Drukuj

MZM - Rok szkolny 2019/2020

03.12.2019 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE  

3 grudnia uczniowie klasy 1ah i 1b uczestniczyli w warsztatach historycznych w Muzeum Wojska Polskiego.  Przedmiotem pracy były eksponaty muzealne z XVI wieku - bron obuchowa i sieczna. Uczniowie  opisywali młotki rycerskie i  rapiery. Młodzież miała możliwość poznania pracy muzealnika w praktyce.

Poniżej kilka zdjęć z warsztatów.

Opieka: E. Gałązka

 

09.12.2019 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE  

09 grudnia grupa uczniów z klas 1 b i 1 ah uczestniczyła w warsztatach muzealnych w Muzeum Wojska Polskiego. Tematem  zajęć była broń wschodnia z XVIII i XIX w. Uczniowie opisywali: jatagan kaukaski, sztylet kaukaski - kama, miecz japoński- wakizashi oraz puginał japoński. Młodzież  miała możliwość pracy z  eksponatami, które na co dzień  znajdują się w gablotach muzeum.

Opieka: Edyta Gałązka

 

28.10.2019 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

28 października grupa uczniów z klasy 1b i 1ah uczestniczyła w pierwszych w tym roku szkolnym Młodzieżowych Zespołach Muzealnych. Są to warsztaty historyczne w Muzeum Wojska Polskiego prowadzone przez muzealników. Uczniowie poznali historię muzeum, opisywali eksponaty muzealne: broń – gorzę i buzdygan oraz hełmy: szyszak husarski i morion czółenkowy. Młodzież miała również możliwość wysłuchania ciekawych opowieści historycznych.   

Opieka: Edyta Gałązka

Drukuj

MZM - Rok szkolny 2018/2019

3.12.2018 R. WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO.

Grupa uczniów z klasy 1b i 1cf po raz kolejny  uczestniczy w warsztatach  historycznych w Muzeum Wojska Polskiego.  Pod kierunkiem pracowników muzeum uczniowie opisują eksponaty, które można obejrzeć w gablotach muzealnych np. tasak, pałasz.  Młodzież poznaje na czym polega praca  muzealnika oraz słucha ciekawych opowieści historycznych.  W tym roku kalendarzowym spotkamy się jeszcze raz – 17 grudnia. 

Opieka - p. Edyta Gałązka

 

26.11.2018 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

Tym razem do Muzeum Wojska Polskiego przybyła 10 osobowa grupa młodzieży z klasy 1b’ i 1ah. Tematem zajęć była broń orientalna – najstarsza z XVII, a najmłodsza z XVIII/XIX wieku. Młodzież opisywała następujące eksponaty: tachi -  japoński miecz z XVIII/XIX wieku, flisę- arabski pałasz z XVII wieku, podwójne olstro pochodzące z Turcji oraz sajdak na łuk. Praca przebiegała w dwóch grupach  pod kierunkiem muzealników  - p. Tomasza i p. Łukasza. Następne warsztaty odbędą się już za tydzień – 3 grudnia.  

Opieka - p. Edyta Gałązka

 

5.11.2018 R. WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO.

Już po raz trzeci w tym roku  szkolnym uczestniczymy w Młodzieżowych Zespołach Muzealnych. Dzisiaj do Muzeum Wojska  Polskiego wybrała się kolejna grupa uczniów z klasy 1b i 1cf.   Tematem spotkania była broń użytkowa  z XV i XVI wieku. Uczniowie opisywali następujące eksponaty: broń partyzana z okresu wojny trzynastoletniej, gizarmę,  wczesny miecz rycerski  - rapier pochodzący z Francji oraz  miecz piechotny o nazwie kutzbalger. Pomimo, że broń liczy sobie ponad 500 lat, to jej stan zachowanie jest dobry.  Uczestnicząc w zajęciach uczniowie poszerzają swoją wiedzę z zakresu historii, a także mogą przyjrzeć się z bliska na  czym polega praca muzealnika. 

Opieka - p. Edyta Gałązka

 

22.10.2018 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE 

Tym razem w warsztatach  w Muzeum Wojska Polskiego uczestniczyli  uczniowie klasy I b’ i I ah. Tematem zajęć była broń pochodząca z XVI i XVII wieku: schiavonna – broń z Wenecji, klinga mieczowa – tzw. miecz płomienisty oraz rapiery. Uczniowie pracowali w grupach pod okiem pracowników muzeum. Dokonywali pomiarów i opisywali eksponaty muzealne. Mieli również możliwość wysłuchania ciekawych opowieści historycznych w wykonaniu  panów prowadzących warsztaty. 

Opieka – Edyta Gałązka

 

15.10.2018 R. PIERWSZE MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Uczniowie klasy 1b oraz 1cf  po raz pierwszy w tym roku szkolnym  wzięli udział w warsztatach muzealnych w Muzeum Wojska Polskiego. Są to cykliczne zajęcia o tematyce historycznej, w których nasza młodzież uczestniczy już od kilku lat. Uczniowie mają niepowtarzalną szansę trzymać w ręku i opisywać eksponaty, które można zobaczyć w gablotach muzeum.  Tematem dzisiejszych  zajęć była broń biała, kolna i sieczna. Młodzież pracowała nad następującymi eksponatami: koncerzem z XVII wieku, szablą oficerską z WVII/XVIII wieku szablą turecką z XVIII wieku i szablą kaukaską z XIX wieku.   Warsztaty prowadzili pracownicy muzeum – Pan Tomasz i Pan Łukasz.

