• glowna-dzienotwarty
  • glowna-uw
  • glowna-aps
  • glowna-konkursambasada
image

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność w naszej szkole. Czytaj więcej
image

Wymiany

Wymiany międzynarodowe młodzieży szkolnej Czytaj więcej
image

Konkursy

Konkursy z udziałem naszych uczniów Czytaj więcej
image

Po lekcjach

Oferta szkoły dla uczniów aktywnych także po lekcjach. Zajęcia dodatkowe, kółka, programy itp. Czytaj więcej
  • 1
Drukuj

29.01-14.02.2018 R. WARSZTATY MIĘDZYNARODOWE W TOGEN

W dniach 29.01 – 14.02.2018 grupka uczniów naszej szkoły, pod opieką J. Bożek wzięła udział w międzynarodowych warsztatach na terenie wioski dziecięcej (Kinderdorf) w malowniczej miejscowości Trogen koło Sankt Gallen w Szwajcarii.

Uczestniczyliśmy w projekcie integracyjno - poznawczym organizowanym przez Fundację ”Stiftung Kinderdorf Pestalozzi”. Dzięki niej wyjechaliśmy do dalekiej i nieznanej nam bliżej Szwajcarii, gdzie w grupach narodowych oraz mieszanych : polsko – serbskich braliśmy udział w interesujących zajęciach związanych z  tożsamością, komunikacją międzynarodową, dyskryminacją, oraz tolerancją . Wszystkie spotkania odbywały się oczywiście w języku angielskim , co pozwoliło nam sprawdzić się,  poszerzyć nasz zakres słownictwa i rozwinąć się językowo.

 Od poniedziałku do piątku mieliśmy ciekawe zajęcia przeplatane zabawami i konkursami w specjalnie do tego przygotowanych salach. Uczyliśmy się podczas gier i symulowanych sytuacji akceptowania siebie i innych oraz tolerowania odmienności i wzajemnego szacunku. Dowiedzieliśmy się jak zapobiegać prześladowaniom, jak unikać stereotypów, odkrywaliśmy nowe kultury oraz uczestniczyliśmy w medytacji. Prowadzący nasze zajęcia edukatorzy ze Szwajcarii organizowali nam mnóstwo ciekawych ćwiczeń manualnych i fizycznych, z jakimi się jeszcze nigdy nie spotkaliśmy.

Podczas zajęć spotykaliśmy się i mogliśmy się zaprzyjaźnić z młodzieżą z okolic Wojewodiny w Serbii. W czasie wolnym mogliśmy poznać się bliżej i porozmawiać z nimi. Mieliśmy do dyspozycji „young club”, gdzie przeważnie spędzaliśmy wieczory. Większości z nas udało sie zawiązać przyjacielskie relacje, a Serbowie okazali się bardzo ciepłymi i otwartymi na nowe znajomości ludźmi. Utrzymujemy kontakt poprzez internet, dzięki czemu nawiązane znajomości mają szanse przetrwać dłużej. 

Podczas weekendów mieliśmy możliwość zwiedzania wielu niesamowitych obiektów przyrodniczych, historycznych i kulturowych na terenie Szwajcarii - byliśmy w pięknie położonym Zurychu, zwiedziliśmy największe w Europie wodospady na Renie, wjechaliśmy na alpejski szczyt Sӓntis, (ok. 2500 m  n.p.m), zwiedziliśmy niesamowite interaktywne Muzeum Techniki w miejscowości Winterthur oraz braliśmy udział w barwnej paradzie w Sankt Gallen organizowanej z okazji ostatnich dni karnawału. Odbywaliśmy piesze wędrówki po najbliższej okolicy – korzystając z uroków dawno w Polsce nie widzianej prawdziwie śnieżnej zimy. Na terenie Niemiec zwiedziliśmy rejon jeziora Bodeńskiego z historycznym miastem Konstancja oraz w drodze powrotnej do Polski miasto Ulm z uroczą Starówką, dzielnica Fischerviertel  i przepiękną gotycką katedrą.

Wszyscy mamy moc niezapomnianych wrażeń i pamięć sytuacji, które dużo nas o współpracy nauczyły. A wspomnienia z tej wycieczki pozostaną w nas na zawsze!

(Kasia Kamińska i Ilona Czyż z 2d, Krzysztof Jakubowski z 1d)

Opiekun – p. Joanna Bożek