16.05.2016 R. MZM PO RAZ KOLEJNY
Tym razem w Muzeum Wojska Polskiego spotkali się uczniowie klasy I b i I bm. Młodzież opisywała następujące eksponaty: pocisk artyleryjski z XIX w ( Rosja 1867 – 1877), granat moździerzowy ( Niemcy 1939 – 1945), muszkiet kontowy, karabinek kawaleryjski, pistolet z zamkiem skałkowym oraz pistolet z zamkiem kołowym. Mimo, że niektórzy uczniowie uczestniczyli po raz pierwszy w warsztatach, doskonale radzili sobie z powierzonymi zadaniami. Mieli również możliwość wysłuchać ciekawych opowieści historycznych.
Opieka – Edyta Gałązka
23.04.2016 R. WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO
W dzisiejszych warsztatach wzięli udział uczniowie klas: Id i If. Tematem zajęć była broń orientalna. Młodzież opisywała następujące eksponaty: nóż z Persji z XVIII wieku, buławę
(gorzę) z Persji z XVII/XVIII wieku, hełm turbanowy z Turcji z XV wieku, oraz szyszak perski z XVII/XVIII wieku. Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszych zajęć.
Opieka – p. Edyta Gałązka
18.04.2016 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE
Z eksponatami pochodzącymi z okresu Księstwa Warszawskiego zapoznali się uczniowie klasy I b, I f oraz I c. Przedmiotem pracy były:
-
- Nakrycia głowy,
- Elementy mundurowe
- Elementy wyposażenia
Młodzież miała możliwość trzymać w ręku eksponaty, które zwykle znajdują się w gablotach muzeum: rogatywkę oficera pułku lekkokonnego polskiego gwardii cesarza Napoleona, czapkę furażerkę, kociołek polowy rosyjski, manierkę po oficerze Edwardzie Jełowieckim, naramiennik żołnierski oraz naramiennik majora piechoty.
Opieka: Edyta Gałązka
11.04.2016 R. KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO
W dzisiejszych warsztatach wzięła udział klasa I b oraz II cf. Przedmiotem pracy była broń palna: pistolet olstrowy kawaleryjski, arkebuz dziecięcy, pistolet w formie garłacza, pistolet z zamkiem skałkowym oraz broń myśliwska: dubeltówka, sztucer myśliwski kapiszonowy.
Poniżej kilka zdjęć przedstawiających młodzież przy pracy.
Opieka – Edyta Gałązka
4.04.2016 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE
W warsztatach uczestniczyły klasa I b i I f. Uczniowie opisywali następujące eksponaty:
-
- Ładownicę paradną rosyjską z XX wieku.
- Ładownicę grenadierską skórzaną z okresu Królestwa Kongresowego,
- Kaszkiet szeregowego kampanii karabinierów Pierwszego Pułku Strzelców Pieszych Królestwa Polskiego,
- Rogatywkę kawaleryjską z 1914 roku,
- Kurtkę kawaleryjską
- Kurtkę mundurową podoficera wojsk inżynieryjnych.
Prowadzący warsztaty odpowiadali na pytania uczniów – między innymi na temat sposobów pozyskiwania zabytków przez muzeum.
Opieka – Edyta Gałązka
{gallary}galeria/galeria466{/gallery}
14.03.2016 R. WYKŁAD W RAMACH WSZECHNICY EDUKACYJNE TARGÓWEK DLA MŁODZIEŻY
W poniedziałek 14 marca 2016 r. nasza młodzież (1d) uczestniczyła w wykładzie „Globalne ocieplenie klimatu okiem fizyka". Prowadzącym był prof. dr hab. Szymon Malinowski – profesor nauk o ziemi. Domeną jego badań jest fizyka chmur i opadów, które bada robiąc pomiary z pokładu samolotu, w laboratorium, a także modelując numerycznie. Profesor jest współzałożycielem, autorem i redaktorem portaluhttp://naukaoklimacie.pl/.
14.12.2015 R. WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO
Uczestnikami dzisiejszych warsztatów byli uczniowie klasy 1 c oraz 1 d. Młodzież opisywała następujące eksponaty:
-
- Kulę armatnią z 1831 r – znalezioną pod Olszynką Grochowską,
- Granat artyleryjski z I połowy XIX wieku,
- Pistolet skałkowy pochodzący z Francji z XVIII wieku
- Pistolet tzw. bandolet z zamkiem skałkowym z XVIII wieku.
Warsztaty zakończyły się miłym akcentem – życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.
Opieka - p. Edyta Gałązka
7.12.2015 WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO
Dzisiejsze spotkanie miało nieco inny charakter niż poprzednie. Różnica tkwi w opisywanych eksponatach muzealnych. Uczniowie po raz pierwszy opisywali zbiory sztuki: medale, obrazy i rzeźby. Jedna z rzeźb przedstawiała żołnierza Pierwszego Pułku Ułanów Legionów Polskich, druga – żołnierza NRD z lat 60. Opisywane medale pamiątkowe były datowane na lata 1986 - 1987. Przedmiotem pracy były również dwa obrazy. Pierwszy przedstawiał Bitwę pod Wiedniem ( kopia z pocz. XIX wieku), natomiast drugi to portret generała Z. Bochusz – Szyszko – bohatera bitwy o Narwik.