Opieka – Edyta Gałązka

Drukuj

MZM - Rok szkolny 2017/2018

 

21.05.2018R. WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Tym razem w spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 2b i 1 cf. Tematem zajęć była Epoka Edo. Młodzież pracowała nad opisami następujących eksponatów  muzealnych: Puginału cinquedea z XIX wieku, szabli kaukaskiej z XIX wieku, szabli jednosiecznej białej z XVI wieku, oraz chisa katana z XVII/XVIII wieku. Były to nasze ostatnie warsztaty w tym roku szkolnym.  Na następne musimy poczekać do września 2018 roku.

Opiekun:  Edyta Gałązka

 

14.05.2018R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE.

Dnia 14 maja uczniowie klasy 1d uczestniczyli w warsztatach historycznych w Muzeum Wojska Polskiego. Młodzież opisywała następujące eksponaty muzealne:  miecz wakizaschi i tachi z przełomu XVII i XVIII wieku, miecz bojowy i ceremonialny z XIX wieku, oraz broń obuchową: bałtę i nadziak. Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszych warsztatów.

Opiekun:  Edyta Gałązka

 

19.03.2018 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

19 marca uczniowie klas 1an, 1cf i 2b uczestniczyli w cyklicznych warsztatach w Muzeum Wojska Polskiego. Tematem spotkania była broń obuchowa i broń palna z XVI wieku. Młodzież opisywała: rapier, kordelas, buzdygan oraz młotek rycerski.  Uczniowie otrzymali niepowtarzalną szansę bezpośredniego kontaktu  z  eksponatami,  które zazwyczaj mają swoje miejsce w gablotach muzeum.   

 

Opiekun: p. Edyta Gałązka

 

20.11.2017r. - WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

W dzisiejszych warsztatach wzięli udział uczniowie klas 1d i 2b. Tym razem przedmiotem pracy były miecze i hełmy. Młodzież opisywała bardzo stare eksponaty muzealne. Niektóre z nich liczyły sobie około 800 lat. Poniżej kilka zdjęć przedstawiających uczestników warsztatów przy pracy.

Opieka: Edyta Gałązka

 

 

23.10.2017 R.  PIERWSZE MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Uczniowie klasy 1b, 1bm oraz 1cf wzięli udział w warsztatach muzealnych w Muzeum Wojska Polskiego. Tematem zajęć były następujące eksponaty muzealne: pałasz pochodzący z Persji z XVIII , tasak z Niemiec – XVIII/ XIX wiek.; szpada, również pochodząca z Niemiec z XVIII wieku, szabla wschodnia – Persja lub Indie z XVIII wieku, szabla polska z XVIII/XIX wieku, którą Tadeusz Kościuszko otrzymał od Jerzego Waszyngtona. Uczniowie mieli niepowtarzalną szansę trzymać w ręku i opisywać eksponaty, które znajdują się w gablotach muzeum. Warsztaty prowadzili pracownicy muzeum – Pan Tomasz i Pan Łukasz.

Opieka – Edyta Gałązka

Drukuj

MZM - Rok szkolny 2016/2017

15.05.2017R. WARSZTATY W  MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Tematem dzisiejszych warsztatów były dzieła sztuki z XX wieku: medale pamiątkowe i rzeźby: medal z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki, medal wykonany na 300-lecie bitwy pod Wiedniem, medal pamiątkowy – Dywizjon 303,rzeźbę przedstawiającą Marka Aureliusza na koniu, rzeźbę upamiętniającą wejście Polski do Paktu  Północnoatlantyckiego.

 Oto kilka zdjęć z warsztatów.

Opieka: p. Edyta Gałązka

 

 

24.04.2017 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

 

24 kwietnia w Młodzieżowych Zespołach Muzealnych uczestniczyli uczniowie klas 1b, 1c i 1ah.Tematem dzisiejszych zajęć był puginał z XIX wieku, kordzik oficerski niemiecki z XVIII wieku, szpada oraz miecz z XIX wieku. Uczniowie z zapałem opisywali eksponaty oraz  słuchaliśmy ciekawych opowieści historycznych w wykonaniu prowadzących warsztaty.

Opieka: p. Edyta Gałązka

 

 

 

10.04.2017 R.WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

 

Uczestnikami warsztatów w Muzeum Wojska Polskiego  była klasa Ib. Przedmiotem pracy były następujące eksponaty: widły bojowe – Chiny XIX wiek, włócznia pochodząca również z Chin z pocz. XX wieku, chiński miecz podróżny, szabla chińska z II poł. XIX wieku oraz miecz japoński Wakizashi. Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszego spotkania.

Opieka: p. Edyta Gałązka

 

 

03.04.2017 R. KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

 

W dzisiejszych warsztatach wzięli udział uczniowie klasy I c oraz  I f. Młodzież  opisywała następujące eksponaty: miecz jednoręczny ( XIV/XV w.) oraz miecz średniowieczny ( XIII/XIV w.). Kolejnym ogniwem ewolucji miecza był rapier z XV/ XVI w. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję trzymania

 w ręku szabli ceremonialnej generała Wł. Hallera z 1923 roku.

Opieka: p. Edyta Gałązka

 

20.03.2017R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

W dzisiejszych warsztatach w Muzeum Wojska Polskiego wzięli udział uczniowie klasy1bm i 1f. Tematem dzisiejszych zajęć była broń paradna.  Młodzież opisywała następujące eksponaty: halabardę z XVI wieku, broń partyzana z XVI wieku, miecz dwuręczny  z XVII/XVIII wieku oraz schwein chwert ( świński miecz) – broń myśliwską.  Na zdjęciach widzimy młodzież pracującą przy opisywaniu wymienionych powyżej eksponatów muzealnych.   

