Drukuj

XIX Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy

8.11.2016 R. XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY IM. WOJCIECHA KORFANTEGO - ELIMINACJE REGIONALNE W WARSZAWIE

Uczniowie gimnazjów i liceów warszawskich spotkali się w Bibliotece Naukowej nr 1 na Targówku, by wysłuchać przemówień swoich kolegów na ważne tematy. Tegoroczni uczestnicy konkursu rozważali słowa : „ Lux ex Roma” ( Światło z Rzymu).

Czarnieckiego reprezentowała: Daria Nieszczera.

Gościem specjalnym był p. Krzysztof Miszewski przewodniczący rady Dzielnicy Warszawa Targówek. Wystąpienia młodych mówców oceniali: p. Maria Górska-kierownik czytelnii, p. Małgorzata Muter- wicedyrektor liceum im. Stefana Czarnieckiego, p. Tomasz Cichocki- teolog, pedagog, p. Krzysztof Miszewski pełniący funkcję przewodniczącego jury, p. Bożena Połacik- koordynator konkursu.

Do finału w Katowicach zakwalifikowała się Marta Kręplewska z LXXV LO im. Jana III Sobieskiego, drugie miejsce zajęła Dominika Nikiel z Niepublicznego Gimnazjum  „Wyspa JP II”, trzecie miejsce przypadło Jakubowi Słomie z XIII LO. Doceniona przez publiczność została Dominika Nikiel.  

 

Gratulujemy wszystkim! Powodzenia w Katowicach!

 

Koordynator konkursu – p. Bożena Połacik

 

 


Więcej informacji

Drukuj

29.10.2015 UCZEŃ W ROLI MÓWCY - XVIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY IM. WOJCIECHA KORFANTEGO - ELIMINACJE REGIONALNE W WARSZAWIE

Uczniowie gimnazjów i liceów warszawskich spotkali się w Bibliotece Naukowej nr 1 na Targówku, by wysłuchać przemówień swoich kolegów na ważne tematy. Tegoroczni uczestnicy konkursu rozważali słowa : „ Nie wszystko jest na sprzedaż ”. Czarnieckiego reprezentowała: Paulina Lubaszewska. Gościem specjalnym był p. Krzysztof Miszewski Przewodniczący Rady Dzielnicy Warszawa Targówek. Wystąpienia młodych mówców oceniali: p. Danuta Jankowska - dyrektor biblioteki, p. Małgorzata Muter- wicedyrektor liceum im. Stefana Czarnieckiego, p. Tomasz Cichocki - teolog, pedagog pełniący funkcję przewodniczącego jury, p. Michał Koźlik- redaktor RADIA PLUS.

Do finału w Katowicach zakwalifikował się Jakub Miłosz z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, drugie miejsce zajęła Delfina Wierzchucka z XIII LO, trzecie miejsce przypadło Ani Pająk.. Doceniona przez publiczność została Anna Jóźwik. Gratulujemy wszystkim! Powodzenia w Katowicach!

Koordynator konkursu – p. Bożena Połacik

Drukuj

XVIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY IM. W. KORFANTEGO - ELIMINACJE LOKALNE W WARSZAWIE

XLVI LO w Warszawie od siedmiu lat stało się partnerem realizacji projektu dbającego o sztukę pięknego przemawiania i kształtowania postawy aktywnego udziału w życiu publicznym. XVIII edycja OKK im. W. Korfantego zmieniła formułę, zmagania młodych mówców w finale w Katowicach poprzedza etap lokalny i regionalny.

Etap lokalny eliminacji odbył się 15 października w liceum Czarnieckiego. Uczestnicy przemawiając odnieśli się słów „ Nie wszystko jest na sprzedaż ”.Jury w składzie: Maria Górska, Beata Papis, Łukasz Rokicki, Bożena Połacik wyłoniło sześciu laureatów, którzy wezmą udział w eliminacjach regionalnych. Należą do nich uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, XIII LO im. L. Lisa- Kuli a także naszej szkoły.

Doceniona przez publiczność została Katarzyna Borza. Gratulujemy wszystkim!

