• glowna-krasomowczy
  • glowna-dzienotwarty
  • glowna-grafika
  • glowna-konkursambasada
image

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność w naszej szkole. Czytaj więcej
image

Wymiany

Wymiany międzynarodowe młodzieży szkolnej Czytaj więcej
image

Konkursy

Konkursy z udziałem naszych uczniów Czytaj więcej
image

Po lekcjach

Oferta szkoły dla uczniów aktywnych także po lekcjach. Zajęcia dodatkowe, kółka, programy itp. Czytaj więcej
  • 1
Drukuj

17.10.2016 R. KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

W dzisiejszych warsztatach muzealnych uczestniczyli uczniowie klas: 1b, 1c oraz 3d’. Tematem zajęć była broń obuchowa: buzdygan – XVI/XVII wiek, korbacz XV/XVI wiek, topory bojowe – z XVIII i XIX wieku, berdysz i szponton z XVIII wieku. 

Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszych warsztatów.

Opiekun warsztatów – p. Edyta Gałązka

Drukuj

10.10.2016 R. PIERWSZE MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Dnia 10 października w Muzeum Wojska Polskiego odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty muzealne. Wzięli w nich udział uczniowie z klasy 1 b, 3 cf i 3 d’. Młodzież pracowała w grupach pod okiem historyków –  p. Tomasza i p. Łukasza. Uczniowie opisywali następujące eksponaty muzealne:

  • Czapkę kepi generalską –  XXI wiek, Szwajcaria 
  • Czapkę kepi oficerską XXI wiek, Francja
  • Kurtkę mundurową – Legiony Polskie
  • Płaszcz – sukmanę chłopską – replika  XX wiek (na podst. oryginału z XVIII wieku) 
  • Blachę od kaszkietu z XVIII wieku
  • Emblemat – XVIII wiek, Litwa

Pracę urozmaicały ciekawe opowieści historyczne w wykonaniu prowadzących warsztaty. Wszyscy z zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Następne warsztaty już za tydzień.

Opiekun warsztatów – Edyta Gałązka 

Drukuj

17.10.2016 R. BICIE ROKORDU GUINNESSA W RESTYTUCJI KRĄŻENIOWO-ODDECHOWEJ

W dniu 17 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w próbie jednoczesnego bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób. Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujmy i Uczmy Ratować”. Data nie była przypadkowa, bowiem dzień wcześniej przypadał Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W akcji wzięło udział ponad 85 000 osób w całej Polsce. Wśród uczestników byli nasi uczniowie w składzie: Wojda Weronika III bm, Bańkowska Zuzanna III bm, Duży Aleksandra III bm, Adamczyk Sylwia II bm, Tomczyk Karolina II bm, Szubierajska Sonia II bm, Moch Aleksandra II b, Ejduk Jakub III aan pod opieką p. Renaty Gołębiowskiej. Młodzież do bicia rekordu przygotował p. Piotr Karczmarczyk.

Drukuj

15.10.2016 R. SOBOTNIE SPOTKANIA Z POWSTANCAMI

W trzecia sobotę października nasza młodzież uczestniczyła w zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 spotkaniu z Jerzym Malczewskim ps. „Wola”, żołnierzem batalionu AK „Bełt”. Tradycyjnie prelekcja odbyła się w sali im. Jana Nowaka-Jeziorańskiegow Muzeum Powstania Warszawskiego 

Wspomnienia Jerzego Malczewskie znajdują się na stronie:

http://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/jerzy-malczewski,2249.html

Koordynator sobotnich spotkań – p. M. Muter

Drukuj

14.10.2016 R. ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Po raz pierwszy w historii 46. LO uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych odbyła się w dniu Święta Edukacji Narodowej. Wczesnym rankiem 14 października młodzież składała przysięgę na sztandar szkoły. Było bardzo podniośle. W drugiej części spotkania dyrektor szkoły złożył życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom administracji. Do życzeń dołączył się Samorząd Uczniowski.

Po oficjalnej uroczystości każda klasa przedstawiła krótką prezentację na swój temat.

Drukuj

12.10.2016 R. IX JESIENNE SPOTKANIE Z POWSTAŃCAMI NA TARGÓWKU

W dniu 12 X 2016 roku w gościnnej Czytelni Naukowej nr 1 w Warszawie na Targówku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela historii Anny Rudzkiej zorganizowali kolejne spotkanie z Powstańcami Warszawskimi. Swoją obecnością zebranych zaszczycili Pani Jolanta Kolczyńska, Pani Barbara Rumianek i Pan Jerzy Substyk. Obecny był również Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek Pan Krzysztof Miszewski oraz Wicedyrektor XLVI Pani Małgorzata Muter. Na tę okoliczność młodzież przygotowała przepiękny program słowno-muzyczny. Wykonała miedzy innymi utwory:„Szary mundur”, „Sen o Warszawie” , „Ten kraj”, „Kolendę warszawska” i „Miejcie nadzieję”. Rozmowę z Powstańcami tradycyjnie prowadziła Pani Małgorzata Muter.

