Drukuj

Warsztaty Chorągwiarzy

 CHORĄGWIE I TANIEC DWORSKI U HETMANA 

Grupa warsztatowa powstała w lutym 2015 roku jako konsekwencja rozwoju działających w naszej szkole przez trzy lata Chorągwi Wilanowskich. Uczestnicy zajęć poznają i ćwiczą techniki żonglerki chorągwiami i tańca z chorągwiami, a od niedawna także uczą się tańców dworskich. Celem istnienia grupy jest popularyzacja dawnej kultury, rozwój uczestników poprzez pracę zespołową i bardzo wszechstronny trening taneczny i ruchowy. Zewnętrznym efektem istnienia grupy są występy na imprezach kulturalnych, w Warszawie i wyjazdowe.

Chorągwie i taniec dworski u Hetmana prowadzą całoroczny nabór. Zajęcia prowadzone są przez Roberta Luberę, choreografa, tancerza i instruktora chorągwiarzy. Zajęcia są bezpłatne.

Od 2017 roku grupa funkcjonuje pod nazwą AMATUM SBANDIERATORI.

Termin zajęć – wtorek godz. 15:30 - 18:00

Miejsce zajęć – sala gimnastyczna XLVI LO

Zapraszamy!!!

 

10.09.2017 R. WYSTĘP W PIASECZNIE

 

10 września 2017 roku nasi chorągwiarze wystąpili na Jarmarku Piaseczyńskim. Jest to coroczna impreza plenerowa, która nawiązuje do tradycji organizowania w Piasecznie wielkich targów oraz przybliża kulturę dawnego rzemiosła. Chorągwiarze zachwycili publiczność swoim występem i pięknymi strojami.

(A.G)

 

 

 

27.08.2017r. - CHORĄGIEW WARSZAWSKA - GRUPA AMATUM SBANDIERATORI

 

Grupa Amatum Sbandieratori ma na swoim koncie w tym roku kilka kolejnych pokazów.  Dnia 27 sierpnia 2017 wystąpiliśmy na niezwykle malowniczym Zamku Krzyżtopór, który był największą budowlą pałacową w Europie przed wybudowaniem Wersalu. Pokaz odbył się w ramach imprezy "Krzyżtopór w ogniu. Festiwal Historii, Ognia i Światła". Tego wieczoru, oprócz naszego pokazu tańca z chorągwiami, można było oglądać na zamku także pokazy teatru ognia - fireshow i teatru światła.

Dwa tygodnie później wystąpiliśmy na rynku w Piasecznie w ramach XIII Jarmarku Piaseczyńskiego. To cykliczna impreza plenerowa, promująca dziedzictwo kulturowe różnych regionów Polski. Na Jarmarku nie brakuje nigdy akcentów historycznych i jednym z nich był właśnie nasz pokaz historycznej sztuki żonglerki flagami.

Trener – p. Robert Lubera

 

18.06.2017 R. WYSTĘP CHORĄGWIARZY

 

W niedziele 18.06.2017 r. w drugi dzień obchodów Dni Króla Jana III Sobieskiego w Muzeum Pałacu w Wilanowie grupa naszych chorągwiarzy po raz kolejny zaprezentowała swoje niezwykle umiejętności żonglowania chorągwiami. Było to trochę w innym wydaniu niż zawsze, ponieważ cała impreza miała charakter barokowy, dlatego młodzi chorągwiarze musieli przygotować występ do muzyki barokowej. Wyszło na prawdę bardzo ładnie tym bardziej, że w tym roku pogoda dopisała i występ spotkał się z wielkim uznaniem publiczności.