Koordynator konkursu – p. Bożena Połacik

Drukuj

XVII edycja Ogólnopolskiego konkursu krasomówczego

Od sześciu lat organizujemy półfinały OKK im. W. Korfantego. Uczniowie gimnazjów i liceów warszawskich spotykają się w Bibliotece Naukowej nr 1 na Targówku, by wysłuchać przemówień swoich kolegów na ważne tematy. Tegoroczni uczestnicy rozważali słowa Alberta Einsteina: „Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym”.

Liceum Czarnieckiego reprezentowali: Paulina Lubaszewska, Hannah Mordaszewski, Kasia Jabłońska.

Gościem specjalnym była p. burmistrz Dorota Kozielska pełniąca funkcję przewodniczącej jury. Wystąpienia młodych mówców oceniali: p. Danuta Jankowska- dyrektor biblioteki, p. Małgorzata Wojciechowska- aktorka , pedagog, p. Tomasz Cichocki- teolog, pedagog, p. Michał Koźlik- redaktor RADIA PLUS.

Do finału w Katowicach zakwalifikowali się Kasia Jabłońska z XLVI LO i Julia Domagała z Gimnazjum nr 143, trzecie miejsce zajął Kuba Polański z Gimnazjum nr 145, wyróżnienie otrzymał Michał Górecki z XIII LO. Doceniona przez publiczność została Kasia Jabłońska.  Gratulujemy wszystkim! Powodzenia w Katowicach!

Koordynator konkursu – p. Bożena Połacik

 

 

Więcej informacji (kliknij tutaj)

 

7 listopada 2014 roku odbył się finał siedemnastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego pod hasłem „Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym”.

Czarnieckiego reprezentowała: Kasia Jabłońska z klasy III F. W auli Biblioteki Śląskiej w Katowicach stanęło do rywalizacji 27 uczestników z całej Polski i z zagranicy. Wystąpienia młodych mówców przekonują odbiorców o kulturze słowa i wciąż żywej sztuki krasomówstwa. Kasia odniosła sukces - zajęła III miejsce. Wraz z pozostałymi finalistami pojedzie do Brukseli. Serdecznie gratulujemy!

Koordynator konkursu – p. Bożena Połacik 

 

07.11.2014 R.  SUKCES W KATOWICACH 

OKK

7 listopada 2014 roku odbył się finał siedemnastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego pod hasłem „Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym”.

Czarnieckiego reprezentowała: Kasia Jabłońska z klasy III F. W auli Biblioteki Śląskiej w Katowicach stanęło do rywalizacji 27 uczestników z całej Polski i z zagranicy. Wystąpienia młodych mówców przekonują odbiorców o kulturze słowa i wciąż żywej sztuki krasomówstwa.  Kasia odniosła sukces - zajęła III miejsce. Wraz z pozostałymi finalistami pojedzie do Brukseli. Serdecznie gratulujemy!

Koordynator konkursu – p. Bożena Połacik

Drukuj

XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY

UCZEŃ W ROLI MÓWCY - XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY IM. WOJCIECHA KORFANTEGO

Od pięciu lat organizujemy półfinały OKK im. W. Korfantego. Uczniowie gimnazjów i liceów warszawskich spotykają się w Czytelni nr 1 na Targówku, by wysłuchać przemówień swoich kolegów na ważne tematy. Tegoroczni uczestnicy rozważali słowa kardynała Augusta Hlonda: "Można swój naród więcej kochać/nie wolno nikogo nienawidzić". Czarnieckiego reprezentowali: Magda Kaźmierczak, Mateusz Badziak, Kasia Jabłońska, Sebastian Szczepański.

W historycznej Sali Sejmu Śląskiego w czasie gali finałowej wygłosiła swoją mowę Kasia Jabłońska. Nasza koleżanka i inni młodzi mówcy z całej Polski swoją kulturą języka przekonują o wrażliwości na słowo, które stanowi o tożsamości narodu.

