Drukuj

Partnerzy

Projekt "Bezpieczna Placówka Oświatowa" 

BPO logo 

„Bezpieczna Placówka Oświatowa” jest Projektem opracowanym i realizowanym przez Instytut Badań Marki – niezależną sosnowiecką firmę badawczą, która działa na polskim rynku już od ponad 10-ciu lat. Fundamentem jej powstania było przeświadczenie o znaczeniu wiarygodnej i rzetelnej informacji w procesie decyzyjnym konsumenta oraz w planowaniu i rozwijaniu biznesu w niepewnym otoczeniu. Idea ta przyświeca nam do dziś, a jej przesłanie jest obecne w każdym z ponad dwóch tysięcy Projektów, które zrealizowaliśmy w ciągu minionych lat – zarówno tych własnych, jak i zleconych przez zewnętrzne firmy, organizacje i instytucje publiczne. To dzięki kultywacji tej idei możemy dziś poszczycić się m.in. tak cenionym na rynku doświadczeniem, sporą liczbą zadowolonych klientów. 

 

CZYTELNIA NAUKOWA NR 1

czytelnialogoCzytelnia Naukowa nr 1 (ul. Św. Wincentego 85) powstała w roku 1934. Pierwszy lokal otrzymała w budynku gimnazjum przy ul. Skaryszewskiej 8. W listopadzie 1935 r. wynajęto dla niej lokal przy ul. Wileńskiej 13. Okupacyjne władze niemieckie 4 VII 1942 r. nakazały zamknięcie wszystkich bibliotek. Wybuch Postania Warszawskiego zastał na Pradze trzy bibliotekarki, wśród nich kierowniczkę Czytelni, aktywnie uczestnicząca w konspiracji, Janinę Englert, która zamieszkała w Czytelni, by ją chronić od zniszczenia. W dniu 23 XI 1944 r. wznowiono działalność Czytelni, jako pierwszej po wyzwoleniu placówki Biblioteki Publicznej Warszawy. W latach 1946-1949 władze polityczne PRL-u prowadziły akcję "oczyszczania" bibliotek z "reakcyjnej" literatury. Janina Englert ocaliła większość cennych dzieł, wycofując ich karty z katalogu i ukrywając książki. W 1965 r. przeniesiono Czytelnię do nowego lokalu przy ulicy Brechta 15 a w 1974 r. na Bródno do lokalu przy ulicy Św. Wincentego 85, gdzie znajduje się obecnie. Księgozbiór Czytelni, liczący ok. 30 tys. tomów, stanowi jeden z najcenniejszych zbiorów bibliotecznych prawobrzeżnej Warszawy. Zawiera, oprócz bieżącej literatury naukowej, kolekcję książek i czasopism XIX - wiecznych (oraz kilka starodruków). Od 2010 r. lokal Czytelni jest gruntownie zmodernizowany, ma dwie duże sale, piękny wystrój, oferuje użytkownikom nowoczesny, świetnie wyposażony warsztat pracy dla osób uczących się, studiujących i tych którzy potrzebują informacji na najróżniejsze tematy. Obecnie Czytelnia, oprócz swojej tradycyjnej działalności oferuje dostęp do Internetu w oparciu o szerokopasmowe łącze internetowe oraz łącze bezprzewodowe, fachowe doradztwo w wyszukiwaniu informacji, indywidualne bezpłatne szkolenia z podstaw obsługi komputera, zajęcia przysposobienia bibliotecznego oraz wiele różnych działań edukacyjnych dla użytkowników na różnych szczeblach i poziomach kształcenia szkolnego i akademickiego.

Katalog zbiorów w systemie MATEUSZ znajduje się na stronie www.multibiblioteka.waw.pl.