Zdjęcia: Klaudia Mika

 

02.05.2017 R.  FESTIWAL CHORĄGWI W WILANOWIE

 

2 maja 2017 roku odbył się już po raz szósty Festiwal Chorągwi na terenie Muzeum Pałac Jana III w Warszawie. Tradycyjnie także w tym roku grupa działająca przy naszym liceum (pod nową nazwą Amatum Sbandieratori) pokazała swoje umiejętności przed szeroką publicznością w Wilanowie. Nasi młodzi chorągwiarze wystąpili obok takich grup chorągwiarskich jak: Pavane z węgierskiego miasta Szeged, Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba oraz Gwardia Gryfa z Wrocławia. W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs duetów każdej z grup. Pierwsze miejsce zajęła grupa z Nowej Dęby. Natomiast na drugim miejscu nasza grupa Amatum Sbandieratori oraz Gwardia Gryfa  ex aequo. Występy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.  

Zapraszamy również do odwiedzenia naszego fanpage'a :

https://m.facebook.com/?soft=bookmarks

 

CHORĄGWIE I TANIEC DWORSKI U HETMANA

Grupa warsztatowa powstała w lutym 2015 roku jako konsekwencja rozwoju działających w naszej szkole przez trzy lata Chorągwi Wilanowskich. Uczestnicy zajęć poznają i ćwiczą techniki żonglerki chorągwiami i tańca z chorągwiami, a od niedawna także uczą się tańców dworskich. Celem istnienia grupy jest popularyzacja dawnej kultury, rozwój uczestników poprzez pracę zespołową i bardzo wszechstronny trening taneczny i ruchowy. Zewnętrznym efektem istnienia grupy są występy na imprezach kulturalnych, w Warszawie i wyjazdowe.

Chorągwie i taniec dworski u Hetmana prowadzą całoroczny nabór. Zajęcia prowadzone są przez Roberta Luberę, choreografa, tancerza i instruktora chorągwiarzy. Zajęcia są bezpłatne.

Termin zajęć – wtorek godz. 15:30 - 18:00

Miejsce zajęć – sala gimnastyczna XLVI LO

Zapraszamy!!!

 

2.05.2016 R.  WYSTĘPY CHORĄGWI WARSZAWSKICH

2 maja 2016 r. Chorągwie Warszawskie już po raz kolejny wystąpiły na Festiwalu Chorągwi na terenie Pałacu w Wilanowie. Nasz zespół wykonał swoje nowe choreografie, a występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Występowaliśmy obok takich grup, jak węgierska Pavane, wrocławska Gwardia Gryfa oraz Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba. Festiwal Chorągwi to wyjątkowe wydarzenie, jedyna tego typu impreza w Polsce. Udanie rozpoczęliśmy sezon plenerowych występów w 2016 roku, przed nami jeszcze kilka pokazów w tym roku, między innymi na Jarmarku Świętojańskim w Krakowie. Zapraszamy na nasze występy, więcej informacji znajdziecie na naszej stronie

https://www.facebook.com/ChoragwieWarszawskie/  .

 

30.09.2015 R.  NABÓR DO CHORĄGWI WARSZAWSKIEJ NA ROK SZKOLNY 2015-2016

W środę 30 września na dużej przerwie odbyło się spotkanie klas pierwszych z działają przy XLVI LO „Chorągwią warszawską” i miało na celu rozpropagowanie tej aktywności. Treningi chorągwiarzy odbywają się w każdą środę w godz. 16:00 - 19:00 w budynku sali gimnastycznej XLVI  LO. Zajęcia są bezpłatne. Zapraszamy!!! 

 

5.09.2015 R. IGRZYSKA OGNIA I STALI

5 września 2015 roku Chorągwie Warszawskie wystąpiły na festiwalu historycznym "Igrzyska Ognia i Stali". Jest to cykliczna impreza, której celem jest odtworzenie atmosfery średniowiecznych turniejów rycerskich. Dzięki Igrzyskom Ognia i Stali co roku Fort Bema zamienia się w arenę zmagań rycerskich, a turniejowe walki przeplatane są występami nawiązującymi do dawnej kultury. Pokazy Chorągwi Warszawskich na stałe już wpisały się w program tej imprezy, cieszą się dużym zainteresowaniem, a nasi chorągwiarze mają dzięki temu możliwość w niezwykle ciekawym wydarzeniu.