Młodzież wyszła z tego spotkania wzbogacona o wiedzę historyczną, emocje oraz wzruszające rozmowy. Było to już dziewiąte z tego cyklu spotkanie historyczne organizowane przez naszą szkołę. Liczymy, że w następnych latach będą one kontynuowane.

Koordynator spotkania – p. Anna Rudzka

Drukuj

7.10.2016 R. WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

W piątek 7 października odbyły się w naszym liceum wybory do samorządu szkolnego. Nowym przewodniczącym SU została – Paloma Ferreras-Tascon z klasy 3 AAH.. Gratulujemy!!

Opiekun SU – p. Magdalena Urwan

 

Drukuj

3-5.10.2016 R. INTEGRACJA KLAS PIERWSZYCH c.d..

W trzecim terminie w wyjeździe integracyjnym uczestniczyli uczniowie z klasy dziennikarskiej I C i teatralnej IF. Pogoda nie była może zbyt ciepła, ale za to atmosfera gorąca.

Oto kilka zdjęć przekazanych przez opiekunów grupy. 

 

Drukuj

26-30.09.2016 R. STYPENDIUM W SALAMANCE - HISZPANIA

W tym roku stypendium w Salamance, Hiszpanii, nadawane przez Mester za pośrednictwem Ministerstwa Edukacji Hiszpanii w Warszawie zostało przydzielone nauczycielowi Freddy'emu Araya Alpízar, który nie tylko nabył nowe umiejętności dydaktyczne i pedagogiczne z użyciem nowoczesnych technologii stosowanych w lekcjach języka hiszpańskiego, ale także skorzystał z uroków pięknego i czarującego miasta. 
Teraz ma nadzieję, że Salamanka stanie się żywą i namacalną możliwością nauki języka hiszpańskiego, zwyczajów i kultury Hiszpanii dla wszystkich naszych uczniów.

 

BECAS EN SALAMANCA ESPAÑA

Este año la beca a Salamanca, España, ofrecida por Mester  a través de la Consejería de Educación de España en Varsovia fue otorgada al profesor Freddy  Araya Alpízar quién no solo adquirió nuevos conocimientos didácticos y pedagógicos con el uso de las nuevas tecnologías  aplicados a la clase de español, sino que, también disfrutó de la belleza y el encanto de esta maravillosa ciudad.

Ahora espera que Salamanca se convierta en una nueva opción viva, tangible del aprendizaje del idioma español, sus costumbres y cultura para todos nuestros estudiantes.

Drukuj

26-30.09.2016 R. WYMIANA Z ESSEN

Wymiana młodzieży z 46 LO Czarnieckiego Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie ze szkołą Bischöfliche Hauptschule am Stoppenberg w Essen była bardzo udana.

Dnia 26 września uczniowie liceum i gimnazjum nr 145 wybrali się w podróż do Esssen. Odlecieliśmy samolotem linii GermanWings z lotniska Chopina w Warszawie . Po półtorej godzinie lotu spotkała nas miła niespodzianka. Na lotnisku w Düsseldorfie czekali na nas uczniów niemieccy, którzy na powitanie rozwinęli biało -czerwoną flagę. W szkole nastąpiła wzajemna prezentacja i przydział do rodzin.

Kolejnego dnia obserwowaliśmy lekcje niemieckich uczniów np. plastykę, informatykę, matematykę . Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy np. „Trinken und Essen (Deutschland und Polen)”, „Fotos”, w których naszkicowaliśmy plan pracy.

Po obiedzie zwiedziliśmy kopalnię Zeche Zollverein. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawych rzeczy np. tego, że każda górnicza rodzina zamieszkiwała identyczne domy o niewielkiej powierzchni i mogła uprawiać niewielkie ogródki przydomowe.

Trzeciego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Köln (Kolonia). Tam zwiedziliśmy Kölner Dom (słynną gotycką katedrę kolońską). Nasza wychowawczyni, pani Mirosława Chmielewska-Dryszel pokazała nam największe zabytki świątyni – relikwiarz ze szczątkami Trzech Króli, krzyż Gerona oraz bardzo nowoczesny witraż złożony z pikseli, autorstwa Gerharda Richtera. Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny.

