Drukuj

Wolontariat

Rok szkolny 2020/2021

 

31.01.2021 R. 29 FINAŁ WOŚP

W niedzielę 31 stycznia, w pełnym reżimie sanitarnym, nasi wolontariusze wzięli udział w kolejnym, niezwykłym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
29 Finał był dedykowany dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy.

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !!!
Gratulujemy zebranych sum !!!
Dziękujemy też za zdjęcia !

Opiekun – J.Respondek

 

13.12.2020 R. SZLACHETNA PACZKA - WEEKEND CUDÓW

szlachetna paczka logo

Zapraszamy do przeczytania wrażeń z Weekendu Cudów, w trakcie którego Państwa paczka dotarła do Rodziny.

Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki 

Pani Maria była przeszczęśliwa, gdy zobaczyła liczbę paczek oraz to jak pięknie były zapakowane. Kobieta powtarzała, że nie wierzy w to co widzi. Bardzo się cieszyła z każdej najmniejszej rzeczy. Nie spodziewała się, że dostanie tak wiele rzeczy o które nawet nie miała śmiałości prosić. Kobieta była ogromnie mile zaskoczona na widok nowego telefonu oraz radia. Pani Maria starała się powstrzymywać łzy szczęścia, gdy zobaczyła nowy odkurzacz, żelazko, suszarkę, ręczniki oraz pościel, która była przepiękna. Gdy kobieta otwierała słodycze, to się zaśmiała i zapytała "Skąd te moje anioły wiedzą, że ja tak lubię słodycze?" Otwierając paczkę z chemią kobieta stwierdziła, że przez kolejne kilka lat nie musi się martwić, że jej czegoś zabraknie ze środków chemicznych. Pani Maria bardzo ucieszyła się z zapasu kaszy, którą uwielbia. Po otworzeniu wszystkich paczek kobiecie zabrakło słów i nie mogła uwierzyć w to się wydarzyło. 

Słowo od Rodziny

"Jestem wdzięczna za każdą najmniejszą rzecz oraz pragnę podziękować z całego serca za paczkę, która bardzo mi pomoże w codziennym życiu. Jestem wzruszona, że są tak wspaniali ludzie, którzy niosą pomoc bezinteresownie dla ludzi, których nie znają. Bardzo dziękuję i życzę Wesołych Świat spędzonych w rodzinnej atmosferze, dużo zdrowia oraz wszystkiego dobrego w zbliżającym się 2021 roku.”

Słowo od Wolontariusza

Bardzo serdecznie dziękuję za zorganizowanie wspaniałej paczki oraz włożenie w nią serca. Paczka była wspaniała, zadbała Pani o każdy najmniejszy szczegół, który jeszcze bardziej cieszył oraz wzruszał rodzinę oraz nas wolontariuszy. Jestem bardzo Pani wdzięczna. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, życzę zdrowych, pogodnych Świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz wszystkiego dobrego w nadchodzących 2021 roku. 

Dobrze, że jesteście ! 

Zespół SZLACHETNEJ PACZKI 

A my, ze swojej strony, pragniemy bardzo podziękować :

  • Dyrekcji i Nauczycielom
  • klasie IBP, klasie ICFP, oraz klasie II CF
  • naszym wolontariuszom 

Życzymy wszystkim miłych, dobrych, ciepłych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego dobrego w Nowym 2021 roku.

P.S. Zespół Szlachetnej Paczki zaprasza nas do obejrzenia filmiku z Weekendu Cudów  - chwyta za serce !

Koordynator – p. Joanna Respondek

 

16.11.2020 R SZLACHETNEJ PACZKI CZAS SIĘ ZACZĄŁ !!!

 

W tym roku, będziemy chcieli sprawić radość samotnej, starszej Pani Marii.

 

Pani Maria (74 l.) zanim przeszła na emeryturę tworzyła pomoce naukowe oraz pracowała na stanowisku magazyniera. Przeżyła kilkanaście lat szczęśliwego małżeństwa. Kobieta nie ma żadnej bliskiej rodziny, dlatego po śmierci męża została całkowicie sama. Z racji wieku organizm Pani Marii odmawia posłuszeństwa. Zmaga się z wieloma chorobami. Jej emerytura jest przeznaczona głównie na leki i koszty związane z opłaceniem rachunków za dom. Po ich odliczeniu, na życie zostaje naprawdę niewiele.

 

Pani Maria jest człowiekiem o dobrym sercu. Bardzo lubi czuć się potrzebna, dlatego też z ogromną przyjemnością pomaga swoim sąsiadom, którzy zawsze mogą na nią liczyć. Jest niezwykle skromną osobą, od życia nie wymaga zbyt wiele i cieszy się z najmniejszych drobiazgów. Mimo tego, iż jest samotna i schorowana, stara się czerpać z życia jak najwięcej. Stale jest uśmiechnięta i zaraża innych swoim pozytywnym nastawieniem do życia.

 

Mamy nadzieję, że uda nam się sprawić Pani Marii choć trochę radości na Święta !

 

 

Rok szkolny 2019/2020

 

12.01.2020 R.  XXVIII FINAŁ WOŚP

W niedzielę 12 stycznia, nasi wolontariusze, jak co roku, wzięli udział w kolejnym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbierano fundusze „Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”.

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !!!

Koordynator : J. Respondek

 

24.12.2019 R.  RELACJA Z WRĘCZENIA „SZLACHETNEJ PACZKI”

Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki

Pani Bogusława była przeszczęśliwa z otrzymanej pomocy, na jej twarzy pojawiło  się wielkie wzruszenie. Nie spodziewała się, że prezenty, które otrzyma będą tak starannie przygotowane i że dostanie ich aż tak wiele. Seniorka nie potrafiła zdecydować, która z rzeczy podoba jej się najbardziej - była wdzięczna za każdą z nich tak samo... Różowy szlafroczek przymierzyła od razu po rozpakowaniu i spędziła w nim całe nasze spotkanie "Jest taki mięciusi, teraz już chyba nie zdejmę" - powiedziała z uśmiechem. Po naszej wizycie pani Bogusława miała w planach uprzątnięcie kuchni w celu przygotowania miejsca na mikrofalę. 

Słowo od Rodziny

Od pani Bogusławy przekazuję ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowywanie paczki. W jej imieniu życzę także wesołych, ciepłych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Sprawili Państwo, że tegoroczne święta dla niej właśnie takie będą :)

Słowo od Wolontariusza

W swoim imieniu dziękuję serdecznie za udział w akcji Szlachetnej Paczki. Było mi niezwykle miło z Państwem współpracować. Od siebie również pragnę życzyć zdrowych, radosnych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych oraz oczywiście szczęścia w nowym, 2020 roku.

A my cieszymy się ogromnie, że sprawiliśmy Pani Bogusławie tyle przyjemności na Święta ! 

Ze swojej strony pragniemy jeszcze raz podziękować :

- naszemu Gronu Pedagogicznemu

- klasie I CP

- klasie I BM

- naszym wolontariuszom 

- i wszystkim osobom, które dołączyły do naszej „Szlachetnej Paczki”.

Życzymy wszystkim Szczęśliwego, Nowego 2020 Roku !!!

Koordynator : J. Respondek

 

07.12.2019 R.  FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI

Oto nasza Szlachetna Paczka przygotowana dla schorowanej, samotnej, starszej Pani.

Życzymy Pani Bogusławie: „Ciepłych, miłych i spokojnych Świąt” i mamy nadzieję, że nasza Paczka sprawi Jej choć trochę radości na te nadchodzące Święta.

Ze swojej strony dziękujemy :
- naszemu Gronu Pedagogicznemu
- klasie I CP
- klasie I BM
- naszym wolontariuszom
- i wszystkim osobom, które dołączyły do naszej „Szlachetnej Paczki”

Życzymy wszystkim wesołych i pogodnych Świąt !

Koordynator : J. Respondek

 

6.12.2019 R.  DZIELNICOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 

6 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie odbył się coroczny Dzielnicowy Dzień Wolontariusza, podczas którego najbardziej zasłużeni wolontariusze ze szkół Dzielnicy Targówek otrzymali Dyplomy Uznania „Za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz wspólnego dobra”. Gościem honorowym uroczystości była Pani Poseł Joanna Fabisiak.

Z naszego liceum dyplomy otrzymały :

- Julia Snopek - z klasy II B’

- Wiktoria Maj - z klasy II CF

- Emilia Woś - z klasy II CF

- Wiktoria Paciorek - z klasy II CF

Naszym wolontariuszkom serdecznie gratulujemy !!!

Koordynator : J. Respondek

 

 

29-30.11.2019 R.  ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

 

Tradycyjnie, jak co roku, nasi wolontariusze wzięli udział w akcji charytatywnej „Świąteczna Zbiórka Żywności” organizowanej przez Bank Żywności SOS. Jak co roku, żywność zbieraliśmy w hipermarkecie Tesco Stalowa. Żywność ta jest przeznaczona dla osób biednych i potrzebujących. W tym roku zebraliśmy 930 kg !!!

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !!!

Koordynator : J. Respondek

 

Rok szkolny 2018/2019

25.05.2019 R.  „GORĄCZKA ZŁOTA PCK”

W tym roku, już po raz drugi, braliśmy udział w akcji Gorączka Złota PCK. Akcja polega na zbieraniu „złotych” monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy, które po zważeniu i przeliczeniu zostaną przeznaczone na wsparcie dla najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży z Warszawy. Z pozyskanych funduszy, organizatorzy przewidują organizację wypoczynku letniego oraz wsparcie dzieci w organizacji zajęć pozaszkolnych. W tym roku zebraliśmy ponad 30 kg złotych monet !!! (31,40 kg !!!).

 

Warto podkreślić, że akcja Polskiego Czerwonego Krzyża została objęta honorowym patronatem Wojewody Mazowieckiego, Pana Zdzisława Sipiery oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Adama Struzika.

 

Naszym wolontariuszom i wszystkim osobom, które dołączyły do akcji serdecznie dziękujemy !

 

Koordynator: J. Respondek

 

Rok szkolny 2017/2018

 

22.12.2017 R.  SZLACHETNA PACZKA

Nasi uczniowie kolejny raz przeprowadzili akcje „Szlachetna paczka”. Jej koordynatorem była p. Joanna Respondek. 

Opis Rodziny

Pani Maria (60 l.) jest pogodną, samotną osobą, która boryka się z problemami ze zdrowiem. Od 15 lat Pani Maria ma orzeczenie o niepełnosprawności. Przyczyną jest wiele schorzeń, między innymi zapalenie wątroby, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zmiany zwyrodnieniowe układu kostnego. Największe utrudnienia wynikają z bólu kręgosłupa i stawów biodrowych. Rok temu stan zdrowia drastycznie się pogorszył, a choroby niestety systematycznie postępują. Przed kryzysem zdrowotnym pani Maria podejmowała się różnych prac chałupniczych, aby dorobić i przede wszystkim mieć cel i sens życia. Obecnie kobieta ma trudności z chodzeniem, dojściem do lekarza, gotowaniem, a nawet samoobsługą. Pani Maria utrzymuje się z zasiłków (904 zł), a po odjęciu kosztów mieszkania i leków na życie zostaje jej zaledwie ok. 150 zł. Z tego powodu kobieta wykupuje tylko najpotrzebniejsze leki, a pozostałe naprzemiennie. Pomimo ogromnych kłopotów ze zdrowiem, kobieta nie traci chęci do walki. Cechuje się ogromnym dystansem do siebie i swoich schorzeń. Przed utratą zdrowia (w tym pogorszeniem wzroku) pani Maria uwielbiała czytać, a jej niewielkie mieszkanie wypełnione jest mnóstwem książek. Obecnie największą radość sprawia jej czas spędzany z wnukami. Najważniejszymi potrzebami wskazanymi przez panią Marię są zwykłe, codzienne produkty, które znacznie odciążyłoby jej niewielki budżet. Szczególnie ważne są żywność i środki czystości. Pani Marii zależy też bardzo na nowej, ciepłej kołdrze.

Relacja z wręczenia paczki Rodzinie.

Pani Marii ciężko było uwierzyć, że te wszystkie pięknie opakowane prezenty są dla niej. Wolontariusze wnosili po schodach kolejne pudła, a Pani Maria wyglądała na kompletnie zdezorientowaną. Zauważyłam błysk w jej oczach, kiedy otworzyła karton wypełniony słodzikami, przeznaczonymi dla cukrzyków. Zrozumiała wtedy, że paczka jest naprawdę dedykowana właśnie jej, a zawartość tych wszystkich pudeł to odpowiedź na jej konkretne potrzeby. Wtedy pojawiły się pierwsze łzy wzruszenia.

Co chce przekazać wolontariusz? 

Niezmiernie się cieszę, że mogłam dostarczyć przygotowaną przez Państwa paczkę. Dziękuję za czas, pieniądze i Wasze serca, włożone w przygotowania! Dziękuję za wyjątkowe podejście do Pani Marii - dzięki słodzikom, kołdrze itp. w tych kartonach było coś więcej niż pomoc materialna. Wspólnie udało się nam pokazać Pani Marii, że jest ważna i są wokół ludzie, którzy się o nią troszczą. Gratuluję sukcesu i dziękuję za te wszystkie dostarczone mi piękne emocje! 

Co chce powiedzieć od siebie Rodzina? 

Pani Maria jest bardzo mądrą i inteligentną kobietą. Oprócz czerpania radości z prezentów, doceniła też pracę darczyńców włożoną w przygotowania paczki. Kobieta nie mogła się nadziwić ile czasu ktoś poświecił na to, żeby posegregować prezenty według kategorii, nie wspominając już o oklejeniu kartonów pięknym papierem. Swoje podziękowania Pani Maria wyraziła łzami wzruszenia. Kiedy zapytałam czy jest coś, co chciałaby przekazać darczyńcom, wyszeptała skromne "dziękuję bardzo" i się rozkleiła. Myślę, że każdy z nas jest w stanie wyobrazić sobie co kobieta ze ściśniętym gardłem chciałaby Państwu powiedzieć :) Pani Maria była wzruszona, wdzięczna i przede wszystkim szczęśliwa!

A my bardzo dziękujemy :

- Gronu Pedagogicznemu

- Samorządowi Uczniowskiemu

- Klasie II BM

- naszym Wolontariuszom

- oraz wszystkim uczniom, którzy dołączyli do naszej akcji za wspaniałe i piękne dary !!!

 

01-03.12.2017 R.  ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Tradycyjnie, jak co roku, nasi wolontariusze wzięli udział w akcji charytatywnej „Świąteczna Zbiórka Żywności” organizowanej przez Bank Żywności SOS. Zebrana żywność przeznaczona jest dla osób biednych i potrzebujących. W tym roku, zebraliśmy 907 kg !!!
Koordynatorkami akcji były : Julia Boraczewska z klasy II B’ oraz Patrycja Gawrysiak z klasy II BM.
Naszym wolontariuszom i koordynatorkom bardzo dziękujemy !!!

Szkolny opiekun wolontariaty – p. Joanna Respondek

 

29-30.09.2017 R.  AKCJA „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”

W dniach 29-30 września, wolontariusze naszego liceum wzięli udział w akcji „Podziel się Posiłkiem”, organizowanej przez fundację Bank Żywności SOS. W tym roku, naszym wolontariuszom udało się zebrać 536 kg żywności na pomoc dla niedożywionych dzieci.

Koordynatorkami akcji były nasze uczennice z klasy III F – Justyna Fuśnik oraz Karolina Wielgoszyńska

Wszystkim wolontariuszom oraz koordynatorkom bardzo dziękujemy !!!

 

8.04.2017 R.  AKCJA „JAJO”

W Niedzielę Palmową, nasi wolontariusze wzięli udział w akcji charytatywnej „Jajo” organizowanej przez Bank Żywności SOS. Akcja miała na celu zbiórkę świeżych jaj na wielkanocne stoły dla osób ubogich i potrzebujących. W tym roku wolontariusze zebrali 1337 jaj! Koordynatorkami akcji były Julia Boraczewska z klasy I B’ oraz Katarzyna Jesionkowska z klasy I C.

Naszym Wolontariuszom oraz naszym Koordynatorkom bardzo serdecznie dziękujemy !

Opiekun wolontariatu szkolnego – p. Joanna Respondek

 

Rok szkolny 2016/2017

 

6.01.2017R. - ORSZAK TRZECH KRÓLI

Już po raz drugi, nasi wolontariusze wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami naszej dzielnicy. Trasa Orszaku wiodła spod Domu Kultury „Świt” aż do Parku Bródnowskiego. Podczas przemarszu, nasi wolontariusze pomagali w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom Orszaku, nieśli flagi oraz rozdawali korony i śpiewniki wśród uczestników imprezy, 

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !

Szkolny opiekun wolontariatu – p. Joanna Respondek

 

 

19.12.2016R. - SZLACHETNA PACZKA

Opis rodziny

Pani Maria (61 l) mieszka razem z mężem, panem Krzysztofem (55 l.). Pan Krzysztof i pani Maria ucierpieli w wypadku drogowym, oboje są niepełnosprawni. Pan Krzysztof jest po operacji złamanego kręgosłupa oraz operacji usunięcia guza nowotworowego. Posiada endoprotezę lewego barku, dodatkowo cierpi na nadciśnienie tętnicze. Pan Krzysztof nie ma żadnych dochodów, pobiera jedynie zasiłek z OPS w kwocie 130 zł. Pani Maria jest po kilku operacjach. Ma zniekształconą rękę. Rodzina korzysta z wsparcia OPS-u - pobiera ciepłe posiłki. Życie rodziny skupia się na wzajemnym wsperaniu w trudnych chwilach. Pomimo niesprawności fizycznej staraja się normalnie funkcjonować. Ważny jest dla nich czas, który mogą spędzać razem Rodzina najbardziej potrzebuje kuchenki elektrycznej lub gazowej turystycznej, żywności oraz chemii gospodarczej.

 

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki

Rodzina jest bardzo wdzięczna za wszystko co dostała, a najbardziej cieszą się z kuchenki elektrycznej i żywności ! Pani Maria nie mogła powstrzymać łez radości i wzruszenia. Na widok kuchenki stwierdziła, że teraz bezpiecznie będzie można przygotować posiłek wspólnymi siłami. Nie spodziewali się takiej ilości paczek i prezentów. Pan Krzysztof starał się jak mógł, ale i On zapłakał z radości. Pomagaliśmy przy rozpakowaniu paczek. To wszystko, co w środku się znajdowało, było dla rodziny po prostu skarbem. Trudno im było cokolwiek powiedzieć. Obydwoje powtarzali słowa podziękowania i zarazem zdziwienia,  że takie dobro dotarło do ich domu.

 

Co chce przekazać Tobie wolontariusz

Bardzo dziękuję za współpracę i przekazaną pomoc małżeństwu ! Wszyscy biorący udział  w tworzeniu tych paczek to na pewno sami wspaniali ludzie. Proszę o przekazanie każdej osobie wyrazy szacunku i podziękowania ! DOBRO POWRACA :)

 

Co chce powiedzieć od siebie rodzina

Rodzina bardzo dziękuje za wszystko ! Nigdy nie zapomną tak wspaniałego gestu dobroci i życzliwości.

 

A my bardzo dziękujemy :

- Gronu Pedagpgicznemu

- Samorządowi Uczniowskiemu

- Klasie III CF

- Klasie II BM

- Klasie II C

- nasztym Wolontariuszom

- oraz wszystkim uczniom, którzy dołączyli do naszej akcji za wspaniałe i piękne dary !!!

 

23-24.09.2016 R. AKCJA „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”

W dniach 23-24 września wolontariusze z naszego liceum wzięli udział w akcji „Podziel się posiłkiem” organizowanej przez Fundację Bank Żywności SOS. Celem akcji było zebranie jak największej ilości żywności dla niedożywionych dzieci. W tym roku wolontariuszom udało się zebrać 1300 kg żywności, czyli o 161 kg więcej niż w tamtym roku!!!

Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy!!!

Opiekun szkolnego wolontariatu – p. Joanna Respondek

Rok szkolny 2015/2016

 

 

20.03.2016 R.  AKCJA JAJO 2016

W Niedzielę Palmową, już po raz ósmy, nasi wolontariusze wzięli udział w akcji charytatywnej „Jajo” organizowanej przez Bank Żywności SOS. Akcja miała na celu zbiórkę świeżych jaj na wielkanocne stoły dla osób ubogich i potrzebujących. W tym roku wolontariusze zebrali 1062 jaj! Koordynatorami akcji były Karolina Łukasiewicz z klasy II cf oraz Paulina Zdun z klasy II bm.

Naszym Wolontariuszom oraz naszym Koordynatorkom bardzo serdecznie dziękujemy !!!

 

10.01.2016 R.  XXIV FINAŁ WOŚP

W niedzielę 10 stycznia, nasi wolontariusze wzięli udział w kolejnym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, zbierano fundusze „Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów”.

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !

Szkolny opiekun wolontariatu – p. Joanna Respondek

 

 

6.01.2015 R.  „ORSZAK TRZECH KRÓLI”

W dniu 6 stycznia, już po raz czwarty, nasi wolontariusze wzięli udział w „Orszaku Trzech Króli”, największych jasełkach ulicznych na świecie. Wolontariusze rozdawali wśród uczestników Orszaku papierowe korony, które stały się symbolem Orszaku Trzech Króli. Rozdawali również okolicznościowe naklejki i śpiewniki z kolędami.

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !

 

 

28.12.2015 R.  AKCJA „NAKRĘTKA” KRĘCI SIĘ DALEJ !!!

 

Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły włączają się w akcję „Nakrętka”.  Dzięki tej inicjatywie Żoliborskie Stowarzyszenie Dom-Rodzina-Człowiek zakupuje wózki inwalidzkie ręczne i z napędem elektrycznym oraz protezy. Wielu podopiecznym udało się pomóc, jednak na naszą pomoc czekają 53 osoby ciężko doświadczone przez życie.   Obecnie zbierane nakrętki pozwolą sfinansować zakup wózka dla p. Ewy i protez dla p. Wojtka. Prosimy w ich imieniu, nie wyrzucajcie nakrętek do śmietnika!!! Przynieście je do szkoły i wrzućcie do pudeł z napisem „Nakrętka”. Gorąco zapraszamy do udziału w akcji, a wszystkim, którzy się w nią już włączyli serdecznie dziękujemy. 

 

Szkolny koordynator – p. Edyta Gałązka

 

 

 

16.12.2015 R.  AKCJA „SZKOŁO, POMÓŻ I TY” PO RAZ KOLEJNY   

Dnia 16 grudnia po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji „Szkoło, pomóż i ty!”. Pieniądze, które zostały zebrane przekazane będę na ufundowanie  Kubie Nowakowskiemu specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego- rowerowózka. Koszt takiego urządzenia to około 25 tysięcy złotych. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie i okazane zainteresowanie. Po raz kolejny nie zawiedliście! Wspólnie udało się nam zebrać 248 złotych. Z pewnością okazane dobro powróci ze zdwojoną siłą!

Oczywiście - do zobaczenia na kolejnym zebraniu.

Maria Zielińska, Angelika Pypczyńska - 3b’

 

 

4-6.12.2015 R.  ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach 4-6 grudnia 2015 roku wzięliśmy udział w akcji charytatywnej ,,Świąteczna Zbiórka Żywności'' zorganizowanej przez Bank Żywności SOS. Akcja miała na celu zebranie jak największej ilości żywności na świąteczne stoły dla osób ubogich i potrzebujących. W tym roku wolontariusze zebrali 2846,4 kg uzyskując 4 miejsce w Warszawie.

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!

Koordynatorka zbiórki - Sylwia Raszyńska z klasy 3B'

 

AKCJA SZLACHETNA PACZKA 2015

Opis rodziny

Pani Romana (45 l.) samotnie wychowuje dwójkę dzieci: 11-letnią Karen i 18-letnią Natalię. Pięć lat temu mąż pani Romany zginął w wypadku. Przed śmiercią męża, dwie osoby pracowały i chociaż żyli skromnie, zarobki dwojga rodziców pozwalały na zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb. Po śmierci męża zaczęły się również problemy zdrowotne pani Romany.

Aktualnie pani Romana jest już po dwóch poważnych operacjach i czeka na kolejną.

Mimo choroby pani Romana dalej pracuje jako pomoc księgowa. Starsza córka, Natalia, również zaczęła pracować, żeby wesprzeć swoją matkę. Marzeniem pani Romany jest powrót do zdrowia. Czasem nawet wstanie z łóżka okazuje się wielką trudnością, ale mimo tego pani Romana dalej pracuje i jest wdzięczna za każdy dzień. Największą dumą i szczęściem pani Romany są jej córki, które codziennie motywują ją do działania.
Wśród najważniejszych potrzeb, rodzina wymienia żywność i środki czystości.

Karen przydałby się nowy plecak do szkoły.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki:

Na widok otrzymanych paczek pani Romana i Karen były w szoku i przez chwilę nie były w stanie nic powiedzieć. Pani Romana zaczęła płakać, była oszołomiona całą sytuacją - myślała, że to sen i patrzyła na paczki milcząc ze łzami wzruszenia w oczach. Pani Romana i Karen były w takim szoku, że nie wiedziały co mają robić. Widać było rosnącą radość z każdą otwartą paczką - nie mogły uwierzyć, że otrzymały aż takie ilości jedzenia i środków czystości, które bardzo im pomogą. Karen bardzo się ucieszyła ze słodyczy i babeczek, ponieważ mama dziewczynki nie zawsze mogła sobie pozwolić na kupno takich rzeczy.

Co chce Państwu przekazać wolontariusz:

Zobaczenie reakcji rodziny na własne oczy i towarzyszenie im w czasie otwierania paczek było bardzo wzruszającym przeżyciem dla mnie. Słowa nie są w stanie opisać jak wielką radość sprawili Państwo tej rodzinie. Ta paczka to dla nich nie tylko pomoc materialna, ale także informacja, że są dla kogoś ważni, że ktoś się przejął ich losem. W tych trudnych chwilach pełnych zwątpienia i obaw o jutro, właśnie taki gest był potrzebny tej rodzinie. Dziękuję!

Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

Paczki odciążą nas finansowo na dłuższy czas (a jest to dla nich szczególnie ważne teraz przed zbliżającą się operacją pani Romany). Przez taką ilość otrzymanego jedzenia nie będę musiała chodzić do sklepu spożywczego przez rok. Jeszcze w życiu nie doznaliśmy takiego szczęścia!

A my bardzo dziękujemy :

- Gronu Pedagogicznemu

- Samorządowi Uczniowskiemu

- Klasie II CF

- wszystkim Wolontariuszom

- wszystkim uczniom

za wspaniałe i piękne dary!

 

25-26.09.2015 R. AKCJA „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM 2015”

W dniach 25-26 września, wolontariusze naszego liceum wzięli udział w akcji

„Podziel się Posiłkiem”, organizowanej przez fundację Bank Żywności SOS.

Koordynatorkami akcji były nasze uczennice z klasy III B’ - Sylwia Raszyńska oraz Kinga Gąsiorowska. W ciągu dwóch dni nasi wolontariusze zebrali 1.139 kg żywności!!!

Wszystkim wolontariuszom oraz koordynatorkom bardzo dziękujemy !

Opiekun szkolnego wolontariatu – p. Joanna Respondek

 

 

Rok szkolny 2014/2015

 

26.06.2015 R.  CZARNIECKI DLA NEPALU! FINAŁ AKCJI ZAMIAST KWIATKA NIOSĘ POMOC!

26 czerwca w dniu zakończenia roku szkolnego w XLVI LO odbył się finał akcji Zamiast kwiatka - Niosę Pomoc! Celem akcji była zbiórka pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. Podczas zbiórki, w którą solidarnie włączyli się nauczyciele oraz uczniowie udało się zebrać sumę 825.58 zł oraz 4.48 euro.

Za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej zebrane pieniądze trafią do Nepalu, który dotknięty kwietniowym trzęsieniem ziemi, wciąż potrzebuje pomocy społeczności międzynarodowej.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

Dhanyabaad! (z jęz. nepalskiego – Dziękuję!)

Koordynator akcji – p. Piotr Karczmarczyk.

 

20.06.2015 R.  TOUR DE TARGÓWEK

W dniu 20 czerwca odbył się na terenie naszej dzielnicy rajd rowerowy „Tour de Targówek”, zorganizowany przez Ogródek Jordanowski przy ul. Suwalskiej 13, dla przedszkolaków i ich rodzin. W imprezie tej wzięli udział nasi wolontariusze. Ich zadaniem była pomoc przy sprawnym przebiegu rajdu.

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !!!

Koordynator – p. J. Respondek

 

17.06.2015 R.  AKCJA SCHRONISKO

Dnia 17 czerwca 2015 r. odbyła się kolejna zbiórka żywności i najpotrzebniejszych rzeczy na rzecz schroniska w Józefowie k/ Legionowa. Uczniowie zebrali karmy dla psów i kotów, smycze, kuwety, miski, środki higieniczne, a także zabawki dla szczeniaków. Wszystkie rzeczy zostały przetransportowane do schroniska (Nikola Waś kl. II f) i przekazane pracownikom placówki.

Uczniowie naszej szkoły od kilku lat uczestniczą w zbiórkach na rzecz schroniska w Józefowie.

Koordynator akcji – p. B. Koralewska i Anna Dolińska

 

13.06.2015 R.  XXI IGRZYSKA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W sobotę 13 czerwca nasi wolontariusze, jak co roku, brali udział w XXI Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Przy niemiłosiernie grzejącym słońcu nasi uczniowie wspierali dzielnie walczących uczestników. Imprezę uświetniały występy artystyczne dzieci i grup teatralnych z Domów Kultury "Świt" i "Zacisze". Dziękujemy uczennicom: Patrycji Maliszewskiej, Wiktorii Sulich, Paulinie Lubaszewskiej, Dominice Rasińskiej, Martynie Witkowskiej oraz Basi Kamińskiej za zaangażowanie i liczymy na uczestnictwo kolejnych wolontariuszy w przyszłym roku.

Koordynator – p. Beata Papis

 

30.05.2015 R.  RAJD NA AUTYZM

30 maja po raz dziesiąty w Warszawie odbył się „Rajd na autyzm” – cykliczna impreza Fundacji SYNAPSIS, która wspiera swoich podopiecznych chorujących na autyzm. W tegorocznej edycji imprezy wzięli udział uczniowie XLVI LO im. S. Czarnieckiego .Uczniowie kl. I i II (26 osób) jako wolontariusze pracowali w obsłudze technicznej imprezy oraz wzięli udział w rajdzie. Jedenastokilometrową trasę pokonało łącznie 813 osób. Za przejechane przez uczestników kilometry Fundacja Orange przekazała 40 342 zł na wsparcie podopiecznych fundacji Synapsis.

Organizator przedsięwzięcia – p. A. Dolińska i p. A. Michałowska

 

 

29.03.2015 R.  AKCJA JAJO 2015 

W Niedzielę Palmową wzięliśmy udział w akcji charytatywnej ,,Jajo'' organizowanej przez Bank Żywności SOS. Akcja miała na celu zebranie świeżych jaj na wielkanocne stoły dla osób ubogich i potrzebujących. W tym roku wolontariusze zebrali 508 jaj.

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!

Koordynatorki zbiórki - Sylwia Raszyńska i Kinga Gąsiorowska z klasy 2B'

 

11.01.2015 R. XXIII FINAŁ WOŚP

W niedzielę 11 stycznia, nasza młodzież wzięła udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, zbierano fundusze „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !!!

Szkolny koordynator wolontariatu: p. Joanna Respondek

 

06.01.2015 R.  ORSZAK TRZECH KRÓLI

W dniu 6 stycznia, już po raz trzeci, nasi wolontariusze wzięli udział w Orszaku Trzech Króli. Tym razem zbierali fundusze na programy kulturalne realizowane przez Fundację „Orszak Trzech Króli”.

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !

 

 

28-30 LISTOPADA 2014 R. ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach 28-30 listopada, 45 wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w „Świątecznej Zbiórce Żywności” organizowanej przez fundację Bank Żywności SOS dla osób ubogich

i potrzebujących. Jak co roku, byliśmy w Tesco Stalowa. Koordynatorem akcji była nasza uczennica - Paulina Banaszczuk. Zebraliśmy 2185,1 kg żywności !

Wszystkim wolontariuszom oraz koordynatorce bardzo dziękujemy !

Opiekun wolontariatu – p. Joanna Respondek

 

08.11.2014 R.  WOLONTARIAT Z  XLVI  LO NA BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI 

W sobotę, 8 listopada, z okazji Święta Niepodległości odbyły się w naszej dzielnicy,

na terenie Lasu Bródnowskiego, biegi i marsze przełajowe zorganizowane przez Urząd Dzielnicy Targówek. Przy organizacji imprezy pomagała grupa naszych wolontariuszy. Do ich zadań należało wydawanie flag i nagród oraz pomoc podczas organizowanych biegów dla uczestników zawodów.

Naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy !

Koordynator – p. Joasia Respondek

 

03-04.11.2014 r. "Podziel się posiłkiem"

W dniach 3-4 października, wolontariusze z naszego liceum wzięli udział w akcji

„Podziel się Posiłkiem”, organizowanej przez fundację Bank Żywności SOS. Koordynatorem akcji była nasza uczennica – Paulina Banaszczuk. W ciągu dwóch dni zebraliśmy 1 356 kg żywności!!! Wszystkim wolontariuszom oraz koordynatorce bardzo dziękujemy !

Opiekun szkolnego wolontariatu – p. Joanna Responderk

 

13-14.12.2014 R. FINAŁ AKCJI SZLACHETNA PACZKA

szlachetna

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki:

Pani Agnieszka, jak zobaczyła 17 paczek w swoim domu od razu popłakała się ze szczęścia, nie mogła uwierzyć, że to wszystko jest dla jej rodziny. Powiedziała, że ta paczka to hit całego jej życia. Pan Robert cały czas dziękował i nie wierzył własnym oczom jak otwierane były kolejne paczki. Wiktoria od razu zaczęła przymierzać buty zimowe i zajadać swoje cini minis. Klaudia powiedziała, że jej buty będą najpiękniejsze w całej szkole. Pani Agnieszka jak rozpakowała blender wybuchnęła kolejną falą płaczu szczęścia. Klaudia i Wiktoria już wspólnie planowały wieczór pod puchatym kocem z całą garścią słodyczy. Pani Agnieszka oznajmiła, że to będą ich najbogatsze święta w życiu. W głowie układała już listę potraw, które ugotuje z otrzymanych produktów. Pan Robert przyznał, że produktów wystarczy na cały rok i w końcu nie będzie się przejmował, czy zawartość lodówki wystarczy na dany dzień. Pani Agnieszka i pan Robert dzięki Szlachetnej Paczce uwierzyli, że warto czekać, być cierpliwym i uczciwym, bo Pan Bóg to wynagradza. Dzięki tylu produktom rodzina będzie mogła odsapnąć od codziennych problemów i bolączek finansowych.

Co chce Państwu przekazać wolontariusz:

Bardzo dziękuję za dobroć, empatię i otwarte serca. Wasza paczka przeszła najśmielsze oczekiwania rodziny, ale i moje. Prezenty były przepięknie opakowane i udekorowane. Jesteście Państwo niesamowici!!! Życzę Wam zdrowia, wiary, spełnienia i by otaczali Was cudowni i ciepli ludzie, tak jak Wy otoczyliście rodzinę Pani Agnieszki i Roberta. Wiwat Darczyńcy!!!.

Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

Pan Robert poprosił o przekazanie życzeń, by Pan Bóg Darczyńcom po stokroć podziękował za okazaną im pomoc. Pani Agnieszka życzyła spełnienia marzeń, tak jak jej marzenia dzisiaj się spełniły. Klaudia poprosiła, by przekazać Darczyńcom życzenie, że jeśli oni znajdą się kiedyś w trudnej sytuacji, to żeby znalazł się człowiek który im pomoże. Mała Wiktoria życzyła Darczyńcom zdrowia i uśmiechu. Pani Agnieszce trudno było uwierzyć, że tak hojni ludzie są jeszcze na świecie.

A my cieszymy się ogromnie, że mogliśmy sprawić Rodzinie tyle radości!

Dziękujemy uczniom, wolontariuszom oraz Gronu Pedagogicznemu XLVI LO za wrażliwość piękne dary!!!

Organizator akcji – p. Joanna Respondek

 

 

DZIAŁALNOŚĆ WOLONTARIATU SZKOLNEGO w roku szkolnym 2013/2014

Koło Wolontariatu Szkolnego XLVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego ma wieloletnie tradycje.

1. Współpracujemy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek przy ul. Św. Wincentego 87 (dawniej ul. Chodecka 2).
Od 2011 r. bierzemy udział w realizacji programu "Junior uczy Seniora" - nasi wolontariusze prowadzą dla seniorów z dzielnicy Targówek kursy z podstaw obsługi komputera.

2. Od wielu lat współpracujemy z Bankiem Żywności SOS. Nasi wolontariusze co roku biorą udział w akcji "Świąteczna Zbiórka Żywności" oraz w wielkanocnej akcji zbiórki świeżych jaj - "Akcja Jajo".

3. Od 2009 roku nasze liceum posiada własny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Nasi wolontariusze co roku uczestniczą w zbiórce funduszy na realizację podanych programów, leczenie dzieci i zakup potrzebnych sprzętów medycznych.

4. Od 2011 roku bierzemy udział w ogólnopolskiej świątecznej akcji "Szlachetna Paczka", aby nieść pomoc i wsparcie rodzinom znajdującym się w ciężkiej sytuacji materialnej.

5. Na terenie naszej szkoły nasi wolontariusze zbierają również fundusze w ramach programu "Góra Grosza", którego celem jest niesienie pomocy rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym oraz pogotowiom rodzinnym.

7. Od kilku lat, nieprzerwanie, prowadzimy na terenie naszej szkoły akcję "Nakrętka", pomagając osobom niepełnosprawnym zebrać fundusze na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

8. Tradycją naszej szkoły jest również coroczny udział naszych wolontariuszy w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej odbywających się w Dzielnicy Targówek.

Opiekun Wolontariatu Szkolnego - p. Joanna Respondek

 

Rok szkolny 2013/2014

 

13 kwietnia 2014
AKCJA "JAJO"

 W Niedzielę Palmową nasi wolontariusze wzięli udział w akcji charytatywnej "Jajo" organizowanej przez Bank Żywności SOS. Akcja miała na celu zbiórkę świeżych jaj na wielkanocne stoły dla osób ubogich i potrzebujących. Wolontariusze zebrali 612 jaj. Koordynatorem akcji była Paulina Banaszczuk - uczennica z klasy II F.

 Wszystkim wolontariuszom oraz koordynatorce bardzo dziękujemy!

 

16 stycznia 2014
KONKURS ORTOGRAFICZNY "ORTOGRAFIA NA MEDAL"

 16 stycznia 2014 r. tradycyjnie w naszej szkole odbył się dzielnicowy etap Konkursu Ortograficznego "Ortografia na medal" organizowanego przez Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów. Jak zwykle uczestniczy musieli zmierzyć się z wymagającym wszechstronności ortograficznej i selektywnym dyktandem. Cieszy więc fakt, że w czołówce panował tłok, a różnice między laureatami były minimalne, o czym świadczy fakt przyznania ex aequo trzech pierwszych i dwóch drugich miejsc. Wyniki naszych uczniów:

 I miejsce - Daria Zawadzka
II miejsce: Zuzanna Glinicka

 Wymienione osoby oraz 2 uczniów z XIII LO i 2 uczniów z ZS im. P. Wysockiego zostały zakwalifikowane do finału wojewódzkiego.

 Koordynator konkursu - p. Łukasz Rokicki

 

9 grudnia 2013
SZLACHETNA PACZKA

W tym roku, już po raz trzeci braliśmy udział w akcji "Szlachetna Paczka". Tym razem, paczkę przygotowywaliśmy dla rodziny Pani Anny i Pana Jerzego, którzy wspólnie wychowują dwie córki: pięcioletnią Julię i siedmioletnią Weronikę. Rodzina mieszka wraz z rodzicami pani Anny - Panem Bogdanem i Panią Elżbietą. Siedmioletnia Weronika jest dzieckiem autystycznym, dodatkowo cierpiącą na niedosłuch. Pani Anna cały czas poświęca opiece nad córkami. Pan Jerzy pół roku temu stracił pracę. Rodzina utrzymuje się z zasiłków oraz emerytury pani Elżbiety. Trudno jest realizować najbardziej podstawowe potrzeby rodziny. Rodzina do potrzeb podchodzi bardzo skromnie, bardzo zależy im na pokojowej suszarce do ubrań. Pani Anna często pierze i nie ma nawet na czym rozwiesić prania. Rodzina wymienia jeszcze żywność, której często brakuje i artykuły szkolne, które są bardzo drogie. Dziewczynki marzą o lalkach Barbie.

Relacja z dostarczenia i rozpakowywania paczki przez rodzinę:

Rodzina pierwszy raz brała udział w Szlachetnej Paczce, ilość pudeł bardzo ją zaskoczyła. Dziewczynki, widząc lalki, oszalały. Pani Anna popłakała się ze szczęścia. Szczególnie ucieszyła ją suszarka tak potrzebna w domu. Pani Elżbieta też się popłakała, widząc szczęśliwe wnuczki. Pan Bogdan również dziękował za radość sprawioną wnuczkom.
Paczka zrobiła wielkie wrażenie. Sprawi ona, że święta tej konkretnej rodziny będą wesołe i kolorowe.

Cieszymy się, że nasze dary sprawiły Rodzinie tyle radości !

Dodatkowo, podczas pakowania paczek dla rodziny towarzyszyła nam telewizja. Relację z ich wizyty możemy oglądać wchodząc na ten link:
http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/kurier-warszawski/wideo/07122013/13253302

 

29 listopada - 1 grudnia 2013
ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach 29.11-01.12 2013r. 46 wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w Świątecznej Zbiórce Żywności organizowanej przez Fundację Bank Żywności SOS. W tym roku otrzymaliśmy dużą pomoc ze strony sieci hipermarketów TESCO w postaci balonów, plakatów i ulotek. TESCO również obiecało, że przekaże od siebie dodatkowe 20% żywności ze wszystkich ofiarowanych produktów. Koordynatorem akcji była nasza uczennica Dagmara Rudowska z klasy 3F. Przez trzy dni zbiórki zebraliśmy 2706,5 kg! Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!

 

14 października 2013
FESTIWAL EDUKACYJNY SMAK

Dnia 14.10.2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Edukacyjnym SMAK organizowanym przez Bank Żywności SOS w Państwowym Muzeum Etnograficznym. W czasie akcji odbywały się warsztaty dla dzieci na poziomie szkoły podstawowej, które miały uświadomić jak bardzo ważne jest jedzenie zdrowej żywności, nauczyć oszczędzania wody oraz tego, w jaki sposób można uchronić się przed marnowaniem żywności. Dodatkowo dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez pana Jana Kuronia i jego żonę Anetę Kuroń, warsztatach, w których mogły pogłębić swoją wiedzę na temat innych kultur oraz dowiedzieć się czegoś z zasad savoir-vivre'u. Do zadań wolontariuszy należało odprowadzanie grup na zajęcia oraz pomoc w organizowaniu warsztatów. Koordynatorem do spraw wolontariuszy była uczennica naszej szkoły Dagmara Rudowska z klasy 3F.

 

4 - 5 października 2013
PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM

W dniach 4-5 października, 30 wolontariuszy z naszego liceum wzięło udział w akcji "Podziel się posiłkiem", organizowanej przez fundację Bank Żywności SOS. Koordynatorem akcji była nasza uczennica - Dagmara Rudowska. W ciągu dwóch dni zebraliśmy 1 459,1 kg żywności.
Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!

Opiekun szkolnego wolontariatu - p. Joanna Respondek

 

 

 

Działalność Wolontariatu Szkolnego w roku szkolnym 2012/2013

Koło Wolontariatu Szkolnego XLVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego ma wieloletnie tradycje.

1. Współpracujemy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek przy ul. Św. Wincentego 87 (dawniej ul. Chodecka 2).
Od 2011 r. bierzemy udział w realizacji programu "Junior uczy Seniora" - nasi wolontariusze prowadzą dla seniorów z dzielnicy Targówek kursy z podstaw obsługi komputera.

2. Od wielu lat współpracujemy z Bankiem Żywności SOS. Nasi wolontariusze co roku biorą udział w akcji "Świąteczna Zbiórka Żywności" oraz w wielkanocnej akcji zbiórki świeżych jaj - "Akcja Jajo".

3. Od 2009 roku nasze liceum posiada własny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Nasi wolontariusze co roku uczestniczą w zbiórce funduszy na realizację podanych programów, leczenie dzieci i zakup potrzebnych sprzętów medycznych.

4. Od 2011 roku bierzemy udział w ogólnopolskiej świątecznej akcji "Szlachetna Paczka", aby nieść pomoc i wsparcie rodzinom znajdującym się w ciężkiej sytuacji materialnej.

5. Na terenie naszej szkoły nasi wolontariusze zbierają również fundusze w ramach programu "Góra Grosza", którego celem jest niesienie pomocy rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym oraz pogotowiom rodzinnym.

7. Od kilku lat, nieprzerwanie, prowadzimy na terenie naszej szkoły akcję "Nakrętka", pomagając osobom niepełnosprawnym zebrać fundusze na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

8. Tradycją naszej szkoły jest również coroczny udział naszych wolontariuszy w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej odbywających się w Dzielnicy Targówek.

Opiekun Wolontariatu Szkolnego - p. Joanna Respondek

Rok szkolny 2012/2013

10. AKCJA JAJO!

 W Niedzielę Palmową wzięliśmy udział w akcji charytatywnej "Jajo" organizowanej przez Bank Żywności SOS. Akcja miała na celu zbiórkę świeżych jaj na wielkanocne stoły dla osób ubogich i potrzebujących. W tym roku zebraliśmy 506 jaj, a przy współpracy ze wszystkimi kościołami akcja przyniosła wynik 11 535 jaj !!!

 Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy !

Koordynator zbiórki - Dagmara Rudowska


9. KONKURS "OŚMIU WSPANIAŁYCH"

Jury XX Stołecznej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" przyznało tytuł laureata naszej uczennicy Dagmarze Rudowskiej z klasy 2 f. Ogłoszenie wyników miało niezwykle uroczysty charakter. Odbyło się 22 maja 2013 r. w Sali Kongresowej i uczestniczyło w niej wielu znamienitych gości, m.in. p. Hanna Gronkiewicz - Walc. W uroczystości wzięli udział p. Marek Nocuła - dyrektor, pani Joanna Respondek - opiekun szkolnego wolontariatu, nauczyciele i uczniowie z klasy 1 b i1 b'.

Jesteśmy dumni z naszej Dagmary!!!

Kilka słów Dagmary o jej przygodzie z wolontariatem:

"Moja historia z wolontariatem zaczęła się podobnie jak wszystkie inne. W gimnazjum byłam wolontariuszką podczas WOŚPu oraz wrzucałam pieniądze na zbiórki np. Góra Grosza. Lecz wagę tych działań poczułam dopiero, gdy w pierwszej klasie liceum trafiłam do szpitala i byłam leczona sprzętem zakupionym przez WOŚP. Wychodząc ze szpitala obiecałam sobie, że zrobię wszystko, by pomagać ludziom. Pomógł mi w tym szkolny wolontariat, do którego zachęciła mnie P. Respondek. I tak już dla mnie tradycją stało się, że wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczynają się stałe akcje, w których biorę udział np. Szlachetna Paczka lub inne zbiórki prowadzone na terenie szkoły. Wraz z nadejściem grudnia rozpoczyna się moja współpraca z Bankiem Żywności SOS. Przed świętami Bożego Narodzenia po raz kolejny wzięłam udział w akcji Świąteczna Zbiórka Żywności w hipermarkecie TESCO. Dalsza przygoda z Bankiem Żywności odbywa się w niedzielę palmową. Jest nią Akcja Jajo prowadzona pod Kościołami w Warszawie. W tym roku zdobyłam się na odwagę i wzięłam również udział w szkoleniu dla koordynatorów akcji Banku Żywności i sama przeprowadziłam Akcję Jajo przy pomocy uczniów naszej szkoły. Uczestniczę w akcji "Junior uczy Seniora", która polega na tym, że pomagam starszym osobom zapoznać się z obsługą komputera. W pierwszej klasie uczestniczyłam w akcji "Pogotowie Lekcyjne" i pomagałam dzieciom ze szkół podstawowych i gimnazjów w odrabianiu prac domowych. W styczniu tego roku brałam udział w WOŚPie oraz byłam wolontariuszką i zbierałam pieniądze na rzecz fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" podczas Orszaku Trzech Króli. Poza szkołą wzięłam udział w ECCO WALKATHONIE. Sama również zbieram korki i wrzucam je do specjalnego pojemnika oraz uczestniczę w tzw. "liptonkach". Wciąż jednak uważam, że dla świata da się zrobić więcej i bardzo chętnie podejmę się kolejnych wyzwań."

 

8. CZARNIECCZYCY W ORSZAKU TRZECH

W dniu 6 stycznia 2013 r. wolontariusze z koła wolontariatu szkolnego wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, kwestując w ramach Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" na stypendia dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży pochodzącej z terenów wiejskich.

Autor zdjęć - Z. Petrykowska


       
7. "GÓRA GROSZA"

Nasi wolontariusze, również w tym roku, wzięli udział w XIII edycji akcji "Góra grosza", organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom". Wolontariusze zbierali na terenie szkoły drobne monety, które następnie zostaną przekazane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych oraz rodzin zastępczych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom !

6. FUNDACJA POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM

W dniu 19 października 2012 r. grupa 80 uczniów naszej szkoły pod opieką: p. B. Papis, p. E. Pieczykolan oraz p. J. Respondek była na spektaklu teatralnym przygotowanym przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Nie tylko." w "Teatrze Kamienica". Młodzież obejrzała sztukę z fragmentami dramatów A. Czechowa w wykonaniu osób niepełnosprawnych intelektualnie.

5. XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dnia 13 stycznia 2013 roku odbył się w naszej szkole XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sztab XLXLI LO przygotowywał się do Finału już od listopada. W tym roku hasłem przewodnim było ratowanie życia noworodków, a także pomoc dla osób starszych, ponieważ fundacja od lat wspiera najmłodszych, kupuje sprzęty do ratowania życia dzieci, wyposaża szpitale, ale dostrzega też problemy osób starszych, samotnych, potrzebujących pomocy.

"Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki seniorów"

Wolontariusze XLVI LO rozpoczęli swoją zbiórkę od oficjalnej odprawy sztabu XLVI LO o godzinie 9 rano. Uczniowie zbierali pieniądze na terenie całej Warszawy, uczestniczyli w spotkaniu w budynku telewizji TVN, a wieczorem tradycyjnie zakończyli działania, przeliczyli zebraną kwotę i udali się na "światełko do nieba".

Suma zebranych pieniędzy: 26 176,17 zł !!!

Beata Koralewska- Szef sztabu XLVI LO


       

4. AKCJA "SZLACHETNA PACZKA"

W tym roku przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę dla Pani Kasi, mamy samotnie wychowującej czwórkę dzieci. Rodzina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Dochody, którymi dysponuje nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Pomimo tego, Pani Kasia stara się rozwijać zainteresowania dzieci i dbać o ich edukację. Mówi, że zdrowie i rozwój dzieci są dla niej najważniejsze. Rodzina najbardziej potrzebowała żywności i środków czystości. Pani Kasia wspomniała również o bardzo ważnych i niezbędnych przyborach szkolnych dla dzieci. Staraliśmy się sprostać tym oczekiwaniom.

Relacja z dostarczenia i rozpakowywania paczki przez rodzinę :

Po przetransportowaniu paczek do domu, pani Kasia powiedziała, że nie spodziewała się tylu pięknie opakowanych darów ! Moc Szlachetnej Paczki ją zaskoczyła. Wnoszenie paczek obserwowały dzieci, które wielce się cieszyły na myśl o rozpakowywaniu darów. Patrycja, spytała swoją mamę, czy może dostać "to zielone", czyli kokardkę z paczki z prezentami. Dzieci cieszyły się z najprostszych darów - np. Artur trzymał w ręce budyń wykrzykując: "Patrz mamo, budyń śmietankowy!". A radość ze słodyczy dopiero była wielka ! Pani Kasia nie była w stanie wiele powiedzieć - była w wielkim szoku. Poprosiła, aby przekazać darczyńcy Wielkie Podziękowania !

Co chce Państwu przekazać wolontariusz :

To była moja pierwsza dostarczona paczka i przyznaję, że z taką ilością radości w tak krótkim czasie jeszcze nie miałam styczności. Wzruszenie, które mi towarzyszyło, chciałabym jakoś przekazać. Nawet teraz, spisując relację, mam w oczach łzy, gdy pojawiają mi się w wyobraźni obrazy z tamtego dnia. Moment, którym czteroletni Tomek ubrany w czerwony dresik założony na lewą stronę podszedł do mnie, przytulił i powiedział "dziękuję", zostanie przeze mnie zapamiętany do końca życia. To "dziękuję" należy się Wam, kochani Darczyńcy. Dzieciaki nazwały mnie Panią Paczką i Artur w pewnej chwili powiedział, że nie jestem Panią Szlachetną Paczką, tylko Panią Najwspanialszą Na Świecie Paczką. Właśnie te gesty, te słowa pokazują, jak niezwykła radość towarzyszyła Rodzinie tego dnia i to wszystko jest Waszą zasługą. Dziękuję w imieniu dzieciaków i pani Kasi za pomoc. Dziękuję też za to, że dzięki Wam mogłam być świadkiem tak niezwykłego wydarzenia.

Cieszymy się, że udało nam się sprawić, aby radość i uśmiech zawitały do domu Pani Kasi na Święta.

Koordynator akcji - p. Joanna Respondek

3. ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach 7-9 grudnia 46 wolontariuszy z XLVI LO wzięło udział w "Świątecznej Zbiórce Żywności" organizowanej przez fundację Bank Żywności SOS dla osób ubogich i potrzebujących. Jak co roku, byliśmy w Tesco Stalowa.
Zebraliśmy 2 601,40 kg żywności !!!
Wszystkim wolontariuszom bardzo, bardzo dziękujemy !!!

Koordynator zbiórki- p. Joanna Respondek

2. DZIEŃ DAWCY SZPIKU KOSTNEGO

W dniu 23 października 2012 r. 9 wolontariuszek z klas III B i III B' wzięło udział w Dniu Dawcy Szpiku Kostnego na UKSW w ramach akcji "Przyłącz się do walki z białaczką". Nasze wolontariuszki zarejestrowały ponad 100 potencjalnych dawców szpiku kostnego !

Naszym wolontariuszkom bardzo dziękujemy za udział w tej akcji !!!

1. AKCJA "POMÓŻ ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ"

W dniach 18 - 31 października 2012 roku, w ramach akcji "Pomóż zwierzętom przetrwać zimę" zorganizowanej przez Straż dla Zwierząt w Polsce, zbieraliśmy w szkole makulaturę na rzecz najbardziej potrzebujących zwierząt. W sumie zebraliśmy 4 kontenery makulatury!

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy !!!

Koordynator akcji - p. Joanna Respondek

 

Działalność Wolontariatu Szkolnego w roku szkolnym 2011/2012

Koło Wolontariatu Szkolnego XLVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego ma wieloletnie tradycje.

1. Od lat współpracujemy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek przy ul. Chodeckiej 2 przy akcji "Pogotowie lekcyjne". Celem tego programu jest pomoc podopiecznym dzieciom Ośrodka ze szkół podstawowych i gimnazjów, w odrabianiu lekcji. Nasi wolontariusze zapewniają stałe, cotygodniowe dyżury w Ośrodku przez cały okres trwania roku szkolnego, aby pomóc dzieciom mającym trudności w samodzielnym odrabianiu lekcji. W ramach tej współpracy, nasza młodzież aktywnie angażuje się również w organizację oraz animację imprez dla dzieci organizowanych przez w/w Ośrodek dla podopiecznych dzieci z okazji Mikołajek oraz Dnia Dziecka.

2. W ramach akcji "Budujemy żywy pomnik Jana Pawła II", co roku nasi wolontariusze biorą udział w zbiórce pieniędzy na fundusz stypendialny dla najzdolniejszej młodzieży małych miast i wsi Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

3. Od wielu lat współpracujemy z Bankiem Żywności SOS. Nasi wolontariusze co roku biorą udział w akcji "Świąteczna Zbiórka Żywności" oraz w Wielkanocnej Akcji Zbiórki Jaj - "Akcja Jajo".

4. Tradycją naszej szkoły jest również coroczny udział naszych wolontariuszy w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej odbywających się w dzielnicy Targówek.

Opiekun Wolontariatu Szkolnego
JOANNA RESPONDEK

Rok szkolny 2011/2012

1. Współpraca z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek przy ul. Chodeckiej 2

2. Pomoc w realizacji programu "Pogotowie lekcyjne"

Celem tego programu jest pomoc podopiecznym dzieciom Ośrodka ze szkół podstawowych i gimnazjów w odrabianiu lekcji. Nasi wolontariusze co tydzień zapewniają w Ośrodku dyżury dla dzieci z naszej dzielnicy.

3. Program "Junior uczy seniora"

Od października 2011 r. bierzemy udział w realizacji programu "Junior uczy seniora" - nasi wolontariusze prowadzą dla seniorów z dzielnicy Targówek kurs z podstaw obsługi komputera.

4. Zbiórka funduszy na Stypendium Jana Pawła II

We wrześniu 2011 r., w ramach akcji "Budujemy żywy pomnik Jana Pawła II" nasi wolontariusze zbierali na terenie naszej szkoły fundusze na stypendia dla najzdolniejszej młodzieży małych miast i wsi Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

5. Akcja "Nakrętka"

Dzięki prowadzonej od 2009 r. na terenie naszej szkoły akcji "Nakrętka" (polegającej na zbieraniu plastikowych korków, które są bardzo cennym materiałem recyklingowym), pomogliśmy naszej podopiecznej osobie, p. Michałowi Mroczkowi, zebrać fundusze na zakup we wrześniu b.r. protez kończyn dolnych.
Aktualnie zbieramy nakrętki na wózki inwalidzkie dla dwóch niepełnosprawnych chłopców.

6. Pomoc dla schroniska dla zwierząt w Celestynowie


W listopadzie b.r. na terenie naszej szkoły zbieramy przed zbliżającą się zimą: koce, ręczniki, poduszki, legowiska, karmę, miski, kuwety, itp. dla bezdomnych psów i kotów w schronisku w Celestynowie.

7. "Świąteczna Zbiórka Żywności" Banku Żywności SOS


W dniach 2-4 grudnia ponad czterdziestu wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w "Świątecznej Zbiórce Żywności" zorganizowanej przez fundację Bank Żywności SOS dla osób ubogich i potrzebujących.
Jak co roku byliśmy w hipermarkecie Tesco Stalowa. Zebraliśmy 2.225,2 kg żywności !!!
Koordynatorem akcji była pani Joanna Respondek, którą wspierały: Nadzieja Andrzejczuk, Edyta Gałązka, Alicja Michałowska.

Wszystkim bardzo, bardzo dziękujemy !!!

Fotograficzna relacja:


8. "SZLACHETNA PACZKA"


"Szlachetna Paczka" to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 r. przez Stowarzyszenie "Wiosna". Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy osobom i rodzinom, których dotknęło nieszczęście oraz takich, których bieda jest niezawiniona.
W grudniu tego roku nasi wolontariusze po raz pierwszy przygotowali Szlachetną Paczkę. Wsparli oni rodzinę, która jest w ciężkiej sytuacji materialnej. Jest ona spowodowana chorobą syna, który cierpi na porażenie mózgowe i wymaga stałej i całościowej opieki.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym świątecznym darom, choć na trochę zawita do "naszej" rodziny uśmiech i radość.

Z całego serca życzymy "naszej" rodzinie miłych, ciepłych i pogodnych Świat !

A wszystkim wolontariuszom bardzo, bardzo dziękujemy za wszystkie dary !!!

Relacja z dostarczenia i rozpakowywania paczki przez rodzinę:Państwo Wiesława i Bogdan podczas rozpakowywania paczek bardzo się wzruszyli!! Szczególną radość sprawiły im upominki dla Kuby - jak spodnie, kalkulator, czy przybory do pisania - pomyślane z sercem i tak przydatne!! Sam Kuba był ogromnie szczęśliwy gdy otrzymał prezent "dla kibica Legii". Nie mniejszą radość sprawiła rodzinie obfitość artykułów żywnościowych i wszelkie drobne upominki skierowanie bezpośrednio do pani Wiesławy i pana Bogdana. Rodzina naprawdę była wzruszona!!

Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:
"Bardzo dziękujemy naszemu darczyńcy, jesteśmy bardzo wzruszeni pomocą, to wszystko przecież nie dla nas a naszego synka, tak bardzo Wam dziękujemy!! Życzymy wszystkiego dobrego na Święta...!!"


O oto zdjęcia "Szlachetnej Paczki":

9. "GÓRA GROSZA"


W tym roku po raz kolejny nasi wolontariusze włączyli się do XII edycji akcji "Góra grosza", zorganizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom". W jej ramach zbierano na terenie szkoły drobne monety, które następnie zostaną przekazane na rzecz pomocy rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym.

10. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma już dwadzieścia lat i prowadzi wiele programów:

program zakupu osobistych pomp insulinowych dla dzieci z cukrzycą oraz kobiet w ciąży,
program nieinwazyjnego leczenia bezdechu metodą infant flow,
ratujemy wzrok - program zapobiegania i leczenia retinopatii wcześniaków,
program przesiewowych badań, narodowy program wczesnej diagnostyki onkologicznej dzieci,
program ratujemy i uczymy ratować - uczymy w szkołach pierwszej pomocy polskie dzieci.

Od dwudziestu lat fundacja WOŚP organizuje coroczne zbiórki pieniędzy na realizację podanych programów, leczenie dzieci i zakup potrzebnych sprzętów medycznych. Do takich akcji w roku 2009 przyłączyło się XLVI Liceum Ogólnokształcące im. S. Czarnieckiego, które posiada własny sztab WOŚP. Sztab XLVI LO podjął współpracę z Fundacją i uzyskał zgodę na działanie w formach przewidzianych w zezwoleniu MSWiA na przeprowadzenie zbiórki oraz działa we własnym imieniu, jednakże na rzecz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szefem sztabu jest osoba działająca w Fundacji od samego początku i prowadząca sztaby WOŚP od kilkunastu lat - Beata Koralewska (sztab rejestrowany na osobę).
W tym roku celem zbiórki publicznej w dniu 8. 01. 2012 r. tj. w dniu XX Finału jest zbieranie środków pieniężnych na:
"Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą."
Sztab XLVI brał już udział w dwóch programach Fundacji WOŚP : w programie leczenia dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi i w programie wczesnej diagnostyki onkologicznej (dwa razy). W tym roku sztab XLVI przyłączył się do programu zakupu osobistych pomp insulinowych i urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.

Film z WOŚP 2012

Beata Koralewska - szef sztabu WOŚP


11. Akcja "Jajo"

W Niedzielę Palmową wzięliśmy udział w akcji charytatywnej "Jajo", organizowanej przez Bank Żywności SOS. Akcja miała na celu zbiórkę świerzych jaj na Wielkanocne stoły dla osób ubogich i potrzebujących. W tym roku zebraliśmy 952 jaj!!!

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!