 

Fundacja Rozwoju Regionalnego i Przedsiębiorczości Młodzieży "Staszic"

staszicFundacja Rozwoju Regionalnego i Przedsiębiorczości Młodzieży "Staszic" z siedzibą w Warszawie powstała w 2009 roku. Jest organizatorem autorskich Projektów Ogólnopolskich, takich jak:

 - Partnerstwo dla Rozwoju Regionalnego
 - Wszechnica Gospodarcza Young
 - Ogólnopolski Program Wspierający Edukację Młodzieży "Staszic" (a w jego ramach: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Gospodarce i Rozwoju Regionalnym)
 - Pozytywista Roku .

Fundacja " Staszic" w swoich działaniach kieruje się następującą starożytną dewizą:"Możesz dać człowiekowi rybę i nakarmić go na jeden dzień, albo nauczyć go, jak łowić ryby, i nakarmić go na całe życie". Misją Fundacji jest inspirowanie młodego pokolenia, oraz popieranie i promocja rozwoju aktywności gospodarczej i przedsiębiorczości wśród młodzieży.

Dnia 7 października 2011 r. nawiązaliśmy stałą współpracę z Fundacją "Staszic" Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem jest utworzenie Klubu Inwestora. Uczniowie naszego liceum pod okiem eksperta do spraw inwestowania i przedsiębiorczości - Pana Dawida Plotzke będą mieli możliwość zdobywania umiejętności biznesowych, które zapewne wykorzystają w swojej dalszej karierze edukacyjnej i zawodowej.

 

Dom Kultury "Świt"

dkswitDOM KULTURY "ŚWIT" to samorządowa instytucja kultury w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy

Dom Kultury "Świt" jest instytucją kultury realizującą zadania własne Dzielnicy Warszawa Targówek w dziedzinie kultury. Działalność prowadzi od 1958 roku. Głównym zadaniem Domu Kultury jest organizowanie zróżnicowanych form działalności kulturalno-oświatowej i rekreacyjnej mającej na celu atrakcyjne i pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych. Najważniejsze imprezy: Warszawski Turniej Rycerski o Szablę Króla Zygmunta III Wazy, Międzyszkolny Konkurs Wokalno-Muzyczny DEBIUTY, Międzyszkolny Konkurs Zespołów Teatralnych MASKA im. Piotra Grabowskiego, Juwenalia III Wieku - Ogólnopolski Festiwal Uniwersytetów III Wieku, Betlejem u Avetek - Mazowiecki Festiwal Bożonarodzeniowy, Festiwal Beatlemania, Przegląd Kinematografii Europejskiej KANON.

W roku 2009 Dom Kultury "Świt" podpisał umowę o współpracy z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie. Szczególnego wsparcia DK "Świt" udziela liceum w związku z organizacją Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Hetmany. Już od 5 lat Dyrektor DK Świt Pan Jacek Białek jest przewodniczącym jury konkursowego, za co organizatorzy konkursu są mu niezwykle wdzięczni.

Dom Kultury "Świt"
ul. Wysockiego 11, 03-371 Warszawa
telefon: (0-22) 811 01 05, 811 11 09;
fax: (0-22) 811 04 24;
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.dkswit.com.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 8:00 - 21:00
sobota-niedziela: 8:00 - 21:00

Dyrektor: Jacek Białek

 

GKP Targówek

gpkOd roku szkolnego 2009/2010 nasze liceum współpracuje z Gminnym Klubem Piłkarskim Targówek. Jego prezes, Pan Zbigniew Bucoń, wspiera wiele przedsięwzięć realizowanych przez szkołę, m.in. zasponsorował nagrody rzeczowe dla uczestników III Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego HETMANY 2011.

Informacje o klubie:
Gminny Klub Piłkarski Targówek
Rok założenia: 1953
Barwy: zielono-białe
Adres: Kołowa 18, 03-536 Warszawa
telefon: (22) 423-43-36, faks: 678-90-12
WWW: www.gkptargowek.pl (oficjalna)

 

Papieski Wydział Teologiczny - Collegium Bobolanum

bobolanumColllegium Bobolanum , to kościelna wyższa szkoła uznana przez państwo , która zapewnia studia stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne) z teologii, politologii. W obecnej postaci Papieski Wydział Teologiczny utworzony został przez Stolicę Apostolską w 1988 roku.