W czwartek odbyła się praca w grupach. Grupa „Essen und Trinken” smażyła kotlety oraz robiła sałatki. „Fotos” robiła zdjęcia całego budynku. „Kultur” – różnice i podobieństwa kultur polską i niemiecką, „Freizeit” – czas wolny polskich oraz niemieckich uczniów. Na obiad pojechaliśmy do Bistumskantine ( smakował nam ten posiłek, oj, smakował!). Po posiłku przeprowadziliśmy grę miejską po Essen. Po ciekawej grze mieliśmy czas wolny. Około godziny 18.00 spotkaliśmy się w szkole. Odbyło się podsumowanie gry miejskiej, po czym gościliśmy się przy bufecie z potrawami niemieckimi i polskimi. Wieczór spędziliśmy w miłej atmosferze przy dźwiękach muzyki.

Niemieccy uczniowie pożegnali nas bardzo ciepło. Nasza wymiana dobiegła końca 30 września. Na lotnisku Chopina byliśmy o 20.00. Będziemy miło wspominali tę wymianę. Pod koniec maja zobaczymy się znowu w Warszawie.

Alicja Nowak

Opiekun – p. Mirosława Chmielewska-Dryszel

Drukuj

24.09.2016 R. - WARSZTATY GRAFIKI RUSZYŁY

W sobotę 24 września 2016 r. rozpoczął się w naszej szkole cykl 4 spotkań poświęconych grafice komputerowej. Warsztaty mają na celu przybliżenie uczniom tematyki obróbki i retuszu zdjęć. Zajęcia prowadzone są przez pana Wiktora Brzuchacza ze Stowarzyszenia AXA. Kursodbywa się pod patronatem Biura Edukacji. Na pierwszych zajęciach uczestnicy zapoznali się z narzędziami oferowanymi przez darmowe narzędzie GIMP. Wszystkich chętnych zapraszamy na kolejne spotkania. Informacje o terminach na stronie szkoły i u nauczycieli informatyki.

Koordynator – p. Łukasz Gajownik

Drukuj

23-24.09.2016 R. AKCJA „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”

W dniach 23-24 września wolontariusze z naszego liceum wzięli udział w akcji „Podziel się posiłkiem” organizowanej przez Fundację Bank Żywności SOS. Celem akcji było zebranie jak największej ilości żywności dla niedożywionych dzieci. W tym roku wolontariuszom udało się zebrać 1300 kg żywności, czyli o 161 kg więcej niż w tamtym roku!!!

Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy!!!

Opiekun szkolnego wolontariatu – p. Joanna Respondek

Filmik z akcji: https://youtu.be/5KVdczjim5U

Drukuj

16.09.2016 R. „SPRZĄTANIE ŚWIATA-POLSKA = MOŻEMY WIĘCEJ”

Hasło tegorocznej akcji Sprzątania Świata nawiązuje do działań promowania nieśmiecenia, recyklingu oraz inicjowania działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Wolontariusze - uczniowie kl. I BM i II BM pod opieką wychowawców A. Dolińskiej i A. Nazdrowicz w ramach realizacji założeń ideowych akcji przeprowadzili sprzątanie rejonu Lasku Bródnowskiego. Akcja odbyła się pod patronatem Dzielnicowego Wydziału Ochrony Środowiska.

Koordynator – p. Anna Dolińska i p. Agnieszka Nazdrowicz

Drukuj

13-15.09.2016 R. INTEGRACJA KLAS PIERWSZYCH c.d..

W drugim terminie w wyjeździe integracyjnym uczestniczyli uczniowie z klas psychologiczno-pedagogicznych I B i I B’ oraz dwujęzycznej 1 ANH.

Oto kilka zdjęć przekazanych przez wychowawcę I ANH.

Drukuj

3-9.09.2016 R. KRZYŻOWA’2016

„W dniu 3 września rozpoczęła się tygodniowa wycieczka do Krzyżowej klasy 2AN, gdzie spotkała się ona z młodzieżą z Niemiec, Hiszpanii, Białorusi oraz Czech. Kierunek wyprawy nie był przypadkowy, gdyż Krzyżowa od lat jest miejscem spotkań młodzieży międzynarodowych. Zawdzięcza to Kręgowi z Krzyżowej, który właśnie w tym miejscu skupiał osoby sprzeciwiające się dyktaturze nazistowskiej.

Po przybyciu do pięknego zespołu pałacowo-folwarcznego od razu nastąpiło porozumienie między uczniami, mimo barier językowych. Pomagały nam w integracji liczne warsztaty pogłębiające naszą wiedzę o historii. Warto jednak nadmienić, że integrowaliśmy się nie tylko podczas nauki - co wieczór odbywały się wieczory narodowe, które przybliżały nam kulturę danego kraju.

We wtorek (06.09) pojechaliśmy do Synagogi w Dzierżoniowie, która cudem nie została zniszczona w trakcie II wojny światowej, oraz nie została spalona w trakcie nazistowskiej operacji "Kryształowa noc", która celem było prześladowanie Żydów (w tym niszczenie synagog).