 

26.06.2015 R. WYSTĘP CHORĄGWI PODCZAS UROCZYSTOSCI ZAKONCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

W ostatni czerwcowy piątek miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Uroczystość uatrakcyjnił występ uczniów i absolwentów XLVI LO, którzy działają w ramach projektu „Chorągiew warszawska”.

Trener Chorągwi warszawskiej – p. Robert Lubera

 

 

01-03.05.2015 R.. WYSTĘPY CHORĄGWI 

Przełom kwietnia i maja był pracowitym czasem dla Chorągwi Warszawskich działających przy XLVI LO, które wystąpiły na dwóch dużych imprezach w Warszawie: pikniku historycznym "Królewska Wola" w Parku Moczydło i na szóstej edycji Festiwalu Chorągwi w Pałacu w Wilanowie. Chorągwie wystąpiły obok utytułowanych zespołów chorągwiarzy: grupy Pavane z węgierskiego miasta Szeged i Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba. Był to jednocześnie debiut nowych kostiumów naszej grupy, nawiązujących stylem i barwą do historii Warszawy. Występy spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności. Przed nami jeszcze co najmniej kilka występów w tym roku. Będziemy o nich informować na naszym proflu facebook'owym: https://www.facebook.com/ChoragwieWarszawskie

 

07.10.2014 R.  NABÓR DO CHORĄGWI WILANOWSKIEJ


We wtorek zorganizowano dla uczniów klas pierwszych nabór do chorągwi wilanowskiej. Jest to formacja działająca w naszej szkole w wyniku nawiązania w marcu 2012 r.  współpracy z Muzeum Pałac w Wilanowie. Sztuka żonglerki flagami narodziła się średniowiecznych miastach włoskich, skąd rozprzestrzeniła się na całą Europę. Chcemy wskrzesić tę tradycję, wciąż bardzo żywą na Zachodzie, a w Polsce nieco zapomnianą. Uczestnicy warsztatów poznają techniki żonglerki flagami: grupowej i solowej. Na treningach ćwiczą układy i choreografie, które potem wykorzystają podczas pokazów. Zajęcia dają uczestnikom okazję pracy nad własną kondycją, sylwetką, pozwalają uczyć się niezwykle unikatowej sztuki żonglerki flagami. Dalszym celem warsztatów jest przygotowanie grupy do wykonywania pokazów na różnego rodzaju uroczystościach i imprezach: w Warszawie i poza nią. Zajęcia prowadzi instruktor żonglerki flagami i animator sztuk historycznych p. Robert Lubera. Koordynatorem przedsięwzięcia jest p. Małgorzata Muter.
Termin ćwiczeń - wtorek - 15.30 - 17.30
Miejsce treningu - sala gimnastyczna XLVI LO


ZAPRASZAMY!!!

 

3 maja 2013
POKAZ CHORĄGWI WILANOWSKICH NA IV FESTIWALU CHORĄGWI W PAŁACU W WILANOWIE

Dnia 3 maja 2013 roku odbył się Festiwal Chorągwi na terenie Muzeum Pałac w Wilanowie. Już po raz czwarty zespoły chorągwiarzy mogły prezentować swoje umiejętności na jedynym takim festiwalu w Polsce. Udany debiut na festiwalu zaliczyła grupa Chorągwi Wilanowskich, działająca przy 46 LO. Występ chorągwiarzy z Czernieckiego nie tylko został nagrodzony gromkimi brawami publiczności, ale także zwrócił uwagę członków profesjonalnych grup sbandieratori[tradycyjne określenie chorągwiarzy] na ten młody zespół. Uczniowie z Chorągwi Wilanowskich odebrali gratulacje od innych występujących tego dnia formacji. Autorem choreografii pokazu był prowadzący grupę instruktor Robert Lubera, a w występie wzięło udział osiem z licealnej grupy warsztatowej, która w ostatnich miesiącach powiększyła się do rozmiarów grupy kilkunastoosobowej.

Chorągwie Wilanowskie to pierwsza i jedyna tego rodzaju grupa w Warszawie. Na festiwalu wystąpiły natomiast trzy grupy spoza Warszawy, w tym jedna z zagranicy: Pavane z Szeged (Węgry), Gwardia Gryfa z Wrocławia i Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, które oprócz żonglerki flagami zaprezentowało jeszcze musztry wojsk XVII- wiecznych: muszkieterów i halabardników. W barokowy styl Pałacu w Wilanowie wpisały się pokazy tańców dworskich z XVII i XVIII wieku w wykonaniu Zespołu Tańca Dworskiego "GratiaIuvenis".

Kolejny występ już za kilka dni: 2 czerwca Chorągwie Wilanowskie wystąpią podczas XVIII Warszawskiego Turnieju Rycerskiego o Szablę Króla Zygmunta III Wazy "Bródno 2013" w Parku Bródnowskim. Zapraszamy!

 

WARSZTATY CHORĄGWIARZY

W marcu 2012 roku nasza szkoła nawiązała współpracę z Muzeum Pałac w Wilanowie w zakresie prowadzenia warsztatów chorągwiarzy.

Sztuka żonglerki flagami narodziła się średniowiecznych miastach włoskich, skąd rozprzestrzeniła się na całą Europę. Chcemy wskrzesić tę tradycję, wciąż bardzo żywą na Zachodzie, a w Polsce nieco zapomnianą.

Uczestnicy warsztatów poznają techniki żonglerki flagami: grupowej i solowej. Na treningach ćwiczą układy i choreografie, które potem wykorzystają podczas pokazów. Zajęcia dają uczestnikom okazję pracy nad własną kondycją, sylwetką, pozwalają uczyć się niezwykle unikatowej sztuki żonglerki flagami. Dalszym celem warsztatów jest przygotowanie grupy do wykonywania pokazów na różnego rodzaju uroczystościach i imprezach: w Warszawie i poza nią.

Zajęcia prowadzi instruktor żonglerki flagami i animator sztuk historycznych p. Robert Lubera.

Trener chorągwiarzy - p. Robert Lubera
Koordynator przedsięwzięcia - p. Małgorzata Muter

Termin ćwiczeń - wtorek - 14.30 - 16.30
Miejsce treningu - sala gimnastyczna XLVI LO

ZAPRASZAMY!!!

Kilka zdjęć z treningu:

 

29 czerwca 2012
PIERWSZY SAMODZIELNY WYSTĘP "CHORĄGWI WILANOWSKIEJ"

W ostatni piątek czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012. W trakcie uroczystości wręczono nagrody uczniom, którzy osiągnęli bardzo dobro wyniki w nauce bądź sukcesy sportowe. W części artystycznej wystąpiła działająca w naszej szkole od 3 miesięcy chorągiew wilanowska.

Fotograficzna relacja:


3 maja 2012
PIERWSZE KROKI CHORĄGWI WILANOWSKIEJ DZIAŁAJĄCEJ W XLVI LO

Dnia 3 maja 2012 roku uczestnicy warsztatów chorągwiarzy wzięli udział w III Festiwalu Chorągwi w Muzeum Pałac w Wilanowie. Uczniowie mieli okazję towarzyszyć w prezentacjach chorągwiarzom z grup profesjonalnych: Reprezentacyjnej Gwardii Miasta Nowa Dęba i Gwardii Gryfa z Wrocławia. Program imprezy uzupełniły pokazy dawnej musztry, szermierka historyczna i interaktywne stanowiska edukacyjne, na których rzemieślnicy dawnymi technikami wybijali monety i drukowali dokumenty. Wszystko odbyło się w pięknej scenerii barokowego Pałacu w Wilanowie, dawnej rezydencji królewskiej a dziś wyjątkowej wizytówki Warszawy. Uczniowie, którzy wzięli udział w III Festiwalu Chorągwi poczuli przedsmak przyszłych występów z chorągwiami. Tymczasem jeszcze w wypożyczonych strojach i w niepełnym składzie, ale już z ambitnymi planami na przyszłość.

Trener chorągwi - p. Robert Lubera