśmy się na kręgle. Bawiliśmy się świetnie, niektórzy po raz pierwszy próbowali swoich sił na kręgielni.

Jednym z punktów programu wymiany było również zwiedzanie Auschwitz, miejsca, w którym nikomu nie jest do śmiechu. Jednak cytując słowa amerykańskiego pisarza Georga Santayana „ Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” chcieliśmy oddać hołd tym, którzy pomarli a naszym gościom pokazać rzeczy, o których wiedzą tylko z książek. Zwiedzanie Auschwitz było zarówno dla nas jak i dla naszych gości ogromnym przeżyciem. Do tego z całą pewnością przyczynił się nasz przewodnik, pan Sebastian Reczek, który z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem opowiadał o tym co wydarzyło się w murach obozu, tak jakby sam był naocznym świadkiem opowiadanych wydarzeń. Dzięki panu Sebastianowi dowiedzieliśmy się bardzo dużo nie tylko na temat drugiej wojny światowej ale i na temat historii naszego walecznego narodu. Wszyscy byliśmy zachwyceni charyzmą i wiedzą naszego przewodnika, że smutno nam było się z nim rozstawać. Mamy nadzieję, że jeśli wrócimy jeszcze do Auschwitz pan Sebastian znowu będzie naszym przewodnikiem.

Tydzień minął nam bardzo szybko, pożegnaliśmy naszych gości bogatsi w nowe doświadczenia oraz co najważniejsze w przyjaciół, z którymi trudno było się rozstać. Niejeden płakał, chociaż dzień wcześniej twierdził, że „mężczyźni nie płaczą”, szkoda, że nie udało się tego uwiecznić na zdjęciu. Mamy jednak wiele innych ciekawych zdjęć, do zobaczenia których zapraszamy.

Koordynator wymiany – p. Ewelina Pawlikowska

 

Drukuj

25.11.2015 „KOLEJ NA PRAGĘ” – WARSZTATY PLENEROWE

Dnia 25 listopada uczniowie klasy II cf pod opieką p. Elizy Pawlak, oraz II d’- opieka p. Piotr Karczmarczyk, wzięli udział w kolejnym etapie projektu „Kolej na Pragę”. Tym razem były to warsztaty w terenie. Gmina Targówek wyznaczyła trzy miejsca, które mogłyby podlegać rewitalizacji: mural i podwórko przy ul. Radzymińskiej oraz plac ze starą studnią przy ul Wileńskiej. Miejsca te zostały wskazane uczniom przez osobę prowadzącą warsztaty, historyka sztuki – p. Annę Gola. Owocem  wyjścia ma być opracowanie przez grupy uczniów programów adaptacji zdegradowanych praskich obiektów. Najlepsze projekty będą zrealizowane w praktyce oraz  wydane na DVD.

Szkolny koordynator programu – p. Edyta Gałązka 

Drukuj

27.11.2015 OD EDUKACJI DO PARTYCYPACJI

W tym roku szkolnym bierzemy udział w projekcie :Edukacja o budżecie partycypacyjnym w szkołach na Targówku”.

Edukatorzy i edukatorki Fundacji Pole Dialogu, przy wsparciu nauczycieli i wychowawców, zachęcają wszystkich uczniów klas pierwszych, do udziału w warszawskim budżecie partycypacyjnym. Jest to jedna z możliwości, dzięki której mieszkańcy, także młodzi, mogą wpływać na wydatki w dzielnicy.

Uczniowie i uczennice na lekcjach, konsultacjach i debatach poszerzają swoją wiedzę obywatelską oraz zdobywają praktyczne umiejętności. Przeprowadzają mini-diagnozę okolicy, przygotowują projekty, uczą się publicznego przedstawiania swojego zdania, oraz świadomego podejmowania decyzji podczas głosowania.

Dzięki współpracy fundacji z Urzędem Dzielnicy Targówek, projektem zostały objęte wszystkie publiczne szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne naszej dzielnicy, łącznie 93 klasy. Nasza dzielnica, jako pierwsza, wprowadziła praktyczną edukację obywatelską na tak szeroką skalę.

Więcej informacji o projekcie można przeczytać tutaj: http://www.poledialogu.org.pl/projekt/edukacja-o-budzecie-partycypacyjnym-w-szkolach-na-targowku

Projekt „Budżet partycypacyjny na Targówku – edukacja obywatelska w szkołach” jest dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

PRZYPOMINAMY, że najbliższe konsultacje w naszej szkole odbędą się 8 grudnia!paseklogotypow

Drukuj

26.11.2015 R. KLASA I DWUJĘZYCZNA W BIBLIOTECE CERVANTESA

W dniu 26 listopada, kiedy nasi koledzy z klas trzecich zmagali się z próbnymi maturami, my zgłębialiśmy wiedzę w bibliotece Cervantesa. Najpierw zostaliśmy oprowadzeni po bibliotece, a następnie dostaliśmy zadania związane z odnalezieniem książek ukrytych w różnych działach. Dodatkową motywacją do pracy były nagrody w postaci toreb z logo biblioteki dla najszybszych. Gratulujemy zwycięzcom: Basi Deuszkiewicz, Natalce Juszyńskiej - Nycz oraz Kubie Wilczyńskiemu.

Patrycja Maliszewska 1AH, Magdalena Pawlikowska 2AH

Drukuj

23.11.2015 MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

W dzisiejszych warsztatach  wzięła udział młodzież z klasy I b i I f. Przedmiotem pracy był: hełm z 1816 roku – kask ochronny saperów francuskich i polskich, napierśnik z 1830 r., hełm półsztywny oraz szyszak z 1529 roku. Uczniowie z zaangażowaniem pracowali nad wybranymi eksponatami, natomiast prowadzący zajęcia – p. Tomasz i p. Łukasz przytaczali różne ciekawostki historyczne, między innymi anegdoty o Księciu Konstantym.

Opieka: p. Edyta Gałązka