Drukuj

21 - 28 czerwca 2013r. - PIERWSZA WIZYTA POLSKICH UCZNIÓW W PETERSBURGU

Dnia 21.06.2013 r. 10-osobowa grupa nauczycieli XLVI LO udała się z rewizytą do 233 Szkoły w Sankt-Petersburgu. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z pracą ww. szkoły, kontynuacja rozpoczętego w Warszawie tematu "Rola szkoły w procesie globalizacji", uzgodnienie kierunków dalszej współpracy oraz poznanie życia "Wenecji Północy" w okresie białych nocy. Program pobytu, który przygotowali rosyjscy partnerzy, był fascynujący. Udało się zrealizować zaplanowane cele, spróbować dań kuchni rosyjskiej, poznać 'słowiańskie dusze', zobaczyć i poczuć atmosferę panującą w Petersburgu w najpiękniejszym okresie białych nocy. Niezapomniane wrażenie wywarły zwiedzane zabytki Petersburga - Katedra św. Izaaaka, Ermitaż, Newski Prospekt, Puszkino z "Bursztynową komnatą", Peterhof i jego wspaniałe fontanny. Niesamowite wrażenie wynieśliśmy z teatru opery i baletu (Marijski Teatr), gdzie obejrzeliśmy wybrane fragmenty baletu z różnych epok. Wycieczka objazdowa po mieście, wycieczka statkiem kanałami, stacje metra, długie spacery nad Newą, - tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć i przeżyć.

W czasie pobytu uzgodniono warunki i plan dalszej współpracy. W kwietniu 2014 r. będziemy gościć w Warszawie grupę uczniów 233 Szkoły z Sankt-Petersburga, a w maju nasi uczniowie pojadą do Petersburga.