Status Wyższej Uczelni placówka uzyskała ostatecznie w latach 90 XX wieku. PWT Bobolanum jako kościelna szkoła wyższa uznana przez państwo zapewnia. Uczelnia ma prawo nadawania tytułów magistra i licencjatu kanonicznego, a w łączności z Sekcją św. Jana Chrzciciela prowadzi ponadto przewody doktorskie i habilitacyjne, nadając odpowiednie stopnie naukowe. Na Bobolanum istnieje także dwuletnie Podyplomowe Studium Duchowości.

Współpraca nawiązana przez XVLI LO w lutym 2010 ma przynieść obustronne korzyści. Młodzież licealna będzie uczestniczyć w zajęciach, odczytach i konferencjach organizowanych przez uczelnię. Władze uczelni zagwarantowały miejsca rektorskie dla naszych wyróżniających się maturzystów na swoich wydziałach.

 

Wydział Pedagogiczny UW

uwW roku szkolnym 2005/2006 rozpoczęliśmy współpracę z Wydziałem Pedagogicznym UW. Pierwszym naszym wspólnym przedsięwzięciem było wzięcie udziału w corocznym Pikniku Naukowym, organizowanym 3 czerwca na Starym Mieście przez Polskie Radio Bis.

Od września 2006 r. klasy pedagogiczne w naszej szkole będą wspierane przez Wydział Pedagogiczny UW. Pani mgr Anna Sobolewska, która jest pracownikiem pedagogiki UW, będzie prowadziła zajęcia z pedagogiki i psychologii w naszej szkole i koordynowała udział naszych uczniów w panelu współpracy między Wydziałem Pedagogiki a naszą szkołą.

Nasi uczniowie będą mogli ( w ramach tej współpracy ) uczestniczyć w wybranych wykładach i ćwiczeniach na Wydziale Pedagogicznym UW. Panel współpracy działa również w drugą stronę. Studenci pedagogiki będą mogli współpracować z nasza szkołą poprzez organizowanie warsztatów i odbywanie praktyk studenckich w naszej szkole.

 

Radio Kampus

kampus logoZ Akademickim Radiem Kampus, działającym przy Instytucie Dziennikarstwa UW, nawiązaliśmy współpracę w listopadzie 2005 r. Nasi uczniowie chodzi na sobotnie warsztaty dziennikarskie do Radia Kampus i pod fachowym okiem pani redaktor naczelnej - Iwony Kostki, zostali przygotowani do prowadzenia własnego internetowego radia "46 na fali".

Radio Kampus wspiera nas medialnie przy promocji szkoły. Od września 2006 r. w klasie dziennikarskiej będą prowadzone przez panią Iwonę Kostkę warsztaty dziennikarskie. Uczniowie z klasy dziennikarskiej będą mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności pracując w Radiu Kampus.

 

Teatr Rampa

rampaTeatr Rampa na TargówkuW maju 2006 r. nawiązaliśmy współprace z Teatrem Rampa na Targówku, reprezentowanym przez dyrektora Witolda Olejarza. W ramach współpracy grupa teatralna z naszej szkoły będzie wystawiała na scenie Teatru Rampa swoje przedstawienia. Pierwsze przedstawienie pt.: "Sztuka o mało co teatralna" odbędzie się 10.06.2006 o godzinie 19.00 w Sali Kameralnej.

Od września 2006 r. młodzież z grupy teatralnej będzie brała udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Rampa, w ramach których uczniowie będą mogli korzystać z kostiumiarni i przeprowadzać próby w Sali Kameralnej. Od roku szkolnego 2007/2008 mamy w planie utworzenie klasy teatralnej, nad która patronat sprawowałby Teatr Rampa.

