• glowna-dzienotwarty
  • glowna-badminton
  • glowna-niemiechiszpan
  • glowna-krasomowczy
image

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność w naszej szkole. Czytaj więcej
image

Wymiany

Wymiany międzynarodowe młodzieży szkolnej Czytaj więcej
image

Konkursy

Konkursy z udziałem naszych uczniów Czytaj więcej
image

Po lekcjach

Oferta szkoły dla uczniów aktywnych także po lekcjach. Zajęcia dodatkowe, kółka, programy itp. Czytaj więcej
  • 1
Drukuj

22.10.2014 R. - PODSUMOWANIE VI RAJDU „SZLAKIEM HYMNU 2014”

W środę 22 października 2014 r. w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek odbyło się uroczyste podsumowanie VI Rajdu „Szlakiem Hymnu 2014". Uroczystość prowadziła nasza uczennica Kasia Jabłońska z kl. III F. Było to przepiękna relacja z kolejnego rajdu historycznego, w którym uczestniczymy od 2008 roku.

Drukuj

18.10.2014 R - SPOTKANIE W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W sobotę 18.10.2014 r. o godzinie 11:00 odbyło się spotkanie z prof. Leszkiem Żukowskim ps „Antek”, żołnierzem batalionów AK „Chrobry I” i „Łukasiński”. Miejscem spotkania była sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie przy ul. Grzybowska 79, wejście od ulicy Przyokopowej. Spotkania z cyklu "Świadkowie historii" odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca o 11:00. Wspomnienia prof. Leszka Żukowskiego znajdują się na stronie: http://ahm.1944.pl/Leszek_Zukowski/

Koordynator comiesięcznych spotkań: Małgorzata Muter

 

Drukuj

16 PAŹDZIERNIKA 2014 R. - PROJEKT PATRON 2.0

Warsztat 5

W połowie drogi. Taką mamy nadzieję! Tym razem, m.in., kończyliśmy pracę nad mapą świata, zaczęliśmy tworzyć mapę Polski i malowaliśmy, wydrukowane, na poprzednich warsztatach, statuetki hetmana.

 

Drukuj

10 PAŹDZIERNIKA 2014 R. - JESIENNE SPOTKANIA Z POWSTAŃCAMI NA TARGÓWKU

W piątek 10 października 2014 roku XLVI Liceum Ogólnokształcące po raz kolejny miało okazję gościć uczestników Powstania Warszawskiego. W tym dniu w ramach cyklu „Jesienne spotkania z Powstańcami Warszawskimi” do Czytelni Publicznej Nr 1 w Dzielnicy Targówek przybyli zaproszeni goście: pani Jolanta Kolczyńska, pani Barbara Rumianek, pan Stanisław Rumianek, pan Jerzy Antypowicz.

Spotkanie poprowadziła pani Kamila Cholewa- nauczyciel historii, która do uczestnictwa zaprosiła klasy: I CF i II AH. W imprezie udział wzięła także pani wice dyrektor Małgorzata Muter oraz nauczyciele pani Barbara

Mrozowska, pani Małgorzata Konopacka i pan Łukasz Murawski. Podczas uroczystości panowała bardzo przyjemna atmosfera. Odbył się pokaz filmu pt. „Oni odeszli, my pamiętamy”, którego autorkami są dwie

uczennice XLVI LO z klasy II C: Fabia Teodorowicz i Beata Wiśniewska. Uczniowie wykazali się wysoką kulturą osobistą i pokazali duże zainteresowanie Powstaniem Warszawskim. Odpowiadając na zadawane pytania, goście podzielili się swoimi osobistymi - czasami bolesnymi, czasami wesołymi (bo takie też się zdarzały) doświadczeniami z czasów powstania i okupacji, zdradzając wiele nowych i interesujących faktów. Wyjaśnili między innymi jak powstańcy w swoim żargonie nazywali różne rodzaje amunicji i broni. Żal było kończyć tak ciekawe i sympatyczne spotkanie. Uczniowie podziękowali gościom za ich obecność gromkimi brawami i patriotycznymi bukietami kwiatów. Szkoda, że następna jesień dopiero za rok.