Koordynator wymiany - p. Nadzieja Andrzejczuk

Drukuj

10-17 KWIETNIA 2013 r. - PIERWSZA WIZYTA POLSKICH UCZNIÓW W PETERSBURGU

W dniach 10-17 kwietnia 2013 roku odbyła się nasza wielka przygoda w Rosji podczas wymiany ze szkołą nr 233 w Sankt Petersburgu. W środę, 10 kwietnia, nasza grupa składająca się z 8 dziewczyn oraz 2 nauczycielek języka rosyjskiego: pani Katarzyny Suszek - Urbańskiej i pani Nadziei Andrzejczuk, o godzinie 9.00 spotkała się na lotnisku im. Fryderyka Chopina. Godzinę później poszłyśmy na kontrolę, gdzie niektóre z nas przeszły ją szczegółowo. O godzinie 10.40 (naszego czasu) wsiadłyśmy na pokład samolotu i o 14.40 (czasu moskiewskiego) szczęśliwie wylądowałyśmy na lotnisku Pułkowo. Tam zostałyśmy przywitane przez rosyjskie rodziny, u których miałyśmy mieszkać, dostałyśmy plan naszego pobytu i rozjechałyśmy się do domów. W czwartek rano wszyscy spotkaliśmy się w szkole. Zostałyśmy po niej oprowadzone, a następnie wyruszyłyśmy na pieszą wycieczkę po Petersburgu. Zobaczyłyśmy wiele pięknych budowli. Pomimo zmęczenia i bolących nóg z przyjemnością zapoznawałyśmy się z urokiem miasta. Punktem kulminacyjnym czwartkowej wycieczki było zwiedzenie Twierdzy Pietropawłowskiej, gdzie dowiedziałyśmy się jak powstawał Petersburg. Oprócz najstarszej budowli miasta, miałyśmy okazję wejść do pierwszej świątyni Petersburga - soboru świętych Piotra i Pawła, gdzie spoczywa m.in. car Piotr I, założyciel miasta. Spacerując brzegiem rzeki Newy mogłyśmy zobaczyć "Jeźdźca Miedzianego" - petersburg5 wyżej wspomnianego Piotra I, kolumny rostralne - dawne latarnie morskie, gmach Admiralicji z 23-metrową iglicą. Wycieczkę tego dnia zakończyliśmy przed największą świątynią Petersburga i jedną z większych w świecie - Soborem św. Izaaka z widoczną z daleka złotą kopułą. Potem wróciłyśmy do szkoły, by spotkać się z naszymi rosyjskimi znajomymi, z którymi wspólnie spędziłyśmy popołudnie. W piątek, po rannym spotkaniu w szkole dostałyśmy suchy prowiant i wyruszyłyśmy zwiedzać Carskie Sioło, letnią rezydencję carów i caryc, w którym m.in. znajduje się słynna Bursztynowa Komnata. W sobotę, która w Rosji jest również dniem nauki w szkołach, zostałyśmy podzielone na dwuosobowe delegacje i miałyśmy okazję zobaczyć jak prowadzone są lekcje w Rosji. Następnie pojechałyśmy zwiedzić Muzeum Rosyjskie, gdzie oglądałyśmy dużo obrazów, rzeźb oraz innych bardzo ciekawych ręcznie zrobionych rzeczy przez rodzimych malarzy i artystów. Po wyczerpującej wycieczce razem z nauczycielkami udałyśmy się do restauracji "Dziadek do orzechów", gdzie zjadłyśmy przepyszne rosyjskie potrawy. Niedziela dla każdej z nas była inna, niektórzy spali do 14, inni poszli do cyrku, czy udali się na "miasto". W poniedziałek rano razem z dziewiątymi klasami poszliśmy do teatru. Zabrano nas na spektakl Teatr Plastyki Rąk "Hand Made", gdzie aktorzy grali rękoma. Po południu miałyśmy okazję uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Naukowej, w której brała udział jedna z nas - Agata i zdobyła drugie miejsce za referat w języku rosyjskim o patronie naszej szkoły. Do konferencji zaangażowane zostały również nasze nauczycielki, które zasiadły w komisji i musiały ocenić każdego z uczestników oraz w obradach okrągłego stołu. Po konkursie wszyscy spotkaliśmy się w auli, gdzie uroczyście wręczono dyplomy uczestnikom konferencji. W przeddzień wyjazdu, wtorek, miałyśmy okazję zwiedzić jedno z największych i najbardziej znanych muzeów świata - Ermitaż, znajdujący się na Placu Pałacowym. Niestety z braku czasu zobaczyłyśmy tam tylko trzy najważniejsze sale oraz mumie. Po bardzo krótkiej wycieczce w Ermitażu, mogłyśmy zrobić sobie pamiątkowe fotografie przy Pałacu Zimowym i kolumnie Aleksandra I. Następnie udałyśmy się na Prospekt Newski, ulicę która ciągnie się na 4 kilometry, skąd zobaczyłyśmy wielobarwne kopuły cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego (Zbawiciela na krwi). Na Newskim znajduje się wiele sklepów z pamiątkami, restauracji, kawiarni, muzeum czekolady, Dom Knigi oraz sklep braci Jelisiejewów z ekskluzywnymi artykułami spożywczymi. O godzinie 18 ponownie spotkaliśmy się w szkole na pożegnalnej kolacji, gdzie śpiewaliśmy i dużo rozmawialiśmy o swoich przeżyciach po wymianie. W środę spakowałyśmy walizki i ruszyłyśmy na lotnisko. Tam pożegnaliśmy się z naszymi znajomymi i o 15.25 (czasu moskiewskiego) wsiadłyśmy do samolotu, gdzie spotkałyśmy Janusza Józefowicza. O godzinie 15.03 (naszego czasu) szczęśliwe wylądowałyśmy w Warszawie, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice, którzy od razu zabrali nas do domów, gdzie czekały na nas pyszne polskie obiady.
Dzięki wymianie, polepszyłyśmy swój język rosyjski, mogłyśmy zobaczyć jak żyją ludzie w Rosji, jaka jest ich kultura i przyzwyczajenia. Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz opiekunom: pani Katarzynie Suszek - Urbańskiej i pani Nadziei Andrzejczuk za zorganizowanie wymiany. Z niecierpliwością czekamy na kolejną.

