• 1glowna-dzienotwartyfb.jpg
  • 2glowna-lekcjeotwarte.jpg
  • 3glowna-covid-19.jpg
  • 4glowna-hetmanyodwolane.jpg
  • 5glowna-boiska.jpg
image

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność w naszej szkole. Czytaj więcej
image

Wymiany

Wymiany międzynarodowe młodzieży szkolnej Czytaj więcej
image

Konkursy

Konkursy z udziałem naszych uczniów Czytaj więcej
image

Po lekcjach

Oferta szkoły dla uczniów aktywnych także po lekcjach. Zajęcia dodatkowe, kółka, programy itp. Czytaj więcej
  • 1
Drukuj

Comenius w Polsce 10 - 15.10.2011 r.

Comenius na Targówku

Projekt Comenius to jeden z czterech programów sektorowych programu "Uczenie się przez całe życie", który wspiera finansowo oraz merytorycznie partnerską współpracę europejskich placówek edukacyjnych, polegającą na realizacji wspólnego projektu.

W dniach 10-15.10.2011 r. odbył się projekt Comenius w Polsce (Warszawa/Targówek). Jego uczestnikami byli uczniowie XLVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie (maturalna klasa językowa - IV AN, 19 osób) oraz młodzież zagraniczna z niemieckiego Maria-Ward-Gymnasium Bamberg (2 nauczycieli, 10 uczniów), hiszpańskiego Bienaventurada Virgen Maria Barcelona (2 nauczycieli, 4 uczennice), i węgierskiego Budapesti Ward Maria Gimnazium Budapeszt (2 nauczycieli, 7 uczniów) oraz polscy opiekunowie i dyrekcja 46 LO.

Temat "comeniusowego" projektu brzmi: "Odnawialne źródła energii i ich zastosowanie w najbliższej okolicy".
Przez 5 dni projekt Comenius realizowany był pod czujnym okiem koordynatora, pani Mirosławy Chmielewskiej-Dryszel, wychowawcy klasy IVAN. Młodzież tworzyła prace, których celem było zebranie i rozpowszechnienie informacji dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Dzięki gościnności pani Marii Górskiej warsztaty odbywały się w Czytelni Naukowej Nr 1 przy ul. Św. Wincentego 85. Miejscem realizacji zadań była także nasza szkoła - 46 LO przy ul. Żuromińskiej 4.

W ramach przedsięwzięcia odbyło się wiele ciekawych wycieczek, podczas których uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy zastosowanie energii odnawialnych. Niesamowite praktyczne lekcje, połączone z dotychczas zdobytą wiedzą teoretyczną, dały pełniejszy obraz zagadnienia energii odnawialnych. Uczniowie najchętniej wspominają wycieczkę do elektrowni wodnej w Dębem. Wirujące turbiny tuż nad ich głowami oraz przejście po wąskim moście nad rzeką wywarły niesamowite wrażenie na uczestnikach. Wizyta zobrazowała uczestnikom projektu, jak uzyskuje się energię z daru natury, jakim jest woda.
Oto szczegółowa relacja z realizacji projektu Comenius w Polsce:

Dzień pierwszy 10.10.2011 r.

Nasi goście przyjechali do Polski. Kolacja powitalna rozpoczęła się o godz. 21.00 w pierogarni "Zapiecek" na Starówce. Zagraniczna młodzież została powitana przez koordynatora projektu Comenius i dyrekcję 46 LO. Na kolacji pojawiły się bardzo ważne osoby: pan Grzegorz Zawistowski - Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy oraz pan Sławomir Antonik - Wiceburmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. Spotkanie miała na celu zintegrowanie uczestników projektu. Zagraniczni goście mieli również okazję posmakować polskiego danie - pierogów.

Dzień drugi 11.10.2011 r.

Dzień rozpoczął się powitaniem młodzieży przez wicedyrektora 46 LO panią Małgorzatę Nogańską w Czytelni Naukowej Nr 1. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach zapoznawczych, następnie zostali oprowadzeni po naszej szkole. Po południu zwiedzali Warszawę. Zapoznawczy rajd po mieście pozwolił zagranicznym kolegom poznać ciekawe zakamarki polskiej stolicy. Młodzież była zachwycona!

Dzień trzeci 12.10.2011 r.

Uczestnicy projektu zostali przyjęci przez władze Dzielnicy Targówek w Ratuszu. Tam wysłuchali prelekcji dotyczącej zaangażowania dzielnicy w ochronę środowiska. Spotkaniu przewodniczył wiceburmistrz pan Sławomir Antonik, obecni byli również Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska pani Anna Sałata, dyrektor 46 LO pan Marek Nocuła, pani Mirosława Chmielewska-Dryszel oraz pan PiotrTokarski w roli tłumacza. Targówek jako "zielona dzielnica" wywarł na uczniach duże wrażenie. W południe uczestnicy projektu udali się do Gimnazjum Nr 142 im. Roberta Schumana przy ul. Olgierda, które korzysta z energii słonecznej. Znajdujące się na dachu szkoły kolektory słoneczne oraz pompy cieplne umożliwiają szkole pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej. W gimnazjum obejrzeliśmy prezentację multimedialną o energii odnawialnej i kosmosie, przygotowaną przez panią Jadwigę Poznańską, nauczycielkę fizyki. Po południu pojechaliśmy na wycieczkę do Mszczonowa, gdzie zwiedziliśmy Geotermię Mazowiecką, a także skorzystaliśmy z basenów wody geotermalnej. To była atrakcja!!!

Dzień czwarty 13.10.2011 r.

Uczniowie z nauczycielami zwiedzili elektrownię wodną w Dębem. Po południu uczestnicy projektu zostali zaproszeni do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie. NFOŚiGW wspólnie z wojewódzkimi funduszami jest filarem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska. Najważniejszym zadaniem funduszu w ostatnich latach jest efektywne wykorzystywanie środków z Unii Europejskiej przeznaczonych na rozbudowę i modernizację infrastruktury ochrony środowiska w naszym kraju. Młodzież biorąca udział w projekcie Comenius została powitana przez pana Krzysztofa Abramczyka. Dowiedzieliśmy się, że budynek funduszu ma na dachu kolektory słoneczne, z których czerpie energię elektryczną. Na miejscu przedstawiono nam obszerną prezentację multimedialną dotyczącą solarów oraz polityki proekologicznej funduszu.

Dzień piąty 14.10.2011 r.

W tym dniu odbyło się wiele gier ekologicznych i quizów. Zaprezentowano również osiągnięcia uczniów w Comeniusie. Wieczorem z okazji Dnia Edukacji Narodowej zagraniczni nauczyciele zaproszeni zostali na uroczystości do teatru Rampa przy ul. Kołowej na Targówku, a uczniowie wspólnie z polską młodzieżą spędzali wieczór na warsztatach w 46 LO.

Dzień szósty - 15.10.2011 r.

Pożegnanie oraz odjazd młodzieży zagranicznej.

Comenius w Polsce realizowany był w bardzo dobrej atmosferze, uczniowie zza granicy oraz polska młodzież szkolna współpracowali ze sobą tworząc grupy międzynarodowe. Uczestnicy porozumiewali się w języku niemieckim, czasami wspierano się językiem angielskim. Działalność grup skupiała się na energii odnawialnej i jej zastosowaniu. Udana współpraca i realizacja projektu Comenius poszerzyły młodym ludziom spojrzenie na świat, a nowe znajomości dowiodły, że bez względu na kraj czy kulturę, potrafimy tworzyć nowe więzi. A skąd to wiem? Uczestniczyłam w projekcie Comenius w Budapeszcie oraz w Warszawie.