Koordynator spotkania – p. Kamila Cholewa

 

Drukuj

10.10.2014 R. - FORUM MŁODZIEŻY

Dnia 10 października uczennice klasy II b’ uczestniczyły w III edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Forum Młodzieży. Tematem tegorocznej edycji była „Aktywność Obywateli w przestrzeni publicznej”. Spotkanie odbyło się Wyższej Szkole Menadżerskiej. Projekt jest realizowany w ramach wsparcia Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i programu Erasmus +. Celem Forum Młodzieży jest zainteresowanie młodych ludzi uczestnictwem w życiu społecznym oraz stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy i inspiracji do działania. Podczas Forum uczniowie mogli poznać działalność i ofertę organizacji pracujących z młodzieżą (Strefa Partnerów). Po oficjalnym otwarciu młodzi ludzie z całej Polski prezentowali projekty w następujących tematach: „Nasza szkoła nasze miejsce”, „Strefa młodych mieście”, „Polska Europa Świat”, „Seniorzy i młodzi”, „Daleko i blisko. Młodzi młodym polecają”. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na spotkanie z aktorami filmu Miasto 44 - Anną Próchniak, Filipem Gurlacz, Józefem Pawłowskim oraz na występy DJ Wiki i DJ Anusza. Niespodzianką było spotkanie z absolwentem naszej szkoły – Patrykiem Nawolskim, który prezentował pokaz YoYo.

Organizator wyjścia: p. Edyta Gałązka

Drukuj

10.10.2014 R. - WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA „PLENER SKUDY 2014”

W piątkowy wieczór w budynku Domu Kultury „Świt” przy ul. Wysockiego odbył się wernisaż wystawy malarstwa „Plener Skudy 2014”. Jest to projekt wymyślony przed kilku laty przez p. Edwarda Karasiewicza, znanego warszawskiego plastyka. Wernisaż zgromadził nie tylko uczestników letnich warsztatów w Skudzie, ale również przedstawicieli życia publicznego i kulturalnego na Targówku. Nasza szkołę reprezentowała p. Małgorzata Muter – wicedyrektor. Pan E. Karasiewicz prowadzi w XLVI LO warsztaty plastyczne „Quchnia ARTYSTYCZNA”, które cieszą się dużym uznaniem.

Drukuj

10.10.2014 R NAUCZYCIEL Z PODRÓŻNICZĄ PASJĄ W CZARNIECKIM

W piątek 10 października 2014 w Teatrze Rampa uroczyście otwarto wystawę „NASZE PASJE, FASCYNACJE, MARZENIA”. Wśród prezentowanych prac, znalazły się między innymi fotografie autorstwa p. Piotra Karczmarczyka - nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa i WF w XLVI LO - które są, jak mówi autor, próbą pokazania piękna niezwykłych miejsc. Prezentowane zdjęcia powstały podczas podróży do  Kirgistanu, Rosji, Nepalu, Gruzji i Armenii. Przepiękne fotografie wkrótce ukażą się w postaci Katalogu „Pasje nauczycieli Targówka”.

 

Drukuj

09.10.2014 R - MUZYCY Z NIEMIEC W CZARNIECKIM

9 października gościliśmy w naszej szkole dziesięcioro muzyków niemieckich – członków młodzieżowej orkiestry landu Północna Nadrenia-Westfalia. Młodzi muzycy zaprezentowali zarówno instrumenty dęte, jak i smyczkowe, opisali ich budowę, zademonstrowali kilka dźwięków, a także zachęcili nas do spróbowania, jak to jest, kiedy smyczek przesuwa się po strunach. Chętnie uczestniczyliśmy w tych niecodziennych warsztatach muzycznych, zadając naszym rówieśnikom wiele pytań, na przykład, czym się pasjonują w życiu, jakie mają plany na przyszłość i czy stresują się przed występem. Na koniec tercet smyczkowy zagrał niezwykle popularną piosenkę „Ore ore, siabadabada, amore”. Muzycy grali dosłownie i w przenośni jak z nut, a my mieliśmy jeszcze dodatkową przyjemność oglądania ich na scenie Uniwersytetu Muzycznego, gdzie zagrali utwory Arnolda Schönberga oraz Franza Schuberta.

Weronika Kołacin IAN, Magda Węcławska IIIAN

Organizatorem spotkania była pani Mirosława Chmielewska-Dryszel

 

Drukuj

08.10.2014 R - PROJEKT PATRON 2.0

Warsztat 4

W środę 2 października 2014 r uczestniczyliśmy w kolejnych warsztatach w ramach projektu Patron 2.0. Uczestnicy warsztatów zastali podzieleni na cztery grupy. Jedna z grup zajęła się projektowaniem statuetki hetmana w trójwymiarze. Tymczasem na drugim piętrze uczniowie malowali kącik patrona. Powstała też profesjonalna mapa świata, na której będzie można zaznaczać podróże Czarnieckiego. Na zewnątrz natomiast trwały prace konstrukcyjne.
Wszyscy byli zaangażowani w tworzenie instalacji.

Opieka – p. Edyta Gałązka

Drukuj

07.10.2014 R. NABÓR DO CHORĄGWI WILANOWSKIEJ

We wtorek zorganizowano dla uczniów klas pierwszych nabór do chorągwi wilanowskiej. Jest to formacja działająca w naszej szkole w wyniku nawiązania w marcu 2012 r.  współpracy z Muzeum Pałac w Wilanowie. Sztuka żonglerki flagami narodziła się średniowiecznych miastach włoskich, skąd rozprzestrzeniła się na całą Europę. Chcemy wskrzesić tę tradycję, wciąż bardzo żywą na Zachodzie, a w Polsce nieco zapomnianą. Uczestnicy warsztatów poznają techniki żonglerki flagami: grupowej i solowej. Na treningach ćwiczą układy i choreografie, które potem wykorzystają podczas pokazów. Zajęcia dają uczestnikom okazję pracy nad własną kondycją, sylwetką, pozwalają uczyć się niezwykle unikatowej sztuki żonglerki flagami. Dalszym celem warsztatów jest przygotowanie grupy do wykonywania pokazów na różnego rodzaju uroczystościach i imprezach: w Warszawie i poza nią. Zajęcia prowadzi instruktor żonglerki flagami i animator sztuk historycznych p. Robert Lubera. Koordynatorem przedsięwzięcia jest p. Małgorzata Muter.
Termin ćwiczeń - wtorek - 15.30 - 17.30
Miejsce treningu - sala gimnastyczna XLVI LO


ZAPRASZAMY!!!

Drukuj

06.10.2014 R. INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE O MISTRZOSTWO DZIELNICY TARGÓWEK

W poniedziałek 6 października 2014 r. 19 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w Indywidualnych Biegach Przełajowych o Mistrzostwo Dzielnicy Targówek. Zawody odbyły się przy pięknej pogodzie w Parku Bródnowskim. Dziewczęta rywalizowały na dystansach 1000m. i 2000m. natomiast chłopcy na 1500m. i 3000m. 12 uczniów: Białek Martyna, Jabłońska Magda, Orpel Diana, Romanez Natalia, Sęk Judyta, Jaros Alicja, Frączek Marika, Prusak Natalia, Ołówka Karolina, Chojecki Robert, Biesiada Damian i Skibniewski Damian zakwalifikowało się do finału XLVIII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w Indywidualnych Biegach Przełajowych, które odbędą się na terenie Hipodromu w Dzielnicy Wesoła.