7 września pojechaliśmy do Rogoźnicy, gdzie w latach 1940-1945 znajdował się obóz koncentracyjny Groß-Rosen. Po zobaczeniu wielu wystaw dokumentujących tę zbrodnię dotarło do nas, jakim okrucieństwem jest wojna.

Dnia 8 września odbyła się wycieczka do Wrocławia, gdzie zobaczyliśmy Panoramę Racławicką - panoramiczny obraz pokazujący zwycięstwo wojska polskiego pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki nad rosyjskim w 1794 roku. Niemniej jednak, wycieczka nie polegała tylko na tym - zwiedzaliśmy również Wyspę Piasek, Stare Miasto, oraz dowiedzieliśmy się o tym, że wszechobecne we Wrocławiu krasnale są symbolem Pomarańczowej Alternatywy - ruchu antykomunistycznego w latach 80.

Ostatnią naszą wycieczką była wycieczka do Świdnicy, gdzie zobaczyliśmy zabytkowy Kościół Pokoju - zbudowany w całości z drewna, słomy, piasku i gliny. Potem pojechaliśmy do trzeciego pod względem wielkości zamku w Polsce - Zamku Książ, znajdującego się w Wałbrzychu. W dzień przed wyjazdem czas spędziliśmy na rozmowach, ze smutkiem, że już 10 września wracamy do Warszawy...”

Michał Kostrzewa

Opiekun – p. Mirosława Chmielewska-Dryszel

Drukuj

1 WRZEŚNIA 2016 R. UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016-2017

W czwartek 01.09.2016 r. uroczystą Msza św. odprawioną w kościele pod wezwaniem św. Faustyny rozpoczęto rok szkolny 2016-2017. Następnie młodzież spotkała się ze swymi wychowawcami. W południe poczet sztandarowy XLVI LO uczestniczył w dzielnicowych obchodach wybuchu II wojny światowej.

Fotograficzna relacja

Drukuj

20.06.2016. AKCJA CHARYTATYWNA „POMÓŻMY PIOTRUSIOWI !”

Zbliża się koniec roku szkolnego, tak więc pora na podsumowanie akcji charytatywnej

 „Pomóżmy Piotrusiowi!”

Zbiórka pieniędzy dla poważnie chorego Piotrusia, który ma zaledwie 2,5 roku i cierpi na białaczkę limfoblastyczną  powiodła się. Nikt nie pozostał obojętny przechodząc obok stoiska

z maskotkami  i ciastami   przygotowanymi przez uczniów klasy I bm. Na hasło :” Pomóżmy Piotrusiowi!” zareagowali  nasi rodzice, nauczyciele, uczniowie.  I tym razem nie zawiedliście. Dzięki Wam zebrałyśmy 330 złotych.  Chłopiec jest podopiecznym Fundacji

,, Zdążyć z Pomocą''. Akcję na rzecz Piotrusia, przeprowadzałyśmy wielokrotnie, wykorzystując różne okazje: zebrania z rodzicami, Święta Wielkanocne. Apelowałyśmy również o przekazanie 1% podatku ( nr KRS 0000037904). Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję serdecznie dziękujemy i życzymy wspaniałych wakacji!

 

Ola Misztal i Kasia Knapczyńska – uczennice klasy I BM.

Drukuj

17.06.2016 R. „KOLEJ NA PRAGĘ” – UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU W URZĘDZIE DZIELNICY TARGÓWEK

17 czerwca 2016 roku  w Urzędzie Dzielnicy Targówek miała miejsce uroczystość  podsumowująca projekt „ Kolej na Pragę”.  Niespodzianką był film  „ Przeżyjmy to jeszcze raz”,  dzięki  któremu uczniowie   mieli okazję powspominać  chwile związane z projektem, który był realizowany od września 2015 do czerwca 2016 roku. Uczestnikom projektu zostały wręczone  nagrody i dyplomy.

 Z naszej szkoły wyróżnieni zostali:

Agnieszka Galas – uczennica klasy 2 aan,

Marcin Domański – uczeń klasy 2d’

Piotr Kąkol – uczeń klasy 2d’.

Gratulujemy  i dziękujemy za zaangażowanie!

Szkolny koordynator : Edyta Gałązka

 

Drukuj

16.06.2016 R. POMOC DLA SCHRONISKA

W roku szkolnym 2015/2016 odbyły się dwie zbiórki żywności i rzeczy  na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Józefowie k. Legionowa (Strużańska 15). Uczniowie kl I -III  w grudniu, styczniu, w maju i czerwcu zbierali potrzebne rzeczy dla bezdomnych psów i kotów, m.in. karmy, zabawki, smycze, środki do higieny. Wszystkie rzeczy zostały przekazane do schroniska.

Organizator – p. B. Koralewska i p. A. Dolińska