Opieka – Edyta Gałązka
30.11.2015 MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE
W dzisiejszych warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 1 d oraz 2 cf. Najstarszy z opisywanych eksponatów - miecz pochodzi z początków XV wieku. Jest to znalezisko archeologiczne z Czerwińska nad Wisłą. Przedmiotem pracy były również – rapier z XVI/XVII wieku, szabla turecka tzw. Pala z pocz. XIX wieku, miecz myśliwski z XVI/XVII wieku oraz dwie szable z Niemiec z XIX wieku. Prowadzący warsztaty p. Tomasz i p. Łukasz opowiadali ciekawostki związane z eksponatami muzealnymi.
Opieka – Edyta Gałązka
23.11.2015 MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE
W dzisiejszych warsztatach wzięła udział młodzież z klasy I b i I f. Przedmiotem pracy był: hełm z 1816 roku – kask ochronny saperów francuskich i polskich, napierśnik z 1830 r., hełm półsztywny oraz szyszak z 1529 roku. Uczniowie z zaangażowaniem pracowali nad wybranymi eksponatami, natomiast prowadzący zajęcia – p. Tomasz i p. Łukasz przytaczali różne ciekawostki historyczne, między innymi anegdoty o Księciu Konstantym.
Opieka: p. Edyta Gałązka
16.11.2015 KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO
Uczniowie klas 1b i 1 cf po raz kolejny mieli możliwość trzymać w ręku eksponaty muzealne, które zwykle możemy podziwiać w gablotach muzeum. Podczas dzisiejszych zajęć młodzież opisywała: bałtę z XVII wieku, buławę turecką z XVII wieku, Morgen Stern, tzw. gwiazdę zaranną z XV wieku, młotek bojowy z XVII lub XVIII wieku oraz buzdygan oficerski z XVII wieku. Zdjęcia poniżej przedstawiają uczestników warsztatów przy pracy oraz eksponaty muzealne, będące przedmiotem dzisiejszych zajęć.
Opiekun: p. Edyta Gałązka
9.11.2015 MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE
W dzisiejszych warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 1 b i 1c. Tematyka spotkania nawiązywała do epoki napoleońskiej. Uczniowie opisywali: szablę z pochwą - początek XIX wieku, szablę z pochwą datowaną na lata 1807 – 1814, szablę oficerską ( pocz. XIX w), tasak francuskich saperów ( pocz. XIX w). Największym zainteresowaniem cieszyły się: kaszkiet szeregowego 4 pułku strzelców konnych oraz czapka ułańska.
Opieka: p. Edyta Gałązka
{galleru}galeria/galeria411{/gallery}
19.10.2015 MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE
Po raz trzeci w tym roku uczniowie klas 1b, 2cf ora 3b’uczestniczyli w MZM w Muzeum Wojska Polskiego. Tym razem przedmiotem pracy była broń użytkowa: pistolet skałkowy pojedynkowy – Niemcy, XVIII w, pistolet skałkowy – Francja 1807 r., pistolet kapiszonowy - Belgia 1840 – 1865 r. Młodzież pracując nad zdobieniami nawiązywała do mitologii greckiej. Eksponaty, które uczniowie mieli możliwość trzymać w rękach były w dobrym stanie i działały, co zwiększało ich wartość. Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszego spotkania.
Opiekun warsztatów: p. Edyta Gałązka
05.10.2015 R KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO
W dzisiejszych zespołach muzealnych uczestniczyli uczniowie klas: Ib, Ic, If, IIb, IIcf. Warsztaty prowadzili historycy – p. Tomasz i p. Łukasz. Tematem zajęć była broń sieczna: szabla polska ( szabla krechowiaków ) 1919 – 1920, szabla ZSRR 1944, pałasz szkocki – połowa XVIII wieku ( miecz używany przez szkockich buntowników), pałasz oficerski pruski –XVIII/XIX wiek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szable ręcznie robione, bogato zdobione , prawdziwe dzieła sztuki – szabla wschodnia z Turcji ( XVII/XVIII wiek) oraz karabela z Polski ( XVIII wiek). Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszych warsztatów.
Opiekun warsztatów : Edyta Gałązka
28.09.2015 R PIERWSZE MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
Dnia 28 września w Muzeum Wojska Polskiego odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym MZM. Wzięli w nich udział uczniowie klas: I b oraz II cf. Młodzież pracowała w grupach pod okiem prowadzących warsztaty – p. Łukasza i p. Adriana. Uczniowie opisywali następujące eksponaty muzealne:
-
- Gorzę z XVI wieku,
- Gorzę z XVI/XVII wieku,
- Bałtę z XIX wieku,
- Nadziak z XVIII/XIX wieku,
- Topór z XVIII wieku.
Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Następne warsztaty już za tydzień.
Opiekun warsztatów – Edyta Gałązka