Opiekunowie – p. Agnieszka, p. Renata Gołębiowska

Drukuj

3-4.10.2014 R. - AKCJA „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM 2014”

W dniach 3-4 października, wolontariusze z naszego liceum wzięli udział w akcji

„Podziel się Posiłkiem”, organizowanej przez fundację Bank Żywności SOS. Koordynatorem akcji była nasza uczennica – Paulina Banaszczuk. W ciągu dwóch dni zebraliśmy 1 356 kg żywności!!! Wszystkim wolontariuszom oraz koordynatorce bardzo dziękujemy !

Opiekun szkolnego wolontariatu – p. Joanna Responderk

Drukuj

02.10.2014 R. - PROJEKT PATRON 2.0

Warsztat 3

Działamy! Od pomysłu przeszliśmy do realizacji. Podzieliliśmy się na trzy grupy zadaniowe i rozpoczęliśmy pracę:

  1. Tworzenie zasad funkcjonowania instalacji, regulaminu etc.;
  2. Przygotowywanie przestrzeni pod instalację, malowanie mapy;
  3. Tworzenie konstrukcji instalacji.

 

Drukuj

26.09.2014 R. PRYSZCZE, KROSTY, DEFORMACJE…

W piątak 26 września klasa 3f wzięła udział w warsztatach z charakteryzacji filmowej, organizowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF).

W tajniki zawodu wprowadziła uczniów Janina Dybowska–Person, której charakteryzację mogliśmy podziwiać w filmach ,,Różyczka”, ,,W ukryciu”, czy ,,Miasto 44”.

Organizator wyjścia – p. Barbara Mrozowska

 

 

Drukuj

26.09.2014 r. - ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

W ostatni wrześniowy piątek odbyła się uroczystość ślubowania uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w XLVI LO. Po oficjalnej uroczystości każda klasa przedstawiła krótką prezentację na swój temat. Około godz. 18:30 rozpoczęła się szkolna dyskoteka. Kolejny raz w organizację uroczystości włączyła się Rada Rodziców XLVI LO, która sponsorowała i przygotowała poczęstunek dla młodzieży. Zorganizowała również konkurs na najpyszniejsze ciasto. Zabawa była znakomita, co potwierdzają zdjęcia.

Drukuj

25.09.2014 r. - PROJEKT ,,PATRON 2.0”

Warsztat 2

W ramach realizacji projektu ,,Patron 2.0” zwiedzaliśmy Muzeum Woli, jedno z najbardziej nowoczesnych, jeśli chodzi o formę prezentacji, muzeów warszawskich. Szukaliśmy tam natchnienia i pomysłów, które moglibyśmy wykorzystać w naszym projekcie.

Następnie w ramach warsztatów przeprowadziliśmy burzę mózgów. Efekty? Jest pomysł! A nad realizacją będziemy jeszcze pracować.

Opieka – p. Barbara Mrozowska

Drukuj

25.09.2014 R. - FESTIWAL NAUKI

W dniu 25 września uczniowie klasy 2c uczestniczyli w warsztatach z krystalografii, które odbyły się w Centrum Nauki Kopernik w ramach Festiwalu Nauki. Warsztaty prowadził pan Wiktor Niedzicki (wykładowca i dziennikarz, autor wielu programów popularnonaukowych) wraz z animatorami z Centrum. Młodzież mogła obejrzeć kryształy pod mikroskopem i poznać ich właściwości wykonując szereg różnych doświadczeń.

Organizator wyjścia – p. Łukasz Gajownik

Drukuj

23.09.2014 R - „EDUKACJA SZKOLNA PRZECIW WYKLUCZENIU PRAWNEMU”

We wtorek 23 września 2014 r. młodzież klasy II D uczestniczyła w warsztacie na temat wymiaru sprawiedliwości realizowanego w ramach Projektu „Edukacja szkolna przeciw wykluczeniu prawnemu”. Spotkanie w 46 LO było jednym z 150 warsztatów, które zorganizowano w ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości przy współfinansowaniu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

W ramach warsztatów młodzież zapoznała się z prawami ofiar przestępstw, konsekwencjami prawnymi obrotu i posiadania środków odurzających czy konsekwencjami prawnymi przemocy w szkole i rodzinie.

