• glowna-covid-19
  • glowna-boiska
  • glowna-uw
  • glowna-aps
  • glowna-konkursambasada
image

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność w naszej szkole. Czytaj więcej
image

Wymiany

Wymiany międzynarodowe młodzieży szkolnej Czytaj więcej
image

Konkursy

Konkursy z udziałem naszych uczniów Czytaj więcej
image

Po lekcjach

Oferta szkoły dla uczniów aktywnych także po lekcjach. Zajęcia dodatkowe, kółka, programy itp. Czytaj więcej
  • 1
Drukuj

06-11.06.2017 R. - WYJAZD DO RAVENSBRÜCK

Uczniowie klasy 2AN oraz trzy absolwentki naszej szkoły wraz z panią Mirosławą Chmielewską-Dryszel i panią wicedyrektor Małgorzatą Muter wzięli udział w spotkaniu niemiecko-polskim w Ravensbrück. Ravensbrück jest to bardzo ważne miejsce, nie tylko dla Polski, ale też dla wielu krajów, ze względu na historię kobiet, które tam cierpiały i zginęły w tragiczny sposób. Niestety niewiele osób wie, że znajduje się tam obóz koncentracyjny. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć i poznać jego historię. Mogli zobaczyć cały teren obozu, szwalnię, gdzie ciężko pracowały wówczas kobiety, a teraz znajduje się tam wystawa rzeźb, które wyglądają jak spalone ludzkie ciała. Muzeum poświęcone historii obozu oraz budynki, w których mieszkały komendantki wraz z rodzinami także robiły wrażenie. W czasie naszego pobytu bardzo dużo pracowaliśmy w grupach niemiecko-polskich i tworzyliśmy wspólnie projekty dotyczące obozu w Ravensbrück. Naszym zadaniem było m.in. namalowanie biało-czarnych obrazków, które wiążą się z obozem, zrobieniu kilkunastu zdjęć na terenie obozu do mini gazetki. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla nas było także zwiedzanie archiwum. Pani która tam pracuje opowiedziała nam o działaniu archiwum, skąd pozyskuje się informacje o osobach przebywających w obozach koncentracyjnych i pokazała nam pamiątki po jednej z kobiet, która zginęła w Ravensbrück. Wielkie mury obozu w Ravensbrück kryją za sobą cierpienie tysiąca kobiet. Różne rzeźby, cytaty, zdjęcia pokazują jak ogromną krzywdę wyrządzili jedni ludzie (jeśli można jeszcze ich nazywać ludźmi) kobietom. Postanowiliśmy uczcić to miejsce pamięci, dlatego każdy zapalił świeczkę w miejscu, które było dla niego w pewien sposób ważne. Ostatniego dnia przed wyjazdem udaliśmy się nad jeziorko obok obozu, gdzie jeszcze w czasie działania obozu wrzucone były prochy kobiet spalonych w krematorium. Wrzuciliśmy do niego róże, które przypominały te wszystkie bezbronne i delikatne kobiety, które próbują bezskutecznie wydostać się na brzeg.

Podczas wyjazdu zwiedziliśmy także Berlin. Zobaczyliśmy m.in. Denkmal für die ermordeten Juden Europas (Pomnik Pomordowanych Żydów Europy), Brandenburger Tor (Brama Brandenburska), Alexander Platz oraz Reichstag (Parlament).

To był bardzo emocjonujący, pełen wzruszeń, ale też przyjemnych chwil wyjazd. Wspomnienia z tego wyjazdu pozostaną w nas na zawsze.

(A.G.)