Opieka: p. Edyta Gałązka

 

05.12.2016 R. KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

 

W dzisiejszych zajęciach wzięli udział uczniowie klas I b, I b’ oraz I f. Tematem spotkania były szable, rapiery, pałasze z XVI/XVII oraz XIX wieku. Uczniowie, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w warsztatach poznali zasady pracy z eksponatami muzealnymi. Było to nasze ostatnie spotkanie muzealne w roku 2016. Na następnych warsztatach spotykamy się w styczniu 2017. Prowadzącym warsztaty – Panu Tomaszowi i Panu Łukaszowi dziękujemy za wielkie zaangażowanie w pracę z nami oraz życzymy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

 

Opieka: p. Edyta Gałązka

 

 

28.11.2016 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

 

28 listopada w Młodzieżowych Zespołach Muzealnych uczestniczyli uczniowie klas 1b', 1c i 1f. Tematem dzisiejszych zajęć były pistolety z XVII i XVIII wieku. Jak zwykle spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a my z przyjemnością pracowaliśmy nad eksponatami i słuchaliśmy ciekawych opowieści historycznych w wykonaniu prowadzących warsztaty.

 

Opieka: p. Edyta Gałązka

 

 

7.11.2016 R. WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

W dzisiejszych warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 1b oraz 3cf. Tematem spotkania była broń użytkowa ( służąca do walki) z XVII wieku, a mianowicie: pałasz waloński, pałasz husarski, szpada oficerska, rapier pojedynkowy, szabla staropolska, szabla wenecka. Opisując broń, młodzież dowiadywała się na czym polega praca muzealnika. 

Opieka - p. Edyta Gałązka

 

24.10.2016 R. MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

Tym razem w Muzeum Wojska Polskiego spotkali się uczniowie klasy I b i I c. Młodzież opisywała następujące eksponat :puginały ( forma sztyletu ) XVIII/XIX wiek, piszkabz  (łamacz kolczug) XVIII wiek, nóż- scyzoryk uniwersalny – lata 30 XX wieku, miecz wotywny chiński  składany w darze dla zmarłych – XVIII wiek. Największe zainteresowanie wzbudził komplet trzech noży w pochwie w kształcie głowy krokodyla. Poniżej kilka zdjęć z warsztatów.

Opieka – p. Edyta Gałązka

 

17.10.2016 R. KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

W dzisiejszych warsztatach muzealnych uczestniczyli uczniowie klas: 1b, 1c oraz 3d’. Tematem zajęć była broń obuchowa: buzdygan – XVI/XVII wiek, korbacz XV/XVI wiek, topory bojowe – z XVIII i XIX wieku, berdysz i szponton z XVIII wieku. 

Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszych warsztatów.

Opiekun warsztatów – p. Edyta Gałązka

 

10.10.2016 R. PIERWSZE MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Dnia 10 października w Muzeum Wojska Polskiego odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty muzealne. Wzięli w nich udział uczniowie z klasy 1 b, 3 cf i 3 d’. Młodzież pracowała w grupach pod okiem historyków –  p. Tomasza i p. Łukasza. Uczniowie opisywali następujące eksponaty muzealne:

  • Czapkę kepi generalską –  XXI wiek, Szwajcaria 
  • Czapkę kepi oficerską XXI wiek, Francja
  • Kurtkę mundurową – Legiony Polskie
  • Płaszcz – sukmanę chłopską – replika  XX wiek (na podst. oryginału z XVIII wieku) 
  • Blachę od kaszkietu z XVIII wieku
  • Emblemat – XVIII wiek, Litwa

Pracę urozmaicały ciekawe opowieści historyczne w wykonaniu prowadzących warsztaty. Wszyscy z zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Następne warsztaty już za tydzień.

Opiekun warsztatów – Edyta Gałązka 

Drukuj

MZM - Rok szkolny 2015/2016

16.05.2016 R.  MZM PO RAZ KOLEJNY

Tym razem w Muzeum Wojska Polskiego spotkali się uczniowie klasy I b i I bm. Młodzież opisywała następujące eksponaty: pocisk artyleryjski z XIX w ( Rosja 1867 – 1877), granat moździerzowy (  Niemcy 1939 – 1945),  muszkiet kontowy, karabinek kawaleryjski, pistolet z zamkiem skałkowym oraz pistolet z zamkiem kołowym. Mimo, że niektórzy uczniowie uczestniczyli po raz pierwszy  w warsztatach, doskonale radzili sobie z powierzonymi zadaniami.  Mieli również możliwość wysłuchać ciekawych opowieści historycznych.

Opieka – Edyta Gałązka

 

23.04.2016 R.  WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

W dzisiejszych warsztatach wzięli udział uczniowie klas: Id i If. Tematem zajęć była broń orientalna. Młodzież opisywała następujące eksponaty: nóż z Persji z XVIII wieku, buławę

(gorzę) z Persji z XVII/XVIII wieku, hełm turbanowy z Turcji z XV wieku, oraz szyszak perski z XVII/XVIII wieku. Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszych zajęć.

