Drukuj

XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY

UCZEŃ W ROLI MÓWCY - XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY IM. WOJCIECHA KORFANTEGO

Od pięciu lat organizujemy półfinały OKK im. W. Korfantego. Uczniowie gimnazjów i liceów warszawskich spotykają się w Czytelni nr 1 na Targówku, by wysłuchać przemówień swoich kolegów na ważne tematy. Tegoroczni uczestnicy rozważali słowa kardynała Augusta Hlonda: "Można swój naród więcej kochać/nie wolno nikogo nienawidzić". Czarnieckiego reprezentowali: Magda Kaźmierczak, Mateusz Badziak, Kasia Jabłońska, Sebastian Szczepański.

W historycznej Sali Sejmu Śląskiego w czasie gali finałowej wygłosiła swoją mowę Kasia Jabłońska. Nasza koleżanka i inni młodzi mówcy z całej Polski swoją kulturą języka przekonują o wrażliwości na słowo, które stanowi o tożsamości narodu.

Konkurs Krasomówczy wpisuje się w program Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" i staje się wydarzeniem kulturalnym w danym środowisku lokalnym.
W czasie finału w Katowicach gościł p. prof. Jerzy Buzek, który objął honorowy patronat nad konkursem. Europoseł nie tylko podzielił się z uczestnikami uwagami na temat wystąpień publicznych z mównicy sejmowej, ale zaprosił wszystkich uczestników na wydane przez siebie śniadanie. Pan prof. J. Buzek wyraził nadzieję, że młodzi mówcy będą rozwijać swój talent i w przyszłości wykażą się znajomością sztuki oratorskiej.
Nagrodzeni finaliści pojadą do Brukseli, a pozostali (.) również odnieśli sukces, ponieważ przełamując strach mieli odwagę przedstawić mowę.

Koordynator konkursu - p. Bożena Płacik