Konkurs Krasomówczy wpisuje się w program Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" i staje się wydarzeniem kulturalnym w danym środowisku lokalnym.
W czasie finału w Katowicach gościł p. prof. Jerzy Buzek, który objął honorowy patronat nad konkursem. Europoseł nie tylko podzielił się z uczestnikami uwagami na temat wystąpień publicznych z mównicy sejmowej, ale zaprosił wszystkich uczestników na wydane przez siebie śniadanie. Pan prof. J. Buzek wyraził nadzieję, że młodzi mówcy będą rozwijać swój talent i w przyszłości wykażą się znajomością sztuki oratorskiej.
Nagrodzeni finaliści pojadą do Brukseli, a pozostali (.) również odnieśli sukces, ponieważ przełamując strach mieli odwagę przedstawić mowę.

Koordynator konkursu - p. Bożena Płacik

Drukuj

XV OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY

XV OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY ROZSTRZYGNIĘTY !

Filip Pawlak z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie zwyciężył w XV Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. W finale udział wzięło 28 uczniów z szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs odbył się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach 3 grudnia 2012 roku. Każdy z finalistów musiał przygotować sześciominutowe wystąpienie nawiązujące do przewodniego hasła konkursu. W tym roku uczestnicy odnieśli się do cytatu Cypriana Kamila Norwida: "Do tych, co mają tak za tak - nie za nie. Bez światło-cienia... Tęskno mi, Panie!"

Eliminacje do konkursu odbyły się w listopadzie w ośmiu miastach i miejscowościach - Brzesku, Wadowicach, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Częstochowie, Opolu i Kobiórze. Udział w nich wzięło ok. 140 uczniów z szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy nie ukończyli 20 lat.

Za zwycięstwo w tegorocznym konkursie osiemnastoletni Filip Pawlak z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł w bonach. Laureat od dwóch lat współpracuje ze studenckim Radiem Egida w Katowicach. Drugie miejsce i 550 zł w bonach dostał Krzysztof Marcin Dąbrówka z Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu a trzecie miejsce i 350 zł w bonach otrzymała Karolina Bieniek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu.

Jury przewodniczyła prof. Renata Przybylska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreślała, że poziom konkursu był wysoki i wyrównany; bardzo trudno było zadecydować "komu nagroda bądź wyróżnienie w ogóle się nie należy". Dodała, że z każdym rokiem poziom konkursu jest wyższy. "Kształcenie młodzieży w sztuce dobrego mówienia jest niezwykle czasochłonne i wymaga indywidualnej pracy. Na lekcjach nauczyciel w zasadzie nie ma szans na taką pracę z uczniem" - powiedziała PAP prof. Przybylska. Dodała, że wyjściem z tej sytuacji mogą być koła zainteresowań. "To będzie w życiu procentować" - mówiła.

Ponadto przyznano także m.in. sześć wyróżnień, trzy nagrody Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego. Szansę na wybranie najlepszego wystąpienia miała także publiczność. Nagrodę publiczności i 300 zł w bonach otrzymał Jakub Sasak z I Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej - jeden z sześciorga uczniów wyróżnionych przez jury. Wyróżnionym został między innymi Piotr Dudek- uczeń XXXIII LO w Warszawie.

Konkurs dofinansowano z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Promocja Języka Polskiego", który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty dodaj do ulubionych".

Celem konkursu jest promocja języka polskiego oraz - jak poinformował Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach - "kształtowanie już u młodych ludzi dbałości o jego piękno", bo "sztuka wymowy to cenna umiejętność, która przydaje się na każdym etapie życia".

Krasomówcze zmagania zorganizowali Związek Górnośląski w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Stowarzyszenie Polonistów w Krakowie. Impreza została objęta m.in. patronatem Rady Języka Polskiego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Opolskiego Kuratora Oświaty.

W roli mówcy na co dzień - o spotkaniu organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego w Krakowie.

Z inicjatywy p. dr Łucji Staniczkowej prezesa Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego dnia 15 grudnia 2012 roku w Krakowie odbyło się spotkanie organizatorów OKK. W sympozjum wzięli udział przedstawiciele placówek ( partnerów) wspomagających działania projektu w różnych regionach Polski. Wśród obecnych byli Bożena Połacik (XLVI LO Warszawa), Henryk Odrozek (I LO Wadowice), Bogumiła Kucab - Karkosza (Pałac Młodzieży Katowice), Krystyna Firlej - Kępa, Agnieszka Kania (Stowarzyszenie Polonistów Kraków), Bernadeta Styczeń (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Brzesko).

Podczas debaty podsumowano projekt, zwrócono uwagę na pozytywne i negatywne aspekty działań, współpracę z przedstawicielem Regionalnego Centrum Kultury w Katowicach. Uczestnicy podkreślali, że istotne jest pozyskanie środków do realizacji kolejnych edycji konkursu, szukania sponsorów i dotacji unijnych, co potwierdza tegoroczny projekt.

Czas realizacji kolejnych edycji przesunięto na okres jesienny, co potwierdza XV finał w Katowicach.
B.P.

PÓŁFINAŁY

Dnia 15 listopada 2012 roku w Czytelni Narodowej nr 1 odbył się półfinał XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego współorganizowanego przez naszą szkołę.
Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania przygotowanej przez siebie mowy (przemówienia) i wziąć udział w projekcie, mającym na celu wdrożenie młodzieży do życia publicznego. Hasłem tej edycji były słowa C. K. Norwida:

"Do tych co tak za tak, nie za nie
bez światło - cienia.
Tęskno mi Panie!"

W konkursie wzięły udział licea z Targówka, Śródmieścia oraz gimnazjum z Białołęki. Gościem honorowym była p. dr Łucja Staniczkowa, przedstawicielka Związku Górnośląskiego w Katowicach.
Młodych mówców oceniało jury w składzie: Danuta Jankowska - dyr. czytelni, Małgorzata Wojciechowska - aktorka, Tomasz Cichocki - teolog, Jolanta Miśkiewicz - przedstawiciel Dzielnicy Targówek ds. promocji kultury, Michał Koślik - redaktor radia "Plus".
Do finału zakwalifikowali się: Piotr Dudek z XXXIII LO im. M. Kopernika w Warszawie, Katarzyna Jabłońska z XLVI LO oraz Artur Lewicki z XIII LO na Targówku. Nagrodę publiczności otrzymała Katarzyna Jabłońska.
Finał konkursu odbędzie się 3 grudnia 2012 roku w Sali Sejmiku Śląskiego w Katowicach. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia.

Koordynator konkursu - p. Bożena Połacik

ELIMINACJE

Już w listopadzie w ośmiu miastach polski odbyły się eliminacje XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Finałowe potyczki najsprawniejszych młodych mówców miały miejsce 3 grudnia w katowickiej Sali Sejmu Śląskiego.

Konkurs dedykowany jest uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do 20 roku życia. Ich zadaniem jest zaprezentowanie swoich retorycznych umiejętności w czasie 6-minutowego wystąpienia, które nawiązuje do przewodniego hasła konkursu. Uczestnicy mają odnieść się do cytatu Cypriana Kamila Norwida: Do tych, co mają t a k za t a k - n i e za n i e. Bez światło-cienia, Tęskno mi, Panie!. W czasie półfinałowych eliminacji mieli nie tylko okazję przedstawić autorskie przemówienia, ale także wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach.

okk2

Celem konkursu jest przede wszystkim promocja języka polskiego i kształtowanie już u młodych ludzi dbałości o jego piękno. To jednak nie wszystko. Udział w konkursie może być także rodzajem przygotowania uczniów do uczestnictwa w życiu publicznym - mówią organizatorzy - Sztuka wymowy to cenna umiejętność, która przydaje się na każdym etapie życia. Kompetencje to nie jedyna korzyść, jaką może przynieść uczestnikom konkurs. Na najlepszych mówców czekają wartościowe nagrody - bony o wartości od 100 do 700 złotych.

Konkurs odbywa się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Promocja języka polskiego", który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Organizatorami krasomówczych zmagań są: Związek Górnośląski w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Stowarzyszenie Polonistów w Krakowie. Impreza została objęta patronatem Rady Języka Polskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego - Andrzeja Gościniaka, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wiceministra Mirosława Sekuły, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Opolskiego Kuratora Oświaty.

Więcej o konkursie na stronie internetowej: www.krasomowczy.pl


Oto kilka fotografii z tego wydarzenia: