• 1glowna-dzienotwartyfb.jpg
  • 2glowna-lekcjeotwarte.jpg
  • 3glowna-covid-19.jpg
  • 4glowna-hetmanyodwolane.jpg
  • 5glowna-boiska.jpg
image

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność w naszej szkole. Czytaj więcej
image

Wymiany

Wymiany międzynarodowe młodzieży szkolnej Czytaj więcej
image

Konkursy

Konkursy z udziałem naszych uczniów Czytaj więcej
image

Po lekcjach

Oferta szkoły dla uczniów aktywnych także po lekcjach. Zajęcia dodatkowe, kółka, programy itp. Czytaj więcej
  • 1
Drukuj

24.04.2021 R. ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT LABORATORYJNYCH

Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych, zwany także Dniem Przeciwko Wiwisekcji. Ustalony został w 1979 roku przez brytyjskie National Anti-Vivisection Society – najstarszą na świecie organizację walczącą z przeprowadzaniem testów na zwierzętach. Tego dnia warto pomyśleć o niezliczonej ilości szympansów, psów, kotów, królików, szczurów itd., które zostały poddane ogromnemu bólowi, a ostatecznie śmierci w często bezsensownych eksperymentach.

Na „zwierzętach laboratoryjnych” najczęściej przeprowadza się testy leków, żywności oraz środków chemicznych. Badania z wykorzystaniem różnych gatunków mają na celu także ustalenie sposobów leczenia i zapobiegania chorobom człowieka. Jednak na współczesnym etapie rozwoju nauki i  technologii można z powodzeniem wykorzystywać alternatywne metody, bez udziału zwierząt. Argumentem przemawiającym za zaprzestaniem takich testów jest nie tylko oczywisty aspekt etyczny, ale przede wszystkim często wątpliwa miarodajność ich wyników.

Każdy gatunek na daną substancje może reagować w zupełnie inny sposób – niemożliwe jest więc przełożenie wyników badań otrzymanych na jednym gatunku na człowieka i oczekiwanie, że reakcje będą identyczne. Przykładem takich substancji są np. aspiryna lub paracetamol. Ta pierwsza, która dla człowieka stanowi swoiste panaceum na przeróżne dolegliwości, u kotów powoduje problemy z układem oddechowym oraz zapalenie wątroby. Paracetamol, będący doskonałym środkiem przeciwbólowym w przypadku człowieka, u kotów prowadzi do śmierci. Według Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków z 2004 r. 92 proc. nowych leków, których skuteczność wykazały wyniki testów na zwierzętach, nie miało pożądanego oddziaływania na ludzi.

Uczennica naszej szkoły- Nikola Kuliś przygotowała dla Was prezentację. Zapraszamy do obejrzenia