 

ZFA

zfaZFAOd grudnia 2005 roku nasza szkoła należy do grona liceów i gimnazjów warszawskich, w których realizowany jest program certyfikatu DSD. Żeby być przyjętym do programu DSD szkoła musiała spełnić parę warunków:

    - stworzyć klasy z rozszerzonym językiem niemieckim (min. 6 godzin w tygodniu),
    - zatrudnić nauczyciela Native Speakera lub umożliwić odbywanie stażu studentowi Native Speakerowi
    - zagwarantować uczniom 6 lat nauki w klasach DSD.

Ponieważ nasza szkoła nie jest zespołem, podpisaliśmy umowę o współpracy dotyczącą realizacji programu DSD
z dwoma zaprzyjaźnionymi gimnazjami z Targówka :

    - Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 143 im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Nasi nauczyciele biorą udział w szkoleniach dotyczących certyfikatu DSD.
W lutym 2006 r. nasz nauczyciel Oskar Cornel wziął udział w 3 tygodniowym międzynarodowym seminarium DSD,
które odbywało się w Niemczech.
28 nauczycieli języka niemieckiego z całego świata było szkolonych według nowych założeń certyfikatu.
W marcu 2006 roku wzięliśmy udział w konferencji organizowanej przez Zfa w sprawie certyfikatu DSD.

 

 

Szkoła Podstawowa w Czarncy

Kontakty naszego liceum ze Szkołą Podstawową z Czarncy sięgają roku 1999. Delegacja naszej szkoły brała udział w odsłonięciu pomnika Hetmana Stefana Czarnieckiego dnia 19.09.1999 roku w czterechsetną rocznicę urodzin Naszego Patrona. Przez kilka następnych lat utrzymywano kontakty telefoniczne i listowne.

W marcu 2005 roku udało się nawiązać prywatny kontakt z Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Czarncy - Panem mgr Wojciechem Decem. Odbyło się spotkanie pana Dyrektora z przedstawicielem naszej szkoły, na którym zostaliśmy oficjalnie zaproszeni do odwiedzenia Czarncy - miejsc związanych z naszym wybitnym Patronem.

21 kwietnia 2006 roku grupa uczniów XLVI Liceum pod kierunkiem nauczyciela historii pani mgr Małgorzaty Muter i nauczyciela geografii pana mgr Sebastiana Pychyńskiego wzięła udział w wycieczce do Czarncy. Uczniowie byli zauroczeni miejscem w którym urodził się Hetman a oryginalne pamiątki i pomniki związane ze Stefanem Czarnieckim zrobiły na nich duże wrażenie. Gościnność gospodarzy i chęć dalszej współpracy przyniosły efekt w postaci wizyty uczniów z Czarncy w Warszawie 02 - 03. czerwca 2006. W oprowadzaniu uczniów ze szkoły podstawowej po warszawskim ZOO i Starówce czynny udział brały starsze koleżanki - uczennice naszego liceum z klasy o profilu pedagogicznym. Warszawa, pomimo ruchu na ulicach i dużego hałasu bardzo podobała się gościom - szczególnie Pałac Kultury i Nauki, gdzie podziwiali panoramę miasta i zwiedzali wystawę edukacyjną, a także Park Łazienki z okazałym pomnikiem Chopina.

Ostatnim akcentem podczas pobytu "Czarncy" w stolicy była wizyta na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego "Okęcie" i oczywiście kolacja w Restauracji McDonalds. W ramach dalszej współpracy planujemy zorganizowanie w roku szkolnym 2006/2007 wyjazdów integracyjnych dla klas pierwszych do Czarncy. Nowi uczniowie będą mogli poznać historię związana z patronem odwiedzając miejsca szczególnie bliskie Hetmanowi, a także zintegrować się w otoczeniu pięknych i spokojnych krajobrazów Ziemi Włoszczowskiej.