Drukuj

19.09.2014 R. - AKCJA - „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „ Clean up the World”.

Dnia 19 września 2014 r. w ramach 21 edycji tej społecznej kampanii ekologicznej uczniowie kl. I bm i II bm pod opieką wychowawców: p. Alicji Michałowskiej i p. Anny Dolińskiej zadbali o stan lokalnego środowiska sprzątając rejon Lasku Bródnowskiego w okolicach ul. Głębockiej.

Koordynator akcji – p. Anna Dolińska

Drukuj

19.09.2014 r. -,,SYMFONIA WOLNOŚCI …”

19 września uczniowie z klas 2f i 3c’ uczestniczyli w projekcie edukacji obywatelskiej pokazującym wydarzenia oraz ludzi, których zaangażowanie i poświęcenie doprowadziło do odzyskania przez Polskę wolności po 1989 r. Program miał na celu wzbogacenie wiedzy uczniów o wydarzenia XX wieku, które miały wpływ na dzisiejszy obraz Polski.

Miejsce realizacji projektu – Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Koordynator – p. Barbara Mrozowska

Drukuj

17.09.2014R - PROJEKT „PATRON 2.0”

Warsztat 1

Dnia 17 września odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu Patron 2.0. Projekt ma na celu stworzenie nowoczesnej instalacji multimedialnej prezentującej patrona naszej szkoły. W warsztatach wzięło udział 20 uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski i Urzędu Dzielnicy Targówek wypełnimy treścią ekrany dotykowe i stworzymy interaktywną instalację promującą ideę i postać Stefana Czarnieckiego. Spotkanie poprowadzili animatorzy, którzy zaprezentowali cele i założenia projektu, podzielili uczniów na grupy i przydzielili zadania. W warsztatach wzięli udział eksperci: historyk, który opowiedział uczniom o patronie i wskazał możliwe kierunki poszukiwań, oraz artystka multimedialna - przedstawiła przykłady instalacji multimedialnych ze sztuki współczesnej. Kolejne spotkanie odbędzie się dnia 25 września. Tym razem uczniowie zwiedzą Muzeum Woli.

Przygotowała – p. Edyta Gałązka

Drukuj

12-19.09.2014 R. - KRZYŻOWA 2014

W dniach 12-19 września odbył się wyjazd ośmioosobowej grupy klasy 3AN do Krzyżowej pod opieką pani Mirosławy Chmielweskiej- Dryszel.

Młodzież uczestniczyła w projekcie historycznym wraz z osobami z Niemiec, Czech, Hiszpanii oraz Białorusi i brała udziały w warsztatach pogłębiając swoją wiedzę o historii Polski i Europy.

Wyjazd ten miał na celu nie tylko poszerzenie horyzontów uczniów, ale również nawiązania kontaktu i lepszego poznania kultury innych narodowości. Z pewnością pomogły w tym prezentacje na temat danego kraju, które przygotowali uczniowie reprezentujący daną narodowość.

Odbyły się trzy wycieczki: do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Wrocławia i Świdnicy.

Przed wycieczką do obozu koncentracyjnego odbyliśmy wykłady, które pogłębiły naszą wiedzę na temat II wojny światowej, a zwiedzanie go na pewno skłoniło każdego do refleksji.

We Wrocławiu odwiedziliśmy Panoramę Racławicką, która wywarła z pewnością niesamowite wrażenie oraz najważniejsze miejsca tego miasta, a w Świdnicy Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej. Największym zaskoczeniem jest to, iż całe jego wnętrze zostało wykonane z drewna.

Podczas naszego pobytu ważnym elementem programu była rozmowa z panem Helmutem Casparem von Moltke. Przybliżył on nam działalność swojego ojca, jak i własny życiorys.

Braliśmy również udział w 20-leciu Fundacji Krzyżowa , którego najjaśniejszym momentem był ogromny, pyszny tort.

Magda Węcławska klasa 3ANH