Przygotowała - Zuzia Rurarz kl. IC

Drukuj

12-19 grudnia 2012 - PIERWSZA WYMIANA MŁODZIEŻOWA Z PETERSBURGIEM

W dniach 12-19.12.2012 mieliśmy okazję gościć uczniów z Petersburga dzięki wymianie, która odbyła się pomiędzy szkołami. Uczniowie XLVI liceum, uczący się języka rosyjskiego i nauczyciele przyjęli pod swój dach nowych znajomych z Rosji.
Wymiana rozpoczęła się w środowy wieczór kiedy to na lotnisko im. Chopina dotarli do nas nasi goście. Znaliśmy już ich imiona, jednak nie mogliśmy doczekać się spotkania i poznania przydzielonej nam osoby. Kiedy wreszcie się zobaczyliśmy, szybko udaliśmy się do domów, ponieważ następnego dnia czekało nas zwiedzanie Pałacu w Wilanowie. Lepiej mogliśmy poznać się tego dnia po południu w Kręgielni "Hulakula", gdzie zjedliśmy jeszcze pyszny obiad oraz podczas wolnego czasu, który spędzaliśmy tego dnia w nieco mniejszych grupkach. W piątek pokazaliśmy naszym gościom szkołę. Po tym jak uczestniczyliśmy w 4 i 5 lekcji bloków językowych, pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Wieczorem wszyscy razem poszliśmy do pizzerii i tak rozpoczął się weekend. Sobota i niedziela była czasem wolnym. Zabieraliśmy gości do teatru, spacerowaliśmy, jeździliśmy na łyżwach. Większa część z nas spotkała się na basenie, a inni zupełnie przypadkiem w "Arkadii". Na poniedziałek przewidziana była autobusowa wycieczka objazdowa, dzięki której Rosjanie mogli zobaczyć znacznie więcej Warszawy niż do tej pory. Wtorek był już ostatnim dniem zwiedzania, dlatego zależało nam by pokazać nowym kolegom interesujące miejsca naszego miasta. Rano wybraliśmy się do Muzeum Chopina by około godziny 12.30 przejść w stronę Pałacu Kultury i Nauki. Tam wjechaliśmy windą na 30 piętro budynku, skąd mimo dość niesprzyjającej pogody, oglądaliśmy panoramę Warszawy. Następnie każdy z nas wypełnił czas wolny osobie, którą gościł, bo były to ostatnie momenty spędzone wspólnie. W środę, 19.12.2012 pożegnaliśmy naszych wspaniałych gości około godziny 10.30 na lotnisku im. Chopina, skąd odlecieli najpierw do Moskwy, a następnie do rodzinnego miasta, Petersburga.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z osobami, które poznaliśmy. Dzięki tygodniowi spędzonemu wspólnie nawiązały się między nami zażyłe znajomości. Jednocześnie dziękujemy Dyrekcji oraz opiekunom p. Katarzynie Suszek-Urbańskiej i p. Nadziei Andrzejczuk za zorganizowanie wymiany.

Przygotowała Adrianna Gorczyńska kl. II F

Program pobytu gości z Petersburga w Warszawie*

12.12.2012 (środa)
18:30 - Spotkanie z Rodzicami i uczniami przyjmującymi gości z Petersburga na lotnisku im. Chopina
18:45 - Przylot gości do Warszawy - lotnisko im. Chopina; zakwaterowanie w rodzinach

13.12.2012 (czwartek)
9:45 - Pałac i park w Wilanowie (ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16)
13:30 - 15:00 - Kręgielnia "Hulakula"; obiad w Kręgielni
Czas wolny

14.12.2012 (piątek)
10:00 - 13:00 - Spotkanie w szkole; udział w 4-5 lekcji (10:50-11:35, 11:45-12:30)
12:30 - Poczęstunek w sali nr 12
14:00 - 17:00 - Centrum Nauki Kopernik
Wieczór z rodzinami

15.12.2012 (sobota)
Czas wolny z rodzinami. Program kulturalny organizuje rodzina przyjmująca (propozycje spędzenia czasu: Stare miasto, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, spacer po mieście, Stadion Narodowy, ZOO, kino, teatr, centrum handlowe)

16.12.2012 (niedziela)
Czas wolny z rodzinami. Program kulturalny organizuje rodzina przyjmująca (propozycje spędzenia czasu: Stare miasto, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, spacer po mieście, Stadion Narodowy, ZOO, kino, teatr, centrum handlowe)

17.12.2012 (poniedziałek)
11:35 - 13:00 - Wycieczka objazdowa po Warszawie "Warsaw City-Tour"
(przystanek na ul. Królewskiej; naprzeciwko Galerii Zachęta- plac Małachowskiego 3)
14:00 - Spacer ulicami Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat
Czas wolny (Centrum Handlowe "Arkadia")

18.12.2012 (wtorek)
10:45 - 12:30 - Muzeum Chopina (Pałac Ostrogskich, ul. Okólnik 1)
13:00 - Taras widokowy XXX-tka (Pałac Kultury i Nauki)
Czas wolny (Centrum Handlowe "Złote Tarasy")

19.12.2012 (środa)
11:35 - Wylot gości do Petersburga - lotnisko im. Chopina

* Program może ulec zmianie

Drukuj

25 sierpnia - 1 września 2012 - DRUGA WIZYTA NAUCZYCIELI 233 SZKOŁY Z SANKT-PETERSBURGA

Od 25 sierpnia do 1 września 2012 roku gościliśmy w Warszawie delegację nauczycieli 233 szkoły z Sankt-Petersburga, która przybyła do Polski w ramach realizacji umowy o wymianie młodzieży i pedagogów XLVI LO w Warszawie i 233 szkoły w Petersburgu. Program wizyty przewidywał zwiedzanie Warszawy i Olsztyna. Głównym celem wizyty było zapoznanie się z gronem pedagogicznym XLVI LO, a także z warunkami pracy w naszej szkole. Goście z Rosji uczestniczyli w radach pedagogicznych, na których omówione zostały "Systemy edukacyjne w Polsce i w Rosji" oraz "Rola szkoły w wychowaniu i kształceniu w dobie globalizacji".Wspólnie spędzone dni pokazały, jak wiele łączy oba słowiańskie narody.

Koordynator wymiany: Nadzieja Andrzejczuk i Katarzyna Suszek-Urbanska
Program pobytu delegacji z Sankt Petersburga w Warszawie

25.08.(SOBOTA)
•  godz. 22.55 powitanie delegacji na Dworcu Zachodnim w Warszawie i przejazd do miejsca zakwaterowania (Hotel "KS Targówek" - ul. Kołowa 18;
•  godz. 23.30 - zakwaterowanie w hotelu DKS Targówek
26.08.(NIEDZIELA)
•  godz. 9.00 - śniadanie w hotelu
•  godz. 10.30 - wyjazd na koncert do Parku w Łazienkach
•  godz. 12.00 - koncert Szopenowski w Łazienkach Królewskich (gra Mika Okumura)
•  godz. 13.30 - spacer po Parku Łazienkowskim (Pałac na Wodzie, pomnik Fryderyka Chopina
•  godz. 16.30 - zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego
•  godz. 19.00 - obiadokolacja w hotelu
27.08. (PONIEDZIAŁEK)
•  godz. 9.00 - śniadanie w hotelu
•  godz. 10.15 - wyjazd do Wilanowa
•  godz. 12.00 - 15.00 Wilanów (zwiedzanie Pałacu w Wilanowie i parku wilanowskiego)
•  g.17.00. obiadokolacja w hotelu, czas wolny
28.08. (WTOREK)
•  godz. 9.00 - śniadanie w hotelu
•  godz. 11.00 - krótka wizyta w szkole - zapoznanie się z warunkami pracy, obejrzenie sal lekcyjnych
•  godz. 11.30 -spotkanie z burmistrzem dzielnicy Targówek
•  godz. 12.00 - zwiedzanie Warszawy - Starego Miasta, Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu
•  godz. 17.00 - obiadokolacja w hotelu, czas wolny
29.08. (ŚRODA)
•  godz.6.15 - śniadanie w hotelu
•  godz.6.40- wyjazd na Radę Pedagogiczną(Mazury - Maróz) - spod Teatru Rampa
•  godz.7.00 - wyjazd na Radę Pedagogiczną(Mazury - Maróz) -nauczyciele
•  godz. 10.00 - przyjazd do Ośrodka, zakwaterowanie
•  godz. 11.00 - 13.30 - Rada Pedagogiczna I z udziałem delegacji z Rosji
•  godz. 14.00 - obiad
•  godz. 14.45 - 19.00 - wycieczka do Olsztyna (zwiedzanie zamku, spacer z przewodnikiem po Starówce)
•  godz. 19.30 - biesiada przy ognisku
30.08. (CZWARTEK)
•  godz. 9.30 - śniadanie
•  godz. 10.30 - 13.30 - Rada Pedagogiczna II
•  godz. 14.00 - obiad
•  godz. 16.00 - 18.30 - Rada Pedagogiczna III
•  godz. 19.00 - kolacja
31.08. (PIĄTEK)
•  godz. 8.30 - śniadanie
•  godz. 9.30 - 12.00 - Rada Pedagogiczna IV (od godz. 11.00 - z udziałem delegacji z Rosji)
•  godz. 13.00 - obiad
•  godz. 13.30 - wyjazd do Warszawy
•  godz. 16.30 - przewidywany przyjazd do Warszawy
•  godz. 18.00 - kolacja w hotelu
1.09. (SOBOTA)
•  godz. 4.30 - śniadanie w hotelu
•  godz. 5.00 - wyjazd delegacji z hotelu na Dworzec Zachodni w Warszawie
•  godz. 6.00 - pożegnanie delegacji (Dworzec Zachodni w Warszawie)

Drukuj

20-25 kwietnia 2012 - WIZYTA DELEGACJI SZKOŁY W SANKT-PETERSBURGU

W okresie 20-25 kwietnia 2012 r. delegacja naszej szkoły udała się z wizytą do 233 Szkoły w Sankt-Petersburgu. W skład delegacji wchodzili: dyrektor XLVI LO Marek Nocuła oraz nauczycielki języka rosyjskiego - Nadzieja Andrzejczuk i Katarzyna Suszek-Urbańska. Celem wyjazdu było zapoznanie się z nauczycielami i warunkami pracy 233 Szkoły w Sankt-Petersburgu oraz uzgodnienie terminów wymiany grup młodzieży i nauczycieli zaprzyjaźnionej szkoły i naszego liceum.

Harmonogram spotkania delegacji zawierał program kulturalny (spektakl "Zemsta nietoperza") oraz elementy kulturoznawcze: zapoznanie z miastem Sankt-Petersburg (jego historią i zabytkami) i najbliższą okolicą (Puszkino, gdzie znajduje się pałac Katarzyny II z bursztynową komnatą).

Delegacja polska zapoznała się z warunkami pracy szkoły, obejrzała pracownie przedmiotowe oraz lekcje języka rosyjskiego i niemieckiego. Uczestniczyła również w akademii przygotowanej przez młodzież szkolną z okazji Dnia Zwycięstwa oraz w spotkaniu z weteranami II wojny światowej.

Walory kuchni rosyjskiej można było docenić smakując 'solankę i pielmieni', a atmosferę miasta, nazywanego "Wenecją Północy" można było poczuć spacerując po Newskim Prospekcie.

Jeśli ktoś przeżył noc w Petersburgu choć raz, ten pokocha to miasto jak my.

Drukuj

8 - 12 października 2011 - Wizyta nauczycieli z Petersburga

W dniach 8-12 października 2011 r. nasz szkoła gościła oficjalną delegację 233 Szkoły z Sankt-Petersburga (Federacja Rosyjska) panią Swietłanę Myunch i panią Aleksandrę Iwanową.
Goście zapoznali się z kadrą pedagogiczną liceum, spotkali się z młodzieżą na lekcjach jęz. niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego, polskiego, biologii i historii. Bardzo pozytywnie ocenili pracę uczniów i nauczycieli oraz atmosferę panującą w szkole. Odbyły się także oficjalne rozmowy z Dyrekcją szkoły, które zaowocowały podpisaniem umowy o wymianie młodzieży i nauczycieli XLVI LO w Warszawie i 233 Szkoły w Sankt-Petersburgu. (http:/www.shkola233.ru)
Delegacja z Federacji Rosyjskiej zwiedziła również naszą stolicę. Zobaczyła Wilanów - pałac i park, Starówkę, Trakt Królewski, Łazienki, Centrum ( Marszałkowska, Belwederska, Chmielna, Nowy Świat). Goście zostali ciepło przyjęci w prywatnym domu, poznali smak polskiej kuchni i polską słowiańską duszę.