Opieka – p. Edyta Gałązka 

 

18.04.2016 R.  MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

Z eksponatami pochodzącymi z okresu Księstwa Warszawskiego zapoznali się uczniowie klasy I b, I f oraz I c. Przedmiotem pracy były:

  • Nakrycia głowy,
  • Elementy mundurowe
  • Elementy wyposażenia

Młodzież miała możliwość trzymać w ręku eksponaty, które zwykle znajdują się w gablotach muzeum: rogatywkę oficera pułku lekkokonnego polskiego gwardii cesarza Napoleona, czapkę furażerkę, kociołek polowy rosyjski, manierkę po oficerze Edwardzie Jełowieckim, naramiennik żołnierski oraz naramiennik majora piechoty.

Opieka: Edyta Gałązka

 

11.04.2016 R.  KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

W dzisiejszych warsztatach wzięła udział klasa I b oraz II cf.  Przedmiotem pracy była broń palna: pistolet olstrowy kawaleryjski, arkebuz dziecięcy, pistolet w formie garłacza, pistolet z zamkiem skałkowym oraz broń myśliwska: dubeltówka, sztucer myśliwski kapiszonowy.

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających młodzież przy pracy.

Opieka – Edyta Gałązka 

 

4.04.2016 R.  MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

W warsztatach uczestniczyły klasa I b i I f. Uczniowie opisywali następujące eksponaty:

  • Ładownicę paradną rosyjską z XX wieku.
  • Ładownicę grenadierską skórzaną z okresu Królestwa Kongresowego,
  • Kaszkiet szeregowego kampanii karabinierów Pierwszego Pułku Strzelców Pieszych Królestwa Polskiego,
  • Rogatywkę kawaleryjską z 1914 roku,
  •  Kurtkę kawaleryjską
  • Kurtkę mundurową podoficera wojsk inżynieryjnych.

Prowadzący warsztaty odpowiadali na pytania uczniów – między innymi na temat sposobów pozyskiwania zabytków przez muzeum.

Opieka – Edyta Gałązka

{gallary}galeria/galeria466{/gallery}

 

14.03.2016 R.  WYKŁAD W RAMACH WSZECHNICY EDUKACYJNE TARGÓWEK DLA MŁODZIEŻY

W poniedziałek 14 marca 2016 r. nasza młodzież (1d) uczestniczyła w wykładzie „Globalne ocieplenie klimatu okiem fizyka". Prowadzącym był prof. dr hab. Szymon Malinowski – profesor nauk o ziemi. Domeną jego badań jest fizyka chmur i opadów, które bada robiąc pomiary z pokładu samolotu, w laboratorium, a także modelując numerycznie. Profesor jest współzałożycielem, autorem i redaktorem  portaluhttp://naukaoklimacie.pl/.

 

14.12.2015 R.  WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Uczestnikami dzisiejszych warsztatów byli uczniowie klasy 1 c oraz 1 d. Młodzież  opisywała następujące eksponaty:

  • Kulę armatnią z 1831 r – znalezioną pod Olszynką Grochowską,
  • Granat artyleryjski z I połowy XIX wieku,
  • Pistolet skałkowy pochodzący z Francji z XVIII wieku
  • Pistolet tzw. bandolet z zamkiem skałkowym z XVIII wieku.

Warsztaty zakończyły się miłym akcentem – życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Opieka -  p. Edyta  Gałązka

 

7.12.2015  WARSZTATY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Dzisiejsze spotkanie miało nieco inny charakter niż poprzednie. Różnica tkwi w opisywanych eksponatach muzealnych. Uczniowie  po raz pierwszy opisywali zbiory sztuki:  medale, obrazy i  rzeźby. Jedna z rzeźb przedstawiała żołnierza Pierwszego Pułku Ułanów Legionów Polskich, druga – żołnierza NRD  z lat 60. Opisywane medale pamiątkowe były datowane  na lata 1986 - 1987. Przedmiotem pracy były również dwa obrazy. Pierwszy przedstawiał Bitwę pod Wiedniem ( kopia z pocz. XIX wieku), natomiast drugi to portret generała Z. Bochusz – Szyszko – bohatera bitwy o Narwik.

Opieka – Edyta Gałązka

 

30.11.2015  MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

W dzisiejszych warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 1 d oraz 2 cf.  Najstarszy z opisywanych eksponatów -  miecz pochodzi z początków XV wieku. Jest to znalezisko archeologiczne z Czerwińska nad Wisłą. Przedmiotem pracy były również – rapier z XVI/XVII wieku, szabla turecka tzw. Pala z pocz. XIX wieku, miecz myśliwski z XVI/XVII wieku oraz dwie szable z Niemiec z XIX wieku. Prowadzący warsztaty p. Tomasz i p. Łukasz opowiadali ciekawostki związane z eksponatami muzealnymi.

Opieka – Edyta Gałązka

 

23.11.2015 MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

W dzisiejszych warsztatach  wzięła udział młodzież z klasy I b i I f. Przedmiotem pracy był: hełm z 1816 roku – kask ochronny saperów francuskich i polskich, napierśnik z 1830 r., hełm półsztywny oraz szyszak z 1529 roku. Uczniowie z zaangażowaniem pracowali nad wybranymi eksponatami, natomiast prowadzący zajęcia – p. Tomasz i p. Łukasz przytaczali różne ciekawostki historyczne, między innymi anegdoty o Księciu Konstantym.

Opieka: p. Edyta Gałązka

 

16.11.2015  KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Uczniowie klas 1b i 1 cf po raz kolejny mieli możliwość trzymać w ręku eksponaty muzealne, które zwykle możemy podziwiać w gablotach muzeum. Podczas dzisiejszych zajęć młodzież opisywała: bałtę z XVII wieku, buławę turecką z  XVII wieku, Morgen Stern,  tzw. gwiazdę zaranną z XV wieku, młotek bojowy z XVII lub XVIII wieku oraz buzdygan oficerski z XVII wieku.  Zdjęcia poniżej przedstawiają uczestników warsztatów przy pracy oraz eksponaty muzealne, będące przedmiotem dzisiejszych zajęć.

Opiekun: p. Edyta Gałązka 

 

9.11.2015  MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

W dzisiejszych warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 1 b i 1c. Tematyka spotkania nawiązywała do epoki napoleońskiej. Uczniowie opisywali: szablę z pochwą  - początek XIX wieku, szablę z pochwą datowaną na lata 1807 – 1814, szablę oficerską ( pocz. XIX w), tasak francuskich saperów ( pocz. XIX w). Największym zainteresowaniem cieszyły się: kaszkiet szeregowego 4 pułku strzelców konnych oraz czapka ułańska.

Opieka: p. Edyta Gałązka

{galleru}galeria/galeria411{/gallery}

 

19.10.2015  MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

Po raz trzeci w tym roku uczniowie klas 1b, 2cf ora 3b’uczestniczyli w MZM w Muzeum Wojska Polskiego. Tym razem przedmiotem pracy była broń użytkowa: pistolet skałkowy pojedynkowy – Niemcy, XVIII w, pistolet skałkowy – Francja 1807 r., pistolet kapiszonowy - Belgia 1840 – 1865 r. Młodzież pracując nad zdobieniami nawiązywała do mitologii greckiej. Eksponaty, które uczniowie mieli możliwość trzymać w rękach były w dobrym stanie i działały, co zwiększało ich wartość. Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszego spotkania.

Opiekun warsztatów: p. Edyta Gałązka

 

05.10.2015 R  KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

W dzisiejszych zespołach muzealnych uczestniczyli uczniowie klas: Ib, Ic, If, IIb, IIcf. Warsztaty prowadzili historycy – p. Tomasz i p. Łukasz. Tematem zajęć była broń sieczna: szabla polska ( szabla krechowiaków ) 1919 – 1920, szabla ZSRR 1944, pałasz szkocki – połowa XVIII wieku ( miecz używany przez szkockich buntowników), pałasz oficerski pruski –XVIII/XIX wiek.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się szable ręcznie robione, bogato zdobione , prawdziwe dzieła sztuki – szabla wschodnia z Turcji ( XVII/XVIII wiek) oraz  karabela z Polski ( XVIII wiek). Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszych warsztatów.

Opiekun warsztatów : Edyta Gałązka

 

28.09.2015 R  PIERWSZE MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE  W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Dnia 28 września w Muzeum Wojska Polskiego odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym MZM. Wzięli w nich udział uczniowie  klas: I b oraz II cf. Młodzież pracowała w grupach pod okiem prowadzących warsztaty – p. Łukasza i p. Adriana. Uczniowie opisywali następujące eksponaty muzealne:

  • Gorzę z XVI wieku,
  • Gorzę z XVI/XVII wieku,
  • Bałtę z XIX wieku,
  • Nadziak z XVIII/XIX wieku,
  • Topór z XVIII wieku.

Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Następne warsztaty już za tydzień.

Opiekun warsztatów – Edyta Gałązka 

Drukuj

MZM - ROK SZKOLNY 2014/2015

27.04.2015R.  MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

 Tym razem w warsztatach uczestniczyli uczniowie klas IIb’ oraz I cf. Przedmiotem pracy były następujące eksponaty: tasak myśliwski pochodzący z XV lub XVI wieku z Niemiec lub Austrii, miecz Flammebergh z XVI w., pałasz z XVI/XVII w. – broń treningowa, nóż z XVIII/XIX w. – do wykonywania egzekucji, miecz katowski z XVIII w. – „szlachetne” narzędzie egzekucji. Jak zwykle zajęcia urozmaiciły ciekawe opowieści historyczne w wykonaniu prowadzących warsztaty: p. Tomasza i p.Łukasza.

Opiekun: p. Edyta Gałązka  

 

20.04.2015 R.  KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

W kolejnym spotkaniu zespołów muzealnych wzięli udział uczniowie klas I b, I cf, oraz II c.

Młodzież pracowała nad bronią orientalną słuchając ciekawych opowieści o krajach orientu.

Uczestnicy warsztatów opisywali następujące eksponaty: szablę perską, szablę turecką, sztylet kaukaski, handżar, rytualny miecz o nazwie Kris.

Poniżej kilka zdjęć z warsztatów.

Opiekun: Edyta Gałązka

 

09.03.2015 R.  KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Tym razem w warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy I CF oraz IIb’. Tematem zajęć były następujące eksponaty muzealne: szabla chińska -  XVIII/IXI w., miecz japoński – II połowa XIX w., kadara ( tasak jednosieczny) – XIX w., naginata z Japonii – XVIII/XIX w. Dużym zainteresowaniem cieszyła się bogato zdobiona broń indyjska z XVIII w. o nazwie talwar. Warsztaty urozmaiciły ciekawostki dotyczące wschodnich sztuk walk.

Opieka: p. Edyta Gałązka 

 

02.03.2015 R.  MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

Uczniowie klasy I f, II b oraz II b’ po raz kolejny udali się do Muzeum Wojska Polskiego, aby uczestniczyć w  spotkaniu Młodzieżowych Zespołów Muzealnych. Tym razem przedmiotem pracy była broń palna: pistolet kawaleryjski z XVII w., karabinek kawaleryjski z XVIII w., arkebuz z XVII/XVIII w., muszkiet z XVII w., oraz pistolet z Kaukazu. Jak zwykle praca przebiegała w miłej atmosferze. Kolejne spotkanie – już za tydzień.

Opiekun MZM:  p. Edyta Gałązka

 

23.02.2015 R.  KOLEJNE SPOTKANIE W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Podczas kolejnego spotkania Młodzieżowych Zespołów Muzealnych uczniowie z zapałem opisywali następujące eksponaty: obuszek z XVIII w., szpanton z XVIII w., czekan z obuchem wywodzący się z Węgier z XVI w., bijak cepa bojowego, buzdygan oraz rycerski młotek bojowy z XVI w. Pracę oraz zaangażowanie młodzieży i prowadzących warsztaty

przedstawiają zdjęcia poniżej.

Opiekun MZM: p. Edyta Gałązka

 

16.02.2015 R.  MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

Dnia 16 lutego uczniowie klasy I b, II b oraz II b’ uczestniczyli w cyklicznych spotkaniach MZM w Muzeum Wojska Polskiego. Przedmiotem pracy  w grupach były następujące eksponaty:

  • Polski pałasz z XVIII w.
  • Miecz bastardowy z XIV w.
  • Szpada kostiumowa z I połowy XVIII w.
  • Miecz cinquela z XVI w.
  • Szabla w stylu wschodnim
  • Szabla polska z XVIII w.

Prowadzący warsztaty – p. Tomasz i p. Łukasz przybliżyli uczniom historię powstania Muzeum Wojska Polskiego.

Opiekun MZM: p. Edyta Gałązka

 

24.11.2014 R.  PO RAZ KOLEJNY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

24 listopada odbyło się czwarte w tym roku spotkanie MZM. Uczniowie opisywali broń białą. Eksponaty nad którymi młodzież pracowała można oglądać tylko w gablotach muzeum, a ich cena na rynku antykwarycznym jest bardzo wysoka. Przedmiotem pracy były: tasak obusieczny (lata 60, 70 XV w.), miecz bastardowy (początek XVI w.), tasak myśliwski (XIX w.). Uczniowie trzymali w ręku jeden z najstarszych eksponatów muzealnych – krótki miecz z okresu kultury lateńskiej z VII w. p.n.e. Na koniec prowadzący warsztaty: p. Tomasz i p. Łukasz opowiadali anegdoty o księciu Radziwille.

Opiekun:  p. Edyta Gałązka 

 

17.11.2014 R.  TRZECIE SPOTKANIE MŁODZIEŻY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Dnia 17 listopada grupa uczniów z klasy II b, II b’ i II c uczestniczyła w Młodzieżowych Zespołach Muzealnych. Tym razem młodzież pracowała nad broną palną z XVIII i XIX wieku: strzelbą z zamkiem skałkowym z Persji, strzelbą z zamkiem lontowym z Japonii, pistoletem skałkowym i pistoletem dubeltowym.

Poniżej kilka zdjęć z warsztatów.

Opiekun: p. Edyta Gałązka 

27.10.2014 - Drugie spokanie MZM

Dnia 27 października po raz kolejny uczestniczyliśmy w MZM w Muzeum Wojska Polskiego. Tym razem tematem zajęć były eksponaty muzealne z XVII i XVIII wieku.  Uczniowie opisywali: szablę saską, koncerz, ładownicę  i karabelę. Zespoły pracowały według ustalonych wcześniej zasad biorąc pod uwagę technikę wykonania eksponatu, materiał oraz zdobienia. Młodzież z zapałem pracowała nad eksponatami słuchając ciekawych opowieści historycznych prowadzących warsztaty  pana Tomasza i pana Łukasza.

Opiekun: p. Edyta Gałązka

 

20.10.2014 - Pierwsze w tym roku MZM

Dnia 20 października w Muzeum Wojska Polskiego odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym MZM. Wzięła w nich udział grupa młodzieży z naszej szkoły. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pod okiem kustoszy opisywali następujące eksponaty muzealne:

  • Katar- broń kolna z XVIII/XIX wieku,
  • Patha z XVIII/XIX wieku,
  • Bałta z XIX wieku,
  • Tasak – broń sieczna z XIX wieku,
  • Katar nożycowaty

Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w Młodzieżowych Zespołach Muzealnych.

Opiekun warsztatów – Edyta Gałązka 

Drukuj

MZM - Rok szkolny2013/2014

24 marca 2014
KOLEJNE SPOTKANIE MZM W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Dnia 24 marca grupa uczniów z klas Ib i Ib' uczestniczyła w Młodzieżowych Zespołach Muzealnych. Młodzież opisywała następujące eksponaty: nadziak perski, budygasz, broń obuchową - gorza, dziryt, widły bojowe oraz ankus z Indii. Największym zainteresowaniem cieszyła się gorza - maczuga perska w kształcie głowy byka z rogami.

Szkolny koordynator MZM - p. Edyta Gałązka

       

17 marca 2014
MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY MUZEALNE

17 marca odbyło się spotkanie zespołów muzealnych dla dwóch grup młodzieży. Pierwsza grupa opisywała nakrycia głowy husarii:

- szyszak husarski z II połowy XVII w.
- misiurkę tatarską z lat 70 XVII w.
- misiurkę jazdy pancernej z XVII w.
- hełm piechoty z II połowy XVII w.
- hełm jazdy z XVII w.

Przedmiotem pracy drugiej grupy były następujące eksponaty:

- pałasz zachodnioeuropejski
- rapier
- katar - broń azjatycka w XVIII/XIX w.
- szabla indyjska typu patha
- sztylet indyjski z XIX w. - piszkap
- bagnet szpuntowy z XVII/XVIII w.
Poniżej kilka zdjęć :

   

       
3 marca 2014
PO RAZ KOLEJNY W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Dnia 3 marca młodzież z klasy Ib i Ic po raz czwarty uczestniczyła w Młodzieżowych Zespołach Muzealnych. Przedmiotem pracy była oryginalna broń ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego licząca sobie dwieście, trzysta lat:

Pistolety olstrowe
Garłacze
Pistolety skałkowe.
Oto kilka zdjęć:

        

 

Drukuj

MZM - Rok szkolny2012/2013

18 grudnia 2012
Trzecie warsztaty

18 grudnia 2012 roku uczniowie naszej szkoły po raz trzeci uczestniczyli z Muzealnych Zespołach Młodzieżowych. Tym razem zmagali się z klasyfikacją, katalogowaniem i opisem broni białej chodzącej z XVII wieku.

       

10 grudnia 2012
TRZECIE SPOTKANIE MZM

Dnia 10 lutego 2014 r. młodzież naszej szkoły po raz trzeci uczestniczyła w MZM. Przedmiotem pracy były następujące eksponaty:

Szabla szamszir - tzw. lwi ogon
Szabla typu kilidż
Nóż bojowy wywodzący się z kindżału - kaddara
Jatagan turecki - oficerska broń janczarów
Handżar - sztylet perski

Jak zwykle praca przebiegała w miłej atmosferze, a uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne warsztaty, które odbędą się tuż po feriach zimowych.

Szkolny koordynator MZM - p. Edyta Gałązka

          

9 grudnia 2012
KOLEJNE SPOTKANIE MŁODZIEŻOWYCH ZESPOŁÓW MUZEALNYCH

Dnia 9 grudnia 2013 roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w MZM w Muzeum Wojska Polskiego. Uczniowie opisywali eksponaty pochodzące z drugiej połowy XVIII i XIX wieku: pistolet skałkowy, olstra - futerały na dwa pistolety, jatagan, prochownicę, szablę turecką typu kilidż oraz janczarską broń palną z Turcji tzw. janczarkę. Wszyscy uczestnicy warsztatów pracowali z zaangażowaniem słuchając ciekawych opowieści historycznych kustoszy Muzeum Wojska Polskiego.

Szkolny koordynator MZM - p. Edyta Gałązka

             

27 listopada 2012
Pierwsze w tym roku szkolnym MZM

We wtorek 27 listopada 2012 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnych warsztatach realizowanych w ramach projektu Młodzieżowe Zespoły Muzealne.

Uczestnicy warsztatów:
Ewelina Panek kl. IIF
Natalia Syka kl. IIF
Magdalena Siwik kl. IIIF
Karolina Rosińska kl. IIIF
Anna Brzozowska kl. IIIF
Łukasz Kostka kl. IIIF
Katarzyna Ambrozik kl IIIF
Artur Wielgolewski kl IIIF

Opiekun MZM - p. Marek Kowalczyk

Drukuj

MZM - Rok szkolny 2011/2012

Krótka historia MZM

W drugim semestrze roku szkolnego 2006/2007 została podpisana umowa o współpracy między XLVI Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie a Muzeum Pałac w Wilanowie. Celem podpisanej umowy było m.in. stworzenie Młodzieżowych Zespołów Muzealnych (MZM). Młodzież naszego liceum otrzymała niepowtarzalną szansę uczestniczenia w badaniach i dokumentacji eksponatów muzealnych dotyczących polskiego sarmatyzmu.

Pierwsze spotkanie odbyło się 5 maja 2007 r. Od tego czasu grupa młodzieży wraz z opiekunem panem Sebastianem Pychyńskim regularnie odwiedzała Muzeum Pałac w Wilanowie i pod kierunkiem pana Tomasza Szajewskiego prowadziła prace z eksponatami.

Dnia 5 października 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie pana Tomasza Szajewskiego z uczniami XLVI LO, podczas którego przedstawiono specyfikę Młodzieżowych Zespołów Muzealnych oraz przeprowadzono zapisy na rok szkolny 2011/2012. Finalnie powstało sześć grup, które pod koniec miesiąca rozpoczną ewidencjonować eksponaty będące w posiadaniu Muzeum Pałac w Wilanowie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Najlepiej działający zespół nagrodzony zostanie przez Dyrekcję Muzeum Pałac w Wilanowie.

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane zajęciami. Działalność Młodzieżowych Zespołów Muzealnych koordynuje Małgorzata Muter, a opiekunem tegorocznych MZM jest pani Edyta Gałązka.

 

Uczestnicy Młodzieżowych Zespołów Muzealnych w roku szkolnym 2011/2012
OPIEKUN MZM - EDYTA GAŁĄZKA

Uczniowie:

1. Bartosz Adamkiewicz
2. Anna Brzozowska
3. Eliza Hodon
4. Piotr Horodecki
5. Piotr Kalinowski
6. Łukasz Kostka
7. Bartłomiej Kotecki
8. Dominika Leszczyńska
9. Karolina Rosińska
10. Magdalena Siwik
11. Artur Wielgolewski
12. Aleksandra Wytrwał

14 listopad 2011
Pierwsze w tym roku szkolnym MZM

Dnia 14 listopada 2011 r. w Muzeum Wojska Polskiego odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym MZM. Uczniowie pod okiem p. Tomasza Szajewskiego oraz pracowników muzeum dokonywali pomiarów i opisów broni myśliwskiej pochodzącej z XVII i XVIII wieku: dubeltówki z zamkami skałkowymi, strzelby z zamkami skałkowymi, arkebuza i sztucera. Brali pod uwagę różne elementy składowe broni, takie jak: dane techniczne, materiał z jakiego broń została wykonana, inskrypcje, zdobienia. Na podstawie oględzin broni młodzież dowiedziała się wiele ciekawostek na temat epoki, z której pochodzi dany eksponat.

28 listopad 2011
Kolejne spotkanie Młodzieżowych Zespołów Muzealnych

Dnia 28 listopada 2011 roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w MZM w Muzeum Wojska Polskiego.
Tym razem tematem zajęć było uzbrojenie ochronne z końca XVII i początku XVIII wieku. Uczniowie opisywali następujące eksponaty: misiurkę, napierśnik husarii, lewą stalową rękawicę płytową, szyszak i karwasz.
Zespoły pracowały według ustalonych wcześniej zasad biorąc pod uwagę technikę wykonania uzbrojenia, materiał oraz zdobienia.
Wszyscy uczestnicy warsztatów z zaangażowaniem pracowali nad eksponatami słuchając ciekawych opowieści historycznych Pana Tomasza Szajewskiego.

Organizator spotkania Edyta Gałązka

12 grudzień 2011
Trzecie spotkanie MZM

Dnia 12 grudnia 2011 r. młodzież naszej szkoły po raz trzeci uczestniczyła w MZM. Przedmiotem pracy była broń biała z przełomu XVII i XVIII w.: tasak, rapier, pala oraz szabla z łańcuszkiem w typie polsko - węgierskim. Uczestnicząc w warsztatach mieli niepowtarzalną okazję bezpośredniego obcowania z tak niezwykłymi eksponatami muzealnymi. Jak zwykle praca przebiegała w miłej atmosferze, a pan Tomek i pan Jarek ciekawie opowiadali o życiu i zwyczajach naszych przodków. Warsztaty zakończyły się miłym akcentem - życzeniami z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku.

19 marzec 2012
Kolejne spotkanie Młodzieżowych Zespołów Muzealnych

Dnia 19 marca 2012 roku po raz kolejny spotkaliśmy się z pracownikami Muzeum Wojska Polskiego w ramach MZM. Tym razem opisywaliśmy następujące eksponaty muzealne:

- pałasz pochodzącą z Prus z przełomu XVIII i XIX wieku,
- pulwar indyjski,
- rapier,
- szablę pruską z XVIII wieku,
- szablę polską kawaleryjską z XIX wieku.

Kilka zdjęć ze spotkania:

16 kwiecień 2012
Kolejne spotkanie Młodzieżowych Zespołów Muzealnych

Kolejne spotkanie Młodzieżowych Zespołów Muzealnych miało miejsce 16 kwietnia 2012 roku.
Uczestnicy spotkania opisywali następujące Pieczęcie Wojska Polskiego:
- Pieczęć Wojska Związkowego Koronnego z drugiej połowy XVIII wieku,
- Pieczęć LEJB Szwadronu Brygady Pierwszej Kawalerii Narodowej z II połowy XVIII wieku,
- Odlew XX-wieczny pieczęci XV-wiecznej.

Ciekawym eksponatem, który cieszył się szczególnym zainteresowanie wśród uczestników spotkania był skarbczyk podróżny - "kuferek na pieniądze".

25 czerwca 2012
ZAKOŃCZENIE PRACY MZM W ROKU SZKOLNYM 2011/2012


25 czerwca uczestnicy MZM wzięli udział w spotkaniu podsumowującym pracę w roku szkolnym 2011/2012. Liczna grupa uczniów klasy I b i IIf wraz z opiekunem udała się do Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Uczniowie obejrzeli prezentację przedstawiającą cykl spotkań MZM w Muzeum Wojska Polskiego. Zostały wręczone wyróżnienia i nagrody. Najbardziej zaangażowanym uczestnikiem MZM okazał się Artur Wielgolewski - uczeń klasy II f , który otrzymał nagrodę główną. Uczniowie wyróżnieni to : Bartłomiej Kotecki i Piotr Kalinowski ( klasa II f).
Zostaliśmy również zaproszeni na poczęstunek do kawiarni przy Pałacu. Na koniec wzięliśmy udział "w lekcji historii w plenerze". Wysłuchaliśmy interesującej gawędy historycznej o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jej dalszych losach.
Na pamiątkę spotkania każdy otrzymał reprint unikatowego pisma o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja wydany z okazji 220 rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej. Dokument został wydrukowany na zrekonstruowanej prasie w Drukarni Królewskiej. Spotkanie w Muzeum Pałacu w Wilanowie przebiegło w miłej atmosferze. W tym roku szkolnym to już ostatnie spotkanie MZM, ale uczniowie już dzisiaj deklarowali chęć uczestnictwa w warsztatach w przyszły roku szkolnym.
Dziękujemy Panu Tomaszowi Szajewskiemu za uatrakcyjnienie spotkań ciekawymi opowieściami historycznymi i mamy nadzieję, że do zobaczenia we wrześniu!

Drukuj

MZM

Młodzieżowe zespoły muzealne