Ogólnopolski konkurs Hetmany 2011/2012

7. Wyniki II Warszawskiego Konkursu Historycznego HETMANY 2012
8. XVI Gala Hetmańska

Hetmany zostały rozdane!!!

W piątek 17 lutego 2012 r. XLVI Licem Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie uroczystą Galą Hetmańską zakończyło tegoroczne zmagania o Statuetkę Hetmana.

Kolejny już raz mury liceum przy ulicy Żuromińskiej gościły uczestników dwóch konkursów historycznych o wspólnej nazwie "Hetmany", poświęconych Stefanowi Czarnieckiemu, jego czynom i epoce, w której żył.
515 uczniów z 24 szkół z całej Polski, noszących imię wielkiego Hetmana, wzięło udział w V Ogólnopolskim Konkursie Historycznym i przeznaczonym dla gimnazjalistów II Warszawskim Konkursie Historycznym. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o Hetmanie i jego czasac h oraz wykonać pracę plastyczną związaną z Stefanem Czarnieckim i jego epoką.
Zgodnie z tradycją XLVI LO uroczystość "Hetmany 2012" prowadzili uczniowie szkoły w strojach z epoki. Wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęto XVI Galę Hetmańską.
Po powitaniu przez dyrektora szkoły pana Marka Nocułę uczestników konkursu i znamienitych gości, miedzy którymi znaleźli się Burmistrz Dzielnicy Targówek p. Grzegorz Zawistowski, Wiceburmistrz p. Sławomir Antonik, Naczelnik Wydziału Oświaty p. Katarzyna Majdura, uczestnicy Powstania Warszawskiego, dyrektorzy DK "Świt" i "Zacisze" oraz Biblioteki Publicznej Dzielnicy Targówek, zespół wokalny Czarno-Biali z XLVI LO wykonał "Dumę o Hetmanie Czarnieckim", rozpoczynając tym samym najbardziej oczekiwaną przez uczestników część Gali, czyli odczytanie wyników konkursu i wręczenie Statuetek Hetmana.
I miejsce w konkursie "Stefan Czarniecki - projekt" zajęły Szkoła Podstawowa z Czarncy za grę edukacyjną "Niezwykła wyprawa śladami Stefana Czarnieckiego" i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie za pracę "Portret reprezentacyjny Stefana Czarnieckiego".
W konkursie "Stefan Czarniecki - wiedza" w rywalizacji między szkołami Statuetkę Hetmana otrzymały Szkoła Podstawowa w Tykocinie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie, a w rywalizacji indywidualnej zwyciężyli Karolina Serwońska (Szkoła Podstawowa w Racławicach) i Kamil Bernat (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie).
Zwycięzcą II Warszawskiego Konkursu Historycznego został Konrad Krzeczkowski (Gimanzjum nr 141 w Warszawie).
Wśród zaproszonych gości obecny był przedstawiciel Collegium Bobolanum - dr Krzysztof Bakalarski. Wręczył On zwycięzcom konkursu, w kategorii - szkoły ponadgimnazjalne, trzy indeksy, reprezentowanej przez siebie uczelni.
Część oficjalną zakończyły: pieśń "Polska Korona" w wykonaniu wspomnianego już zespołu "Czarno-Biali", przemówienia zaproszonych gości i podziękowania dyrektora szkoły, skierowane do uczestników konkursu, patronów i sponsorów uroczystości.
Ukoronowaniem Gali był pokaz żonglerki flagami w wykonaniu Reprezentacyjnej Gwardii Miasta Nowa Dęba. Uroczystość uświetnił również swoim występem zespół "Gratia Iuvenis", prezentując trzy tańce z epoki renesansu.
I tak radosnym zawołaniem "Hetmany zostały rozdane !" XVI Gala Hetmańska w XLVI LO została zakończona.

Do zobaczenia za rok.