18.02.2016 R. FINAŁ VI WARSZAWSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO HETMANY DLA GIMNAZJALISTÓW

W czwartek 18.02.2016 r. w Czytelni Naukowej nr 1 przy ul. Św. Wincentego 85 odbyła się druga część VI Warszawskiego Konkursu Historycznego „Hetmany” dla gimnazjalistów pod hasłem: „Stefan Czarniecki - epoka i czyny”.

Eliminacje do tego konkursu miały miejsce 18.12.2015 r. w warszawskich gimnazjach w formie testu. Uczniowie, którzy w swoich szkołach zdobyli największą liczbę punktów zakwalifikowali się do drugiej części etapu – centralnego.

Powyższy etap, który odbył się 18.02.2016 r. miał formę telewizyjnego turnieju „Jeden z dziesięciu” i był oparty na jego regulaminie. Składał się z trzech części.

W turnieju udział wzięli następujący uczniowie:

1. Jaroszyński Ksawery                    -Gimnazjum nr 83
  2. Kazana Karolina                           -Gimnazjum nr 143
  3. Gardzielik Maciej                         -Gimnazjum nr 145
  4. Kierzkowska Karolina                  Gimnazjum nr 145
  5. Komorowska Agnieszka               -Gimnazjum nr 145
  6. Niwińska Klaudia                         -Gimnazjum nr 145
  7. Nowicki Wojciech                        -Gimnazjum nr 145
  8. Rukat Julia                                   -Gimnazjum nr 145
  9. Sowa Izabela                                -Gimnazjum nr 145
  10. Gimnazjum nr 144 – uczeń nieobecny z powodu choroby

Po długiej i pełnej napięcia rozgrywce w II etapie do III etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

1. Ksawery Jaroszyński                    -stanowisko nr 1
  2. Maciej Gardzielik                         -stanowisko nr 2
  3. Klaudia Niwińska                         -stanowisko nr 3

Zwycięzcą III etapu, który zawierał bardzo trudne i szczegółowe pytania został Maciej Gardzielik z Gimnazjum nr 145.

Celem Konkursu Historycznego Hetmany jest przybliżenie genezy, przebiegu i skutków wojen Rzeczypospolitej Obojga Narodów prowadzonych w XVII w. oraz ukazanie dużej roli jednostki – hetmana w kształtowaniu historii i jej wpływ na bieg wydarzeń uzależnionych od kompetencji dowódcy i jego determinacji w dążeniu do zwycięstwa, nawet za cenę utraty życia. Uczestnicy naszego konkursu wykazali się bardzo dużą wiedzą i zaangażowaniem w opanowanie tak złożonej tematyki, jaką są wojny XVII wieku, pracując pod okiem doświadczonych nauczycieli – pasjonatów: Pani Bogumiły Stefańskiej, Pani Teresy Szaran  i Pana Pawła Stachurskiego.

Dzień wcześniej (17.02.2016 r.) Komisja Konkursowa pod kierunkiem Pani Wicedyrektor Małgorzaty Muter po obejrzeniu wszystkich prac przysłanych na konkurs plastyczny nagrodziła następujące prace:

• I miejsce         – Wiktoria Pietrzak     -           -Gimnazjum nr 145
  • II miejsce        – Sabina Stępniak                   -Gimnazjum nr 144
  • III miejsce       – Sylwia Piórek                                   -Gimnazjum nr 144

Organizator konkursu

Jolanta Świderska-Kanarek
                                                           przy współpracy pani Marii Górskia)                                                                                   (kierownik Czytelni